موسسه هدهد > وبلاگ > تحصیل در روسیه > نکاتی در مورد بیمه دانشجویی روسیه که احتمالا نمی‌دانید!

نکاتی در مورد بیمه دانشجویی روسیه که احتمالا نمی‌دانید!

نکاتی درمورد بیمه دانشجویی روسیه که احتمالا نمی‌دانید

مبحث بیمه دانشجویی روسیه یکی از مهم‌ترین مواردی است که قبل از اعزام دانشجو به روسیه باید به آن پرداخت. به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی که قصد تحصیل یا بازدید از روسیه را دارد، باید مدرکی مبنی بر پوشش بیمه درمانی به عنوان بخشی از درخواست ویزای خود ارائه دهید. با این حال نوعی بیمه به عنوان بیمه دانشجویی وجود دارد که موضوع این مقاله است. اگر می‌خواهید با بیمه دانشجویی روسیه بیشتر آشنا شوید با این نوشته همراه شوید.

بیمه دانشجویی در روسیه

بیمه دانشجویی روسیه پس از ورود به دانشگاه یکی از مهم‌ترین موارد برای تحصیل و زندگی در روسیه مشابه سایر کشورهای جهان است. دانشجویان بین المللی هم مانند سایرین در معرض خطر بیماری و مشکلات جسمی هستند. در عین حال داشتن بیمه مطمئن می‌تواند خاطر آن‌ها را از فکر روزهای سخت آسوده کند.

 

اکثر دانشجویان بین‌المللی که در روسیه تحصیل می‌کنند دارای بیمه مسافرتی هستند. اما این نوع بیمه برای درمان سرپایی و اورژانسی مناسب است و در مواردی که دانشجو باید بستری شود؛ دانشجو باید هزینه درمان را بپردازد و بیمه اعمال نمی‌شود. بیمه دانشجویی روسیه شامل هزینه‌های درمان فوری و سرپایی، هزینه‌های دندانپزشکی، هزینه مشاوره پزشکی و در صورت لزوم بازگشت دانشجو به کشور محل اقامت را پوشش می‌دهد.

اگر دانشجویی بیمه درمانی نداشته باشد، ویزای دانشجویی یا شناسه دانشجویی برای دریافت خدمات اورژانسی و درمان سرپایی برای دانشجو کافی خواهد بود. طبق قوانین جدید روسیه همه افراد برای ورود به کشور باید بیمه تکمیلی داشته باشند. دانشجویان قبل از ورود به روسیه باید بیمه پزشکی داشته باشند؛ بنابراین وقتی برای تحصیل به روسیه سفر می‌کنید، پس از ورود باید بیمه دانشجویی روسیه را دریافت کنید.

 

بیمه درمانی در روسیه

یکی از دغدغه‌ها و سوالات دانشجویان قبل از اعزام دانشجو به روسیه اطلاع از هزینه‌های درمان در مراکز درمانی روسیه می‌باشد. در اینجا لازم به ذکر است که کلیه دانشجویان قبل از شروع تحصیل در روسیه باید بیمه درمانی خریداری کنند.

اغلب باید بیمه دانشجویی روسیه را از دانشگاه مربوطه خریداری کرد و در برخی موارد باید از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات بیمه‌ای تهیه شود. هزینه اشتراک بیمه هم از 50 دلار تا 300 دلار متغیر است، شایان ذکر است که خدمات بیمه شامل دندانپزشکی و زیبایی نمی‌شود. در روسیه خدمات پزشکی به دو صورت ارائه می شود:

  • دولتی
  • خصوصی

این در حالی است که فقط خدمات اورژانسی در روسیه رایگان است و در سایر موارد باید بیمه درمانی تکمیلی داشته باشید. بیماران بدون بیمه درمانی می‌توانند در کلینیک‌های خصوصی پذیرفته شوند اما در این صورت باید هزینه بستری و خدمات پزشکی را خودشان پرداخت کنند.

دانشجویان می‌توانند خودشان یا با کمک کارکنان دفتر بین الملل دانشگاه، خود را بیمه کنند. نکته مهم این است که حتی دانشجویان بین المللی که در مراکز دولتی تحصیل می کنند باید برای بیمه درمانی خصوصی پول پرداخت کنند. پس از ورود به روسیه، دانشجویان دانشگاه می‌توانند بیمه درمانی خصوصی، چه بیمه بین المللی در کشور خود یا یک برنامه بیمه درمانی روسیه، دریافت کنند. اگر گزینه قبلی را انتخاب کنید معمولاً هزینه‌های پزشکی را از جیب خود پرداخت می‌کنید و شرکت بیمه پس از بازگشت به خانه، هزینه را به شما بازپرداخت می‌کند.

در صورت تهدید مستقیم برای زندگی و سلامت (حوادث، جراحات، مسمومیت و موارد دیگر)، مراقبت های پزشکی اورژانسی توسط کارکنان موسسات بهداشتی عمومی ارائه می شود. پزشکان وضعیت بیمار را تثبیت می‌کنند و درمان بیشتر فقط با بیمه یا پرداخت معتبر امکان پذیر است. سایر انواع خدمات پزشکی با پرداخت هزینه ارائه می شود. برای دریافت این خدمات دانشجویان بین المللی باید بیمه‌ای را پوشش دهند که شامل درمان برنامه‌ریزی شده شامل معاینه، آزمایش، نسخه و مشاوره تخصصی می‌باشد.

 

VHI

بیمه VHI چیست؟

بیمه VHI یکی از رایج‌ترین بیمه‌ها در روسیه است که توسط شرکت‌های بیمه یا دانشگاه‌ها به دانشجویان ارائه می‌شود. اگر دانشجویی از طریق دانشگاه این بیمه را دریافت کند از تخفیف دانشجویی برخوردار می‌شود. مدت این بیمه از سه ماه تا یک سال می‌باشد. برای اخذ این بیمه دانشجو باید پاسپورت و کارت مهاجرت خود را ارائه دهد.

مهاجران روسی باید طرح‌های بیمه درمانی را برای درمان در بیمارستان‌های دولتی و مراکز درمانی از جمله کلینیک‌های دانشجویی ارائه دهند. برای دانشجویان خارجی که تمایل دارند برای مدت طولانی (از یک ترم تا 4-5 سال) به روسیه بیایند، بیمه سلامت مسافرتی برای تحصیل در روسیه از کشور مبدا عملی نیست. این نوع بیمه در اکثر کلینیک‌های روسیه معتبر نیست و تحت چنین بیمه‌ای، بیمار اغلب مجبور است هزینه درمان خود را بپردازد و فقط پس از بازگشت به خانه از شرکت بیمه بازپرداخت مطالبه کند. پس با این شرایط داشتن بیمه دانشجویی روسیه امری ضروری به نظر می‌رسد.

این امر برای دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند، بسیار ناامید‌کننده است؛ بنابراین در بدو ورود به روسیه، باید یک بیمه دانشجویی روسیه یا بیمه VHI را خریداری کنید که حداقل خدمات پزشکی مورد نیاز قانون روسیه (شامل درمان سرپایی و بستری، بستری در بیمارستان و زایمان) را پوشش می‌دهد و پذیرفته می‌شود. با این نوع بیمه در کلینیک‌ها و بیمارستان‌های واقع در نزدیکی محل تحصیل یا سکونت، نیازی به پرداخت هزینه وقت ملاقات با پزشک نیست، فقط ارائه کارت دانشجویی (یا پاسپورت) و بیمه نامه کافی است.

 

نحوه دریافت بیمه تکمیلی

قبل از سفر به روسیه می‌توانید بیمه تکمیلی را به عنوان جایگزین بیمه دانشجویی روسیه خریداری کنید. تا سال 2016، طبق قوانین جدید تصویب شده در فدراسیون روسیه، خارجی‌ها باید بیمه تکمیلی در روسیه بگیرند. این بیمه باید در اولین روز اقامت شما در روسیه صرف نظر از هدف سفر شما ارائه شود. بیمه تکمیلی هزینه‌های درمان سرپایی، بستری در بیمارستان و حمل‌ونقل را پوشش می‌دهد. در صورت استفاده از هر گونه بیمه تکمیلی، ویزیت پزشک رایگان است و شما فقط باید شناسه دانشجویی یا پاسپورت خود را به همراه بیمه به پزشک خود نشان دهید.

 

هزینه بیمه

هزینه بیمه

هزینه دریافت بیمه تکمیلی به عواملی از جمله شهری که فرد در آن قرار دارد، کل مبلغ خدمات تحت پوشش (به عنوان مثال: مراقبت های اورژانسی، امکان تماس با پزشک در محل، مراقبت‌های اورژانسی دندانپزشکی و غیره) و مدت بیمه (از سه ماه تا یک سال) بستگی دارد. هزینه این خدمات بسته به موارد فوق از 3500 تا 12000 روبل (تقریباً 60 تا 200 دلار آمریکا) متغیر است. اگر بتوانید بیمه دانشجویی روسیه را از دانشگاه خود دریافت کنید ممکن است تخفیف خوبی بگیرید.

 

سوالات متدوال

1. در صورت عدم اقدام به دریافت بیمه دانشجویی روسیه چه اتفاقی می‌افتد؟

از سال 2016 برای نداشتن بیمه برای افراد خارجی در روسیه جریمه تعیین شده است. اگر غریبه‌ای بدون بیمه اضافی پیدا شود، بین 2000 تا 7000 روبل (تقریباً 35 تا 115 دلار) جریمه خواهد شد.

2. آیا داشتن بیمه درمانی مسافرتی معمولی از کشور مبداء کافی است؟

خیر. در این نوع بیمه فرد باید هزینه درمان را خودش پرداخت کند و فقط پس از برگشتن به کشورش هزینه‌ها توسط بیمه پرداخت خواهد شد.

3. بیمه دانشجویی روسیه شامل چه خدماتی می‌شود؟

از جمله این خدمات می توان به هزینه‌های بستری در بیمارستان، هزینه‌های درمان های سرپایی و اورژانسی، هزینه حمل و نقل پزشکی و هزینه‌های بازگشت دانشجو به وطن خود اشاره کرد.

 

سخن پایانی

در این نوشته سعی شد تا به موارد مهم بیمه دانشجویی روسیه که باید قبل از اعزام به روسیه بدانید اشاره شود؛ این مقاله به شما کمک می‌کند تا بتوانید نوع بیمه‌ای که برای شما مفید خواهد بود را تشخیص دهید. چنانچه نیاز به مشاوره و یا سوالی دارید همواره می‌توانید با کارشناسان ما در کمپانی هدهد در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.