دانشگاه علم و فناوری مسکو MIPT

در هر فصلی و ساعتی از روز،مسکو با هنر، تاریخ و عظمت خود تمامي تازه واردان به اين كشور را مجذوب خود مي كند.دانشجوياني كه مسكو را براي تحصيل انتخاب كردند،تجربه عالي از پا گذاشتن در مکانی شگفت‌انگیز دارند كه عظمت و زيبايي آن انگيزه تحصيل رادر آنها دوچندان كرده است.اگر شهر مسكو را یک مقصد تحصیلی بین‌المللی فوق‌العاده در نظر نگيريم ظلمي بزرگ در حق جامعه دانشگاهي كرده ايم. مسکو میزبان بسیاری از دانشگاه های برتر روسیه از جمله دانشگاه علم و فناوری مسکو MIPT است.اين کشور در حال حاضر میزبان بیش از 243752 دانشجوی بین‌المللی است و قصد دارد تا سال 2025 این تعداد را به بیش از 700000 برساند .

اگر جذابيت هاي مسكو را با نیویورک يكسان كنيم،گزافه نيست.معماری شگفت انگیز،موزه ها و گالری های متنوع،سنت قوی تئاتر و غذاهای فوق العاده تحصيل در اين كشور را دوچندان جذاب كرده است.علاوه براين،دسترسی به امکانات سیستم متروی کارآمد و گسترده مترو در سال های اخیر بسیار مقرون به صرفه تر شده است كه آن را با مقاصد تحصیلی بین المللی مانند نیویورک، سیدنی، لندن و پاریس مقایسه كرد.

دانشگاه علم و فناوری مسکوMIPT يكي از چندين دانشگاه برتر مسكو است كه هدف آن آماده سازی و تربيت متخصصان بسیار ماهر در سراسر جهان در زمینه های رشته هاي مورد تقاضا است.براساس رتبه بندی دانشگاه های جهانی MIPT توانسته رتبه اول را در بین دانشگاه های فناورانه روسیه ، یکی از 50 دانشگاه برتر جهان در علوم طبیعی و صدمين دانشگاه برتر در علوم کامپیوتر رتبه بندی شود.اگر ميخواهيد اين دانشگاه 70 ساله دانشمند پرور را بشناسيد،ادامه مطلب را از دست ندهيد.

معرفي و آشنايي با دانشگاه علم و فناوری مسکو MIPT

به جرات مي توان گفت دانشگاه علم و فناوري مسكو MIPT يكي از بهترین دانشگاه های مسکو است كه بسياري از دانشجويان آن را انتخاب ايده ال خود مي دانند.با اين وجود،تا حرف از روسيه به ميان مي آيد،ایده زندگی و تحصیل در کشوری که نمی توان به زبان آنها صحبت كرد به ذهن متبادر مي شود. همچنين،وقتی روسیه را به عنوان مقصدی برای تحصیل در خارج از کشور در نظر بگيريم،بسیاری از سرد بودن این کشور وحشت دارند.اماحقيقت اينكه با رفتن به روسيه نياز به صحبت به زبان روسي نيست،به علاوه اينكه تحصيل در برترين دانشگاه هاي مسكو تجربه اي منحصربه فرد به زبان انگليسي مي باشد و بعد از مدتي به سردي هوا عادت خواهيد كرد.

اين دانشگاه در 17 سپتامبر 1951 توسط کابینه وزیران شوروی تأسیس شد.با سابقه ای غنی و برندگان جایزه نوبل به عنوان فارغ التحصیلان از زمان آغاز به كار خود بوده است.

آیا می دانید دانشگاه دولتی فیزیک و فناوری مسکو (MIPT) در رتبه بندی EECA 2018 در رتبه سیزدهم قرار گرفت و دارای یک سیستم آموزشی فوق العاده است که در آن دانشجویان معمولاً تحقیقات خود را در خارج از دانشگاه انجام می دهند كه اين منجر به یک تجربه تحقیقاتی عملی تر برای دانش آموزان می شود.

جامعه فارغ التحصیلان اين دانشگاه شامل دانشمندان برجسته،بازرگانان،سیاستمداران،اهالی هنر، فضانوردان و برندگان جایزه نوبل مي باشد.دو اصل اساسی جذب بهترین استعدادها و درگیر کردن دانشجويان در تحقیقات پیشرفته با نظارت دانشمندان برجسته در 100 موسسه آکادمی علوم روسیه و مراکز تحقیقاتی و شرکت های بزرگ سبب شده فارغ التحصیلان از چشم انداز شغلی جذابی برخوردار باشند و همين دانشجويان بين المللي زيادي را به مسكو كشانده است.

ا

دانشگاه MIPT به دلايل زير ارزش سرمايه گذاري و تحصيل دارد:

 • یکی از دانشگاه های پیشرو روسیه در زمینه های فیزیک و فناوری
 • انتخاب بهترین دانشجویان بالقوه
 • اساتيدي از دانشمندان برجسته
 • ایجاد فضای تحقیقات فناورانه و خلاقیت سازنده با استفاده از پتانسیل بهترین آزمایشگاه های کشور
 • رتبه اول در علوم کامپیوتر و رتبه دوم را در بین تمام دانشگاه های روسیه دارد
 • برای سومین سال متوالی، MIPTدر رتبه بندی دانشگاه های جهانی آموزش عالی در سال 2022 گنجانده شده و رتبه دوم را دارد.
 • بیش از 80 آزمایشگاه علمی و کاربردی
 • معافیت از هزینه تحصیل برای برنامه های آموزش زبان انگلیسی
 • بودن در جامعه علمی درجه یک
 • سيستم آموزشي

بیش از 70 سال است كه سیستم افسانه‌ای Phystech توانسته هزاران دانشمند برجسته را تربیت كند و تحويل جامعه علمی بین‌المللی در سراسر جهان بدهد.امروزه دانشگاه MIPT مترادف با آموزش با کیفیت بالا است.در میان فارغ التحصیلان دانشگاه علم و فناوري مسكو (MIPT) 10 برنده جایزه نوبل و تاجر برجسته وجود دارد.

 • خوابگاه هاي مدرن

دانشگاه علم و فناوری مسکوMIPT به دلیل زیرساخت هاي مدرن پردیس خود،به عنوان یک دانشگاه فناورانه شناخته شده است. وجود خوابگاه هاي متعدد با امكانات فروان براي دانشجویان در دسترس است.هر خوابگاه مکانی نزدیک به پردیس و مرتبط با زیرساخت های علمی مي باشد.

بیشتر خوابگاه ها به اینترنت از طریق Wi-Fi و شبکه سیمی دسترسي دارند.هر ساختمان همچنین دارای اتاق های مطالعه، خشکشویی، اتاق ورزشی و امکانات تفریحی است.

پردیس MIPT به ویژه برای دانشجویان بین المللی دوستانه است.بیش از 20 غذا در محوطه دانشگاه وجود دارد كه مي توانيد گياهخواري كنيد يا غذاهاي سنتی روسی را مزه كنيد.علاوه بر این،اگر خیلی خسته هستید یا زمانی برای صرف غذا ندارید،خدمات ویژه تحویل دانشگاه به شما خدمت رساني مي كند.

 • امكانات دانشگاه

در محوطه دانشگاه می‌توانید تمام زیرساخت‌های لازم برای تجربه علمی خود پیدا کنید، ۷۹ آزمایشگاه پیشرفته،استادیوم بزرگ براي علاقه مندان به مسابقات قهرمانی فوتبال و باشگاه های دانشجویان ورزشی از امكانات بينظير اين دانشگاه است.

 • هزینه ویزای دانشجویی روسیه

از آنجایی که روسیه عضو اتحادیه اروپا نیست، ورود بدون ویزا به روسیه وجود ندارد و شهروندان کشورهای خارجی برای تحصیل باید ویزای دانشجویی داشته باشند.ویزای تحصیلی روسیه 90 روز اعتبار دارد،اما می توان آن را تا یک سال تمدید کرد.هزينه تمديد ويزا در كشورهاي مختلف،متغير است.

 • هزینه زندگی در روسیه به عنوان دانشجو

هزینه خوابگاه دانشجویی در روسیه از 150 روبل تا 35000 روبل (2.6 تا 612 دلار آمریکا) در ماه بسته به محل اقامت، امکانات رفاهی و نوع اقامتگاه متغيراست.در میان شهرهای روسیه،مسکو و سن پترزبورگ به عنوان گران ترین شهرها برای زندگی مي باشد.

 • جامعه فارغ التحصيلان

دانشگاه علم و فناوری مسکو MIPT یکی از دانشگاه های پیشرو روسیه در زمینه های فیزیک و فناوری است.این دانشگاه جامعه فارغ التحصیلان نخبه و با استعدادي از قبيل دانشمندان، بازرگانان، سیاستمداران و اهالی هنر را پرورش داده است.

 • برنامه بورسیه اين دانشگاه در ماه سپتامبر آغاز مي شود.این برنامه 100 درصد شهریه رایگان برای کل دوره تحصیل ارائه می دهد.برخي از بورسيه هاي دانشگاه علم و فناوري مسكو:
  • بورسیه تحصیلی دولتی (EGE)
  • بورسیه تحصیلی روسیه open door
  • بورسیه های تحصیلی بنجامین گیلمن
  • بورسیه های تحقیقاتی BP
  • بورسیه های تحصیلی مخصوص دانشگاه

مسکو که قلب اقتصادی روسیه است، اکثر دانشجویان بین المللی مي توانند بعد از تحصيل از نردبان شغلي بالا بروند.در روسیه حداقل دستمزد 20589 روبل در ماه است. با این حال، بسته به شهر و نوع شغل، متوسط ​​حقوق در روسیه 47.9 روبل در ماه مي باشد.

 • برنامه های کارشناسی (تدریس زبان انگلیسی)

علوم کامپیوتر

بیوتکنولوژی

 • برنامه های کارشناسی ارشد (تدریس به زبان انگلیسی)

ترکیبات پیشرفته

بیوانفورماتیک کاربردی

آیرودینامیک

توسعه تجارت و فناوری پیشرفته

بیوتکنولوژی پزشکی

ادبيات معاصر (آنلاین)

هوش مصنوعی (آنلاین)

 • برنامه های دکتری

ریاضی و مکانیک

کامپیوتر و علوم اطلاعات

فیزیک و نجوم

علوم زیستی

علوم کامپیوتر

ارتباطات و امنیت اطلاعات

براي ورود به دانشگاه چه مراحلي بايد طي كنم؟

مرحله 1: یک برنامه یا دوره نظير برنامه های لیسانس يا كارشناسي ارشد و دكترا به زبان روسی يا انگليسي را انتخاب کنید.

مرحله 2:رشته مورد علاقه خود را انتخاب كنيد.

مرحله 3:بررسی کنید که شرایط ورود به رشته يا برنامه انتخابي را دارید،مثلا الزامات زبان كه بسته به سطح زبان خود می توانید برنامه های آموزش زبان روسی/انگلیسی را انتخاب کنید و يا مدارك لازم جهت ورود به دانشگاه.

مرحله 3: مدارکي از قبيل را جمع آوري كنيد:

کپی اسکن شده شناسنامه (گذرنامه)

گواهی پایان دوره مقدماتی زبان روسی

گواهی/دیپلم تایید کننده تحصیلات قبلی (به عنوان مثال، گواهی پایان دوره متوسطه/سطح کالج)

جوایز آموزشی، نتایج مسابقات دانشگاهی و انتشارات علمی

مدارك لازم براي برنامه كارشناسي

تكميل فرم درخواست دانشگاه

کپی اسکن شناسنامه (گذرنامه)، محضری و در صورت لزوم ترجمه قانونی آن

دیپلم دبیرستان، ترجمه محضری و در صورت لزوم قانونی

مدرک مهارت انگلیسی (B2 یا معادل آن)

جوایز آموزشی و نتایج مسابقات علمی یا علمی (در صورت داشتن)

تمام ترجمه ها باید با جزئیات کارت ویزا/مهاجرت مطابقت داشته باشند.

مدارك لازم براي برنامه كارشناسي ارشد

کپی اسکن شده شناسنامه (گذرنامه)

گواهی پایان دوره مقدماتی زبان روسی

مدرک لیسانس یا معادل و رونوشت (های) رسمی تحصیلی سوابق (نسخه اسکن شده)

جوایز آموزشی، نتایج مسابقات دانشگاهی و انتشارات علمی

نامه همراه و دو توصیه نامه

کپی اسکن شده گواهی مهارت زبان (آیلتس یا تافل)

مدارك لازم براي برنامه دكتري

کپی اسکن شده شناسنامه (گذرنامه)

مدرک کارشناسی ارشد یا معادل و ریز نمرات تحصیلی رسمی سوابق (نسخه اسکن شده)

جوایز آموزشی، نتایج مسابقات دانشگاهی و انتشارات علمی

نامه همراه و دو توصیه نامه

توجه داشته باشید که برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری مصاحبه لازم است

 • ترتيب و فارغ التحصيلان اساتید و دانشمنداني با سابقه برجسته
 • سیستم منحصر به فرد انتخاب دانشجويان در سراسر جهان
 • مشارکت دادن دانشجویان در تحقیقات علمی
 • بیشترین غلظت افراد باهوش در یک مکان
 • در دسترس بودن منابع بسيار و متعدد برای انجام تحقیقات علمی دانشجويان
 • پیشرو بودن در بازار جهانی خدمات آموزشی و برنامه های تحقیقاتی
 • ایجاد موقعیت های کارآموزی.
 • کاهش موانع تحرک تحصیلی با بهبود شرایط کار و زندگی در سطح جهانی
 • ایجاد شرایط و مکانیسم هایی برای توسعه بيشتر دانشگاه
 • ایجاد یک سیستم آموزشی منعطف كه پاسخگوی نیازهای کارفرمایان و فارغ التحصیلان باشد.
 • دوره پایه 197000 روبل و 2700 دلار
 • دوره پایه، برنامه فشرده 175000 روبل يا 2400 دلار
 • كارشناسي 315000 روبل يا 4400 دلار
 • كارشناسي ارشد 000 350 روبل يا 4800 دلار
 • دکتری 375000 روبل يا 5200 دلار
نتيجه

شايد نام دانشگاه علم و فناوری مسکو MIPT كمتر به گوشتان خورده باشد،اما اين دانشگاه وظيفه تربیت رهبرانی در علم و فناوری دارد که قادر به حل مشکلات کلیدی علمی و فنی بشریت در قرن بیست و یکم مي باشند.این ماموریت بیش از 60 سال است كه دغدغه هاي انتخاب بهترین دانشجویان بالقوه،تربيت دانشمندان برجسته،شکوفا کردن استعدادهای خلاقانه دانشجويان و ایجاد فضای تحقیقات فناورانه با استفاده از پتانسیل بهترین آزمایشگاه های کشور را در سر مي پروراند.

دانشگاه علم و فناوری مسکو MIPT3 تاریخچه بسیار غنی دارد.بنیانگذاران اين دانشگاه همگي افرادي با استعاداد و نخبه بودند و اولین اساتید و فارغ التحصيلان آن برندگان جایزه نوبل بودند.بسیاری از اساتید MIPT دانشمندان برجسته روسیه هستند كه از یک سیستم منحصر به فرد به نام Phystech برای آموزش دانشجويان استفاده مي كنند. همچنين،اين دانشگاه دارای یک نشان اصلی است که نشان دهنده تعهد آن به علم آموزي مي باشد .