موسسه هدهد > وبلاگ > تحصیل در روسیه > دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم روسیه 2024

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم روسیه 2024

دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم روسیه

در سال‌های اخیر بسیاری از دانشگاه‌های روسیه موفق به دریافت رنکینگ‌های جهانی شده‌اند. دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم روسیه از دانشگاه‌های معتبر کشور روسیه هستند و به همین دلیل دانشجویان زیادی به منظور ادامه تحصیل در این دانشگاه‌ها به کشور روسیه مهاجرت می‌کنند.

کشور روسیه از سال 2003 به عضویت سیستم هماهنگ آموزشی اتحادیه اروپا درآمده است؛ بنابراین مدارک تحصیلی دانشگاه‌های روسیه در همه رشته‌ها همچنین رشته‌های پزشکی و پیراپزشکی، توسط تمام کشورهای اروپایی به ویژه انگلستان تایید می‌شود.

 

نکات مهم در مورد دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم روسیه

دانشگاه‌های روسیه با بسیاری از دانشگاه‌های مطرح و معتبر دنیا، همکاری علمی و پژوهشی دارند. به این ترتیب دانشجویانی که در حال تحصیل در دانشگاه‌های روسیه هستند این فرصت را دارند تا در طرح‌های ویژه تبادل دانشجو شرکت کنند. طرح تبادل دانشجو بین دانشگاه‌های همکار با دانشگاه‌های روسیه است و این فرصت را به دانشجویان میدهد که چند ترم در دانشگاه همکار تحصیل کنند.

در سالهای اخیر بین دانشگاه‌های روسیه و دانشگاه‌های اروپا، پروژه‌های مشترک پژوهشی و تحقیقاتی زیادی انجام شده است. در ادامه این مقاله هدهد فهرستی از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم روسیه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

لیست دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم روسیه

فهرست این دانشگاه‌ها معمولاً بعد از شروع سال جدید میلادی آپدیت می‌شود. افرادی که به قصد کار کردن در کشور ایران، برای تحصیل به روسیه مهاجرت میکنند، باید در دانشگاه‌هایی تحصیل کنند که مورد تایید وزارت علوم است. به طور کلی میتوان گفت در سالهای اخیر یکی از ملاک‌های مهم برای انتخاب دانشگاه بر مبنای لیستی است که وزارت علوم تایید می‌کند.

  • دانشگاه فنی دولتی باومن مسکو
  • دانشگاه لوباچفسکی
  • دانشگاه فدرال کازان
  • دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو
  • دانشگاه فدرال خاور دور
  • دانشگاه دولتی روابط بین الملل مسکو

 

دانشگاه فنی دولتی باومن مسکو

دانشگاه فنی دولتی باومن مسکو

دانشگاه فنی دولتی باومن مسکو یکی از بزرگترین و قدیمیترین دانشگاه‌های فنی در شهر مسکو است و از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم روسیه محسوب می‌شود. این دانشگاه دارای رشته‌های مختلف مهندسی و همچنین علوم کاربردی تا مقطع دکترا است و همچنین 19 اداره آموزشی تمام وقت دارد.

در حال حاضر بیش از 19 هزار دانشجو در دانشگاه باومن در رشته‌های فنی در حال تحصیل هستند. قسمت اصلی این دانشگاه، 8 بخش علمی و آموزشی دارد و هر کدام از آن‌ها دارای شاخه‌های علمی و آموزشی مختلفی هستند. در این دانشگاه چند شاخه مختلف دیگر که در ارتباط با صنعت هستند هم تدریس می‌شود.

در حقیقت دانشگاه بومان از معتبرترین دانشگاه‌های روسیه است و شرایط خاصی برای پذیرش افراد دارد. از مهمترین ویژگیهای این دانشگاه همکاری با موسسات علمی، فرهنگی، آموزشی، موسسه فناوری شیمی و موسسه فیزیک مهندسی، آکادمی نیروی دریایی و موسسه مهندسی برق است. بعضی از دانشکده‌های این دانشگاه عبارتند از: کسب و کار مهندسی و مدیریت، مهندسی پزشکی، زبان شناسی، ماشین آلات ویژه و هوافضا.

 

دانشگاه لوباچسفکی

در سال 1916 دانشگاه لوباچسفکی به عنوان اولین دانشگاه شهر نیژنی نوگورود تاسیس شد. این دانشگاه در اولین سال‌های تاسیس به دانشگاه علوم معروف بود و دانشکده‌های فیزیک، زیست، ریاضی، گیاه شناسی، مکانیک و شیمی در آن قرار داشت. در طی سالهای آینده رشته‌های دیگری به برنامه تحصیلی این دانشگاه اضافه شد.

دانشجویان در این دانشگاه این امکان را دارند که به دو زبان روسی و انگلیسی تحصیل کنند. افراد متقاضی میتوانند برای تحصیل در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا درخواست خود را به این دانشگاه ارائه دهند. هم اکنون در حدود سی هزار دانشجوی بین المللی و بومی در بیشتر از 140 رشته در حال تحصیل در این دانشگاه هستند. برای دریافت پذیرش در بعضی از رشته‌های این دانشگاه، دانشجویان باید در آزمون ورودی نمره قبولی کسب کرده باشند.

دانشگاه کازان مورد تایید وزارت علوم روسیه

دانشگاه فدرال کازان

دانشگاه کازان که در سال 1804 میلادی تاسیس شد به عنوان دومین دانشگاه قدیمی روسیه شناخته می‌شود. این دانشگاه یک مرکز بین المللی است و در بین مراکز آموزش عالی و موسسات روسیه، رتبه 15 را دارد. دانشگاه کازان که از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم روسیه است، به عنوان یک مرکز آموزش عالی، ظرفیت پذیرش بیش از 46 هزار دانشجو را دارد. بسیاری از دوره‌های تحصیلی در این دانشگاه به دو زبان انگلیسی و روسی برگزار می‌شود.

به طور کلی میتوان گفت دانشگاه کازان یکی از دانشگاه‌هایی است که به دانشجویان بین المللی خدمات مربوط به اقامت ارائه میدهد. خوابگاه این دانشگاه در حدود 12 هزار نفر ظرفیت دارد و خدمات مختلفی همچون خدمات درمانی، تجهیزات ورزشی، سالن زیبایی، داروخانه، رستوران و کافی شاپ در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

دانشگاه فدرال کازان از قدیمیترین مراکز اصلی آموزشی و دانشگاه‌های روسیه است و دوره‌های تخصصی مانند دارو سازی، دندانپزشکی، ژنتیک و رادیولوژی در این دانشگاه تشکیل می‌شود.

 

دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو

دانشگاه لومونوسوف که در سال 1755 راه اندازی شده است، از نظر معماری یکی از زیباترین دانشگاه‌های دنیا محسوب میشود. این دانشگاه از نظر سطح علمی یکی از بهترین دانشگاه‌های روسیه است و دارای اعتبار بالایی در سطح جهانی است. دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو از نظر رتبه در سطح بالایی قرار گرفته است و در بین 150 دانشگاه برتر رده بندی QS ، دارای جایگاه ویژهایی است.

دانشگاه لومونوسف به خاطر اعتبار زیادی که از نظر علمی دارد از دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم روسیه است زیرا اساتید و پژوهشگران این دانشگاه، تا به حال نتایج علمی زیادی به دست آورده‌اند و همچنین جوایز زیادی از دولت روسیه گرفته‌اند.

 

دانشگاه فدرال خاور دور

دانشگاه فدرال خاور دور، به عنوان اولین و تنها ترین دانشگاه کلاسیک در روسیه شناخته می‌شود. این دانشگاه شامل دانشکده‌های اقتصاد، زیست شناسی، حقوق، علوم طبیعی، علوم انسانی، فرهنگ، هنر، ورزش، اقتصاد و مدیریت می‌شود. دانشگاه فدرال دارای بیشتر از 470 برنامه آموزشی است و افرادی که از این دانشگاه فارغ التحصیل میشوند میتوانند، پروژه‌های بزرگ را در حوزه‌های مختلف اجرا کنند.

 

دانشگاه دولتی روابط بین الملل مسکو

این دانشگاه یکی از بهترین دانشگاه‌های روسیه، اروپای مرکزی و اروپای شرقی است و به وسیله اداره وزارت امور خارجه اداره میشود. این دانشگاه دولتی، ارائه دهنده برنامه‌های آموزشی مختلف مانند سیاست، اقتصاد جهانی، روابط بین الملل و مطالعات منطقهایی، زبانشناسی، روزنامه نگاری و تجارت و مدیریت خارجی است.

دانشگاه دولتی روابط بین الملل مسکو، سه پردیس در مسکو دارد. این دانشگاه همچنین یک مرکز آموزشی برای تحصیل در رشته حقوق در سوئیس دارد. در حال حاضر 10 هزار دانشجو از 74 کشور مختلف در این دانشگاه در حال تحصیل هستند.

 

سئوالات متدوال در مورد دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم روسیه

1) آیا برای ورود به دانشگاه‌های روسیه آزمون وروی لازم است؟

بله. برای شرکت در بعضی از رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های روسیه، مستلزم آزمون ورودی است.

2) آیا دانشگاه سنپترزبورگ و دانشگاه ملی مسکو در لیست دانشگاه های مورد تایید قرار دارد؟

خیر. دانشگاه سنپترزبورگ و دانشگاه ملی مسکو در فهرست دانشگاههای مورد تایید وزارت علوم روسیه قرار ندارد.

3) آیا داشتن مدرک تحصیلی در کشور روسیه منجر به اخذ اقامت میشود؟

خیر. گرفتن اقامت این کشور فقط با تحصیل در دانشگاه‌های این کشور امکان پذیر نیست.

 

جمع بندی

از آن جایی که هزینه زندگی در کشور روسیه پایین است و دریافت ویزای این کشور در مقایسه با سایر کشورها راحت تر است، کشور روسیه همیشه مورد توجه دانشجویان خارجی بوده است. بهتر است افرادی که برای ادامه تحصیل به روسیه مهاجرت میکنند، به منظور استفاده از تسهیلات و خدماتی که از طرف وزارت علوم ارائه میشود، به اندازه کافی به زبان روسی تسلط داشته باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم روسیه، میتوانید با مراجعه به شماره‌های موجود در سایت و همچنین بخش کامنت‌ها، با کارشناسان ما تماس بگیرید تا در اسرع وقت به سئوالات شما پاسخ دهند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.