موسسه هدهد > وبلاگ > زندگی در روسیه > اجاره خانه در روسیه (هرآنچه در سال 2024 لازم است بدانید!)

اجاره خانه در روسیه (هرآنچه در سال 2024 لازم است بدانید!)

اجاره خانه در روسیه

بازار اجاره خانه در روسیه پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی در سال 1990 بسیار رقابتی بود. در آن زمان، تمام املاک و مستغلات متعلق به دولت بود و برای افراد در نظر گرفته‌شده بود تا بر اساس نیاز خود، از آن‌ها استفاده کنند. پس از کمونیسم، مسکن روسیه، بازار پررونقی برای اجاره و خرید املاک، پیدا کرد.

بااین‌حال، با گسترش اقتصاد روسیه پس از کمونیسم، قیمت اجاره منزل در روسیه به طرز چشمگیری افزایش یافت. سرمایه‌داری و سرمایه‌گذاری خارجی بیشتر منجر به هجوم اتباع خارجی و افزایش تقاضا برای اقامت در مسکو شد.

اما طبق گزارش بلومبرگ، از زمان سقوط قیمت نفت و اوضاع سیاسی متشنج در اوکراین در سال 2015، بسیاری از شرکت‌های بین‌المللی از این کشور خارج‌شده یا سرمایه‌گذاری خود را متوقف کرده‌اند. کاهش تقاضا برای املاک و مستغلات، قیمت اجاره خانه در منزل را تا حدود 40 درصد در برخی از شهرهای آن کاهش داد؛ این کاهش قیمت فرصت خوبی را برای خرید و اجاره خانه توسط اتباع خارجی در روسیه فراهم کرده است.

اگر شما نیز جز افرادی هستید که دوست دارید به این کشور مهاجرت کنید و همچنین برای ادامه زندگی در روسیه ، خانه‌ای در این کشور اجاره کنید توصیه می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر پیرامون اجاره منزل در روسیه تا انتها این مقاله از هدهد همراه ما باشید.

 

قیمت اجاره خانه در روسیه چقدر است؟

قیمت اجاره خانه در روسیه معمولاً برحسب مترمربع (میزان بزرگی و کوچکی خانه) بوده و هزینه ماهانه‌ای که صاحبخانه از مستأجر دریافت می‌کند به روبل یا دلار آمریکا است.

قیمت اجاره خانه در روسیه چقدر است؟

طبق گفته Numbeo، قیمت اجاره منزل در روسیه به شرح زیر است:

 • یک آپارتمان یک‌خوابه در مرکز مسکو به طور متوسط ​​55000 روبل هزینه خواهد داشت.
 • اجاره خانه در کشور روسیه به شرطی که مکان آن در اطراف شهر باشد و نه در مرکز شهر، حدود 33000 روبل است.
 • قیمت متوسط ​​یک آپارتمان سه‌خوابه بسته به مکان و اندازه می‌تواند از 90000 روبل تا 180000 روبل باشد.

بااین‌حال، در برخی موارد، امکان مذاکره در مورد نرخ اجاره وجود دارد. پرداخت اجاره منزل در روسیه، به صورت نقدی بوده و اقساطی پرداخت نمی‌شود.

نکته: هر چه شهر کوچک‌تر باشد و هر چه از پایتخت دورتر باشد، اجاره‌بها نیز در آن شهر ارزان‌تر است. به‌عنوان‌مثال، بسته به موقعیت مکانی و امکانات (تعداد اتاق‌ها) می‌توانید یک آپارتمان یک اتاقی در مسکو را با قیمت 428 الی 500 دلار اجاره کنید. در شهرهای چبوکساری و نووسیبیرسک، قیمت اجاره خانه دوبرابر ارزان‌تر از مسکو است.

 

نحوه پیدا کردن اجاره خانه در روسیه

رایج‌ترین راه برای اجاره خانه در روسیه از طریق یک مشاور املاک است. اگر به زبان روسی مسلط هستید و می‌خواهید با قیمت بهتری، خانه‌ای را در روسیه اجاره کنید، بهتر است در روزنامه‌ها یا در وب‌سایت‌های آنلاین خانه‌هایی را که توسط آژانس‌های املاک و صاحب‌خانه‌های خصوصی برای اجاره گذاشته شده‌اند، مشاهده کنید.

چه تصمیم بگیرید که از یک مشاور املاک برای اجاره خانه کمک بگیرید و چه بخواهید خودتان شخصاً خانه را اجاره کنید در هر دو حالت به مترجم نیاز خواهید داشت تا از این طریق اطمینان حاصل کنید که به طور واضح با صاحب‌خانه وارد معامله می‌شوید و دقیقاً درک می‌کنید که در زمانی که خانه را اجاره می‌کنید چه شروطی از طرف صاحب‌خانه برای نگهداری خوب از خانه دریافت می‌کنید.

 نحوه پیداکردن اجاره خانه در روسیه

راه‌حل دیگر برای خارجی‌ها این است که از یک مشاور املاک بین‌المللی، برای تهیه مدارک مورد نیاز اجاره به زبان روسی و انگلیسی، کمک بگیرند. البته برای این سرویس مشاوران املاک بین‌المللی هزینه اضافی از خارجی‌ها می‌گیرند.

قراردادهای اجاره خانه در کشور روسیه معمولاً توسط مشاور املاک تنظیم می‌شود و به‌ندرت محضری می‌شود. قرارداد اجاره به دو زبان روسی و انگلیسی نوشته می‌شود و متون این قراردادها نسبتاً کوتاه است اما شرایط هر اجاره‌نامه با دیگری ممکن است متفاوت باشد؛ بنابراین قبل از امضا باید بادقت قرارداد را بخوانید.

مدت قرار دارد اجاره منزل در روسیه معمولاً از یک تا سه سال است. اگر به هر دلیلی می‌خواهید قرارداد اجاره‌نامه‌تان را فسخ کنید. می‌بایست یک تا سه ماه قبل از فسخ زودهنگام قرارداد، به صاحب‌خانه اطلاع دهید. البته توجه داشته باشید که فسخ زودهنگام قراردادهای اجاره منزل در روسیه توسط مالک، امکان‌پذیر نیست و با قوانین روسیه مطابقت ندارد، اما مستأجر می‌تواند اقدام به نقض زودهنگام قرارداد اجاره خانه کند.

 

شرایط استاندارد اجاره خانه در روسیه برای مستأجر

شرایط استاندارد اجاره خانه در روسیه، معمولاً برای مستأجر مطلوب است. مالکان معمولاً بر حق بازرسی منظم خانه‌شان اصرار دارند. زیرا می‌خواهند از صدمه رسیدن به خانه‌شان توسط مستأجرها جلوگیری کنند.

شرایط استاندارد اجاره خانه در روسیه برای مستأجر

در حالت کلی شرایط اجاره خانه در روسیه طبق موارد زیر است:

 • پول اجاره به دلار، روبل یا اغلب به یورو است.
 • پرداخت‌ها به‌طورکلی ماهانه یا سه‌ماهه است.
 • برای کاهش اجاره‌بها می‌توان پیش‌پرداخت‌های بیشتری را پرداخت کرد.
 • اجاره‌نامه‌های یک‌ساله یا بیشتر باید از طریق ثبت‌نام ایالتی در خدمات ثبت‌نام فدرال انجام شود.
 • در روش اجاره خانه به شکل ثبت‌نام ایالتی، نیاز به حضور شخص موجر و مستأجر است.

نکته: برای جلوگیری از اجاره خانه در روسیه به شکل ثبت‌نام ایالتی یا فدرال، مدت اجاره خانه را در اکثر موارد 364 روز است.

 

مدارک لازم برای اجاره خانه در روسیه چیست؟

برای اجاره خانه در روسیه، هم از طرف مستأجر و هم از طرف صاحب‌خانه، مدارک زیادی لازم است. مدارک لازم برای اجاره خانه در کشور روسیه شامل موارد زیر است:

 1. ارائه سند معتبر از طرف صاحب‌خانه مبنی بر داشتن حق مالکیت بر خانه.
 2. داشتن گواهی ثبت دولت که نشان‌دهنده آدرس خانه و هویت مالک است.
 3. اگر خانه دارای چندین مالک باشد، باید همه مالکان اجاره‌نامه را امضا کنند.
 4. صاحب‌خانه‌ها معمولاً به کپی پاسپورت، ویزا و در برخی موارد مدرک اشتغال مستأجر برای عقد قرارداد اجاره‌نامه نیاز دارند.

سؤال‌های رایج

آیا بدون داشتن ویزا می‌توانم خانه‌ای را در روسیه اجاره کنم؟

خیر، در صورت نداشتن اقامت کشور روسیه، امکان اجاره منزل در روسیه وجود ندارد.

گران‌ترین آپارتمان‌ها برای اجاره، در کدام شهرهای روسیه هستند؟

گران‌ترین آپارتمان‌ها برای اجاره در شهرهای مسکو، سن‌پترزبورگ و سوچی هستند.

میانگین هزینه اجاره منزل در روسیه چقدر است؟

در یک نظرسنجی با مضمون اینکه “روس‌ها ماهانه چقدر برای مسکن اجاره‌ای در سال 2019 پرداخت می‌کنند”؟ طبق گفته 45 درصد از پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی، اکثریت روس‌ها از ژوئیه 2019 بین 5 تا 15 هزار روبل روسیه در ماه برای مسکن اجاره‌ای پرداخت می‌کردند.

برای دانشجو و فرد مجرد اجاره چه خانه‌ای در روسیه مقرون‌به‌صرفه‌تر است؟

آپارتمان‌های استودیویی مقرون‌به‌صرفه هستند. چنین خانه‌ای شامل یک اتاق نشیمن بزرگ و یک آشپزخانه مجزا است اما اتاق‌خواب ندارد. در روسیه به آن “آپارتمان 1 اتاقی” می‌گویند.

نتیجه‌گیری

افرادی که قصد مهاجرت به روسیه را دارند، یکی از دغدغه‌های فکری‌شان نحوه اجاره کردن خانه پس از مهاجرت به این کشور است. ما برای پایان‌بخشی به این دغدغه مهاجران در این مقاله پیرامون اجاره منزل در روسیه، قیمت‌ها و شرایط اجاره خانه در این کشور صحبت کردیم. در حالت کلی می‌توانیم بگوییم اجاره کردن خانه در روسیه، نسبت به سایر کشورهای اروپایی مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

قبل از اینکه بخواهید خانه‌ای را در روسیه اجاره کنید ابتدا بودجه خودتان، تعداد افراد خانواده و آدرس محل کارتان را در نظر بگیرید. بررسی کردن تمامی جوانب به شما کمک می‌کند که بهترین انتخاب را در اجاره خانه در روسیه داشته باشید.

در پایان اگر هرگونه سوال یا پیشنهادی پیرامون اجاره کردن خانه در روسیه دارید، می‌توانید در بخش نظرات و یا تماس با شماره‌های موجود در سایت، با کارشناسان ما در میان بگذارید؛ کارشناسان موسسه هدهد آماده پاسخگویی به سوالات شما در کوتاه‌ترین زمان ممکن هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.