موسسه هدهد > وبلاگ > تحصیل در روسیه > تحصیل در مدرسه های روسیه 2024 (معرفی مدارس و هزینه ها)

تحصیل در مدرسه های روسیه 2024 (معرفی مدارس و هزینه ها)

تحصیل در مدرسه های روسیه

روسیه یکی از بزرگ­ ترین کشورهای جهان است و کشور بسیار خوبی برای تحصیل است و به همین دلیل در سال­ های اخیر تحصیل در مدرسه های روسیه تا حد زیادی رواج پیدا کرده است. سیستم آموزش و پرورش این کشور، سطوح و مراحل آموزشی مختلفی دارد و توسط دولت این کشور اداره می شود. مدارس روسیه به دو بخش دولتی و بین المللی تقسیم می­ شوند ولی به طور کلی بیشتر مدارس روسیه دولتی هستند وتحصیل در مدارس دولتی این کشوربرای همه افراد امکان پذیر است.

سال تحصیلی مدارس روسیه 4 ترم است و هر ترم در ماه­ های نوامبر، ژانویه، مارس و سپتامبر شروع می­شود. ساعات کاری مدارس روسیه 8 تا 2 بعد از ظهر است و دانش آموزان 5 روز در هفته به مدرسه می­روند.

شرایط تحصیل در مدرسه­ های روسیه

کشور روسیه یکی از بهترین سیستم­ های آموزشی دنیا را دارد و دارای رتبه 8 در بین کشورهای اروپایی و رتبه 13 در جهان است. با توجه به قوانین دولت روسیه در مورد مدارس، کودکان 6 تا 15 سال در این کشور باید به مدرسه بروند و در حقیقت تحصیل برای آنها اجباری است. آموزش دوره ابتدایی مربوط به کودکان سنین 6 تا 10 سال و دوره دبیرستان برای دانش آموزان 10 تا 15 سال است. دوره متوسطه در روسیه 2 سال است و از سن 15 تا 17 سالگی طول می­ کشد. به طور کلی دوره ­های تحصیلی دبستان و متوسطه در کشور روسیه 11 سال تحصیلی است.

با توجه به شرایط تحصیل در روسیه، هر مدرسه یک برنامه درسی اصلی از دروس آکادمیک دارد و دانش آموزان بعد از گذراندن این مرحله، گواهینامه آموزش عمومی متوسطه دریافت می­کنند. به این ترتیب دانش آموزان می­توانند در سن 15 سالگی به یک آموزشگاه حرف ه­ایی یا موسسه غیر دانشگاهی وارد شوند. در این موسسات آموزشی معمولاً برنامه­ های آموزشی در ارتباط با رشته­ های فنی به افراد آموزش داده می ­شود و این موسسات در حال حاضر کالج نامیده می­ شوند.

یکی از مهمترین شرایط برای تحصیل در مدرسه های روسیه، این است که دانش آموزان ملزم به شرکت در یک آزمون ورودی و مصاحبه هستند. این آزمون های ورودی در مدارس مختلف به صورت متفاوت برگزار می ­شود. در بعضی از مدارس، مهمترین ملاک برای قبولی در آزمون، سئوالات علمی و مفهومی است در حالی که بعضی از مدارس تاکید زیادی بر سئوالات مربوط به هوش دارند.

انواع مدرسه در روسیه

انواع مدرسه در روسیه

سطح سواد در کشور روسیه در حد بالایی قرار دارد و به طور کلی دروس مختلف در مدارس این کشور با روش ­های مختلفی به دانش آموزان تدریس می شود. به طور کلی مدارس کشور روسیه به سه نوع دولتی، خصوصی و بین المللی تقسیم می­شوند. این مدارس از نظر هزینه ­های تحصیلی و شرایط با یکدیگر متفاوت هستند. در ادامه این مقاله انواع مدرسه در روسیه را مورد بررسی قرار می­ دهیم.

  • مدارس دولتی روسیه
  • مدارس خصوصی روسیه
  • مدارس بین المللی روسیه

مدارس دولتی در مقایسه با مدارس خصوصی هزینه ­های کمتری دارند و بیشتر دانش آموزان ترجیح می­ دهند در این مدارس تحصیل کنند. هزینه تحصیل در مدارس خصوصی زیاد است؛ زیرا این مدارس دوره­ های مختلفی برای تدریس زبان انگلیسی به دانش آموزان ارائه می­ دهند. دانش آموزان خارجی که می خواهند در مدارس روسی به زبان انگلیسی تحصیل کنند، این مدارس را انتخاب می ­کنند.

در حقیقت سیستم آموزشی در مدارس روسیه تا حد زیادی شبیه به سیستم آموزشی کشور انگلستان است و دانش آموزانی که از مدارس خصوصی روسیه فارغ التحصیل می ­شوند، این فرصت را دارند تا در بهترین دانشگاه های روسیه ادامه تحصیل دهند.

 

هزینه تحصیل در مدارس روسیه

هزینه تحصیل در مدارس روسیه معمولاً با توجه به نوع مدرسه مشخص می­ شود. تحصیل در مدرسه های روسیه، برای دانش آموزانی که قصد دارند در مدارس دولتی روسیه تحصیل کنند، هزینه ­ای ندارد. ولی افراد برای تحصیل در مدارس خصوصی و بین المللی کشور روسیه ملزم به پرداخت هزینه هستند و به همین دلیل دانش آموزان بین المللی ترجیح می­ دهند در مدارس دولتی درس بخوانند تا بتوانند هزینه­ های تحصیل خود را کاهش دهند.

به طور متوسط دانش آموزان برای تحصیل در مدارس خصوصی روسیه باید هزینه ­ای بین 1000 تا 12000 هزار یورو در سال پرداخت کنند. دانش آموزان بین المللی می­توانند در زمان درخواست پذیرش با توجه به بودجه ­ای که دارند، در مدرسه مورد نظر ثبت نام کنند.

 

 

معرفی مدارس معروف کشور روسیه

برنامه­ های درسی در مدارس بین المللی روسیه به زبان انگلیسی ور در مدارس دولتی به زبان روسی ارائه می­ شود. در صورتی که دانش آموزان به زبان انگلیسی تسلط داشته باشند، این امکان را دارند تا در بهترین مدارس روسیه تحصیل کنند. این مدارس بهترین امکانات آموزشی و رفاهی را برای دانش آموزان فراهم می­ کنند. در این مقاله به معرفی بعضی از مدارس برتر کشور روسیه می ­پردازیم.

.

  • مدرسه بین المللی کمبریج
  • مدرسه بین المللی مسکو
  • مدرسیه بین المللی بروکس مسکو
  • مدرسیه بریتانیایی سنپترزبورگ

 

مدرسه بین المللی کمبریج

مدرسه کمبریج در 17 کیلومتری شهر مسکو قرار گرفته است. این مدرسه دانش آموزان بین 3 تا 14 سال را پذیرش می­ کند. در این مدرسه برنامه ­های درسی به دو زبان روسی و انگلیسی تدریس می­ شود. مدرسه کمبریج امکانات زیادی از جمله سالن همایش، اتاق ­های هنر و کتابخانه دارد.

مدرسه بین المللی مسکو

مدرسه بین المللی مسکو

بسیاری از دانش آموزان بین المللی برای تحصیل در مدرسه های روسیه، مدرسه بین المللی روسیه را انتخاب می ­کنند. در حال حاضر بیشتر از 1000 دانش آموز از 65 کشور دنیا در حال تحصیل در این مدرسه هستند. دانش آموزانی که در این مدرسه درس می­خوانند، این شانس را دارند که در دانشگاه­ های برتر دنیا مانند دانشگاه انگلیس، تحصیلات دانشگاهی خود را بگذرانند.

مدرسه بین المللی بروکس مسکو

این مدرسه یکی از بهترین مدارس روسیه است و دوره­ های تحصیلی فقط به زبان انگلیسی برگزار می ­شود. یکی از مهمترین مزیت­ های تحصیل در این مدرسه این است که دانش آموزان بین المللی می ­توانند بدون یادگیری زبان در این مدرسه تحصیل کنند.

مدرسه بریتانیایی سنپترزبورگ

این مدرسه در سال 2018 تاسیس شده است و با وجود تازه تاسیس بودن، یکی از بهترین مدارس کشور روسیه محسوب می­ شود. سطح علمی این مدرسه در حد بالایی قرار دارد و این امکان را به دانش آموزان می ­دهد تا در رشته ­های مختلف مهارت پیدا کنند.

 

سئوالات متداول در مورد تحصیل در مدرسه­ های روسیه:

1) هزینه تحصیل در دبیرستان­ های روسیه به چه صورت است؟

این هزینه با توجه به نوع امکانات و و خدماتی که ارائه می­ دهند در حدود 30 هزار یورو در سال است.

2) تحصیل در روسیه از چه سنی برای دانش آموزان اجباری است؟

تحصیل در مدرسه های روسیه از سنین 5 تا 16 سالگی اجباری است.

3) تحصیل در مدارک روسیه به چه مدارکی نیاز دارد؟

فرم درخواست ویزا و سند دعوت نامه سفر از مهم ترین مدارک برای تحصیل در مدارس روسیه هستند.

 

جمع بندی

دانش آموزانی که قصد تحصیل در مدرسه های روسیه را دارند، باید برای ورود به کشور روسیه ویزای تحصیلی دریافت کنند. افراد متقاضی باید از طرف مدرسه مورد نظر در کشور روسیه برای دریافت پذیرش، نامه تایید بگیرند. افراد می­توانند به صورت آنلاین و از طریق وبسایت اصلی وزارت کشور روسیه، فرم درخواست ویزا را تکمیل کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط ادامه تحصیل در مدارس کشور روسیه به شماره­ های موجود در سایت یا بخش کامنت­ها مراجعه کنید. کارشناسان ما در موسسه اعزام دانشجو به روسیه کمپانی هدهد (روس مهاجر) در اولین فرصت به تمام سئوالات شما پاسخ می­دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.