موسسه هدهد > وبلاگ > تحصیل در روسیه > بهترین دانشگاه های روسیه (2024) + نکات تکمیلی

بهترین دانشگاه های روسیه (2024) + نکات تکمیلی

بهترین دانشگاه های روسیه

دانشگاه‌ های روسیه در دوران حکومت تزاری تأسیس شدند و از آن زمان تاکنون دانشجویان در این مراکز به تحصیل می‌پردازند. یکی از قدیمی‌ترین این دانشگاه‌ها،‌ سانکی سن‌پترزبورگ است. در هر شهر بزرگ روسیه یک دانشگاه وجود دارد. در بهترین دانشگاه های روسیه، حداکثر نوزده و حداقل شش دانشکده وجود دارد. سطح آموزش در دانشگاه ‌های این کشور بسیار بالاست. تحصیل در دانشگاه ‌های روسی برای ریاضیدانان و متخصصان فناوری اطلاعات بسیار حائز اهمیت است.

دانشگاه‌ های خصوصی نیز در روسیه تأسیس شده است که مدرسین دانشگاه‌ های دولتی در آنجا تدریس می‌کنند. همچنین تدریس و سخنرانی‌ها به زبان انگلیسی در دانشگاه‌ های روسیه برگزار می‌شود. مردم روسیه برای یادگیری، ارزش و اهمیت زیادی قائل‌اند؛ بنابراین داوطلبان خارجی برای تحصیل در این کشور مشتاق هستند.

بهترین دانشگاه های روسیه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و همچنین تحصیل در مقطع دکترا روسیه ، از داخل و خارج کشور، برای ادامه تحصیل در رشته‌های مختلف دانشجو می‌پذیرد. این دانشگاه‌ها برای دانش‌آموزان تیزهوش، بورسیه‌های ویژه و سفرهای خارجی در نظر می‌گیرند. برای پذیرش در دانشگاه باید دیپلم دبیرستان را گذرانده و در آزمون ورودی قبول شده باشید. همچنین پس از قبولی در آزمون، تحصیل در دانشگاه روسیه رایگان است.

در ادامه ی این مقاله از هدهد به معرفی بهترین دانشگاه های روسیه می پردازیم!

فهرست مطالب

بهترین شهرها برای تحصیل در دانشگاه‌ های روسیه

بهترین دانشگاه ‌های روسیه در شهرهای بزرگ و کوچک این کشور، قرارگرفته‌اند. سالانه ورودی دانشجویان خارجی به این دانشگاه‌ها افزایش می‌یابد. زیبایی خیره‌کننده معماری شهرهای این کشور، یکی از دلایل جذب دانشجویان خارجی در دانشگاه ‌های روسیه است. دانشجویان هم می‌توانند از نوآوری و فناوری‌های موجود در داخل دانشگاه برای پیشرفت علمی استفاده کنند و هم از گردش در خیابان‌های زیبای این کشور لذت ببرند. ازاین‌رو انتخاب شهر و دانشگاه خوب برای ادامه تحصیل بسیار اهمیت دارد.

شهرهای زیر بیشترین جذب را در پذیرش دانشجویان خارجی دارند.

 1. مسکو
 2. سنت پترزبورگ
 3. ولادیوستوک
 4. اومسک
 5. ایرکوتسک
 6. کالینینگراد

معرفی بهترین دانشگاه های روسیه برای ادامه تحصیل

در این بخش می‌خواهیم به معرفی بهترین دانشگاه های روسیه در شهرهایی که در بخش قبلی ذکر کردیم بپردازیم؛ چراکه دانستن ویژگی‌های هر دانشگاه و هر منطقه به انتخاب دانشگاه و شهر مناسب تحصیل در روسیه برای دانش‌آموزان ایرانی کمک خواهد کرد.

دانشگاه دولتی مسکو

مسکو

ابتدا ساختمان دانشگاه مسکو که جزو بهترین دانشگاه های روسیه است، در میدان سرخ در محل موزه تاریخی قرار داشت؛ در قرن هجدهم بود که ساختمان جدیدی ساخته شد. امروزه این دانشگاه در مقابل ساختمان یادبودهای انقلابیون قرار دارد.

دانشگاه مسکو دارای امکانات زیر است:

 • بیست‌ویک دانشکده
 • بیش از دویست گروه
 • سیصد و شصت آزمایشگاه
 • صد و شصت‌وسه دفتر مطالعه
 • هشت موسسه تحقیقاتی

دانشگاه سنت پترزبورگ

سنت پترزبورگ

دانشگاه سن‌پترزبورگ یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌ های روسیه است. این دانشگاه دارای نوزده دانشکده و سیزده موسسه تحقیقاتی است. ساختمان‌های دانشگاه در نقاط مختلف شهر واقع ‌شده‌اند. بیش از بیست هزار دانشجو به‌صورت تمام‌وقت و نه هزار نفر به‌صورت نیمه‌وقت در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. دانشگاه سن‌پترزبورگ یکی از مشهورترین و معتبرترین دانشگاه‌ها در سراسر روسیه و جهان است.

ولادیوستوک

در شهر ولادیوستوک یک دانشگاه دولتی به نام دانشگاه خاور دور وجود دارد. تحصیل در این دانشگاه رایگان است. این دانشگاه در سال 1920 تأسیس شد؛ البته ابتدا فقط سخنرانی‌های اقتصادی و تاریخی در آن برگزار می‌شد. با گذر زمان این دانشگاه بیشترین رشد را در سال‌های پایانی قرن بیستم داشته‌ است؛ همچنین دانشمندان زیادی از سرتاسر جهان در این دانشگاه ادامه تحصیل داده‌اند.

اومسک

اومسک یک شهر بزرگ در قسمت آسیایی روسیه است که در آن دانشگاه دولتی آموزشی و دانشگاه کشاورزی وجود دارد. سیستم آموزشی آن همانند مسکو است. دانشکده‌های زیادی در دانشگاه اومسک وجود دارند و بهترین دانشجویان آن‌ها حتی در خارج از کشور بورسیه تحصیلی گرفته‌اند؛ البته این دانشگاه مانند دانشگاه ‌های مسکو و سن‌پترزبورگ شناخته‌شده و معروف نیست.

ایرکوتسک

ایرکوتسک یک شهر صنعتی است. مرکز بزرگی از مؤسسات علمی و همچنین چندین دانشگاه در این شهر وجود دارد. بسیاری از رشته‌های موردعلاقه جوانان در دانشگاه‌ های این شهر وجود دارد تا دانشجویان جوان بتوانند در رشته‌هایی که علاقه و استعداد دارند تحصیل کنند؛ همچنین برای افراد بااستعداد، امکان اخذ بورسیه تحصیلی روسیه و سفرهای خارجی وجود دارد.

کالینینگراد

دانشگاه دولتی ایمانوئل کانت روسیه که در سال 1967 تأسیس شد، مانند هر دانشگاه روسی، در هر زمینه تحصیلی به آموزش دانشجویان می‌پردازد. بزرگ‌ترین دستاوردهای علمی این دانشگاه در زمینه فیزیک است.

دانشگاه پزشکی ساراتوف

جایگاه بهترین دانشگاه های روسیه در رتبه‌بندی جهانی

جایگاه بهترین دانشگاه های روسیه در رتبه‌بندی جهانی، بسیار درخشان است. به‌طوری‌که 60 نمونه از دانشگاه ‌های روسیه در لیست بهترین دانشگاه ‌های جهان قرار گرفتند. این رتبه‌بندی توسط نسخه انگلیسی Times Higher Education (رتبه‌بندی دانشگاه‌ های جهانی) اعلام‌شده است. داشتن این چنین رتبه‌ای برای روسیه یک رکورد بی‌نظیر محسوب می‌شود.

درمجموع، بیش از 1000 موسسه آموزشی از 99 کشور و منطقه جهان در این رتبه‌بندی قرار داشتند و دانشگاه‌ها بر اساس 13 معیار و در 4 گروه مورد ارزیابی قرار گرفتند:

 • کیفیت تدریس
 • مشارکت در نوآوری‌ها
 • تعداد مراجعات به مقالات علمی
 • تنوع بین‌المللی (امکان جذب اساتید و دانشجویان بین‌المللی بهتر) و غیره.

7 دانشگاهی که بخشی از گروه دانشگاه‌ های دولتی RACUS هستند، در رتبه‌بندی، رتبه‌های ممتازی را کسب کرده‌اند که شامل موارد زیر هستند:

 • دانشگاه دولتی تامبوف GR درژاویین
 • دانشگاه عمومی پزشکی ساراتوف
 • دانشگاه دولتی پلی تکنیک جنوبی روسیه MI Platov
 • دانشگاه عمومی پلی تکنیک سنت پترزبورگ
 • دانشگاه فدرال قفقاز شمالی
 • دانشگاه عمومی نیژنی نوگورود NI Lobachevsky
 • موسسه هوانوردی مسکو

همان‌طور که اشاره کردیم چنین دانشگاه‌ هایی بین دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان بسیار محبوب است.

نکته: دوره پذیرش در دانشگاه‌ های گروه RACUS برای بیش از 500 حرفه در رشته‌های پزشکی، مهندسی، اقتصاد و علوم انسانی برای سال 2021 و 2022 ادامه دارد.

انواع دوره‌های تحصیلی ارائه‌شده در بهترین دانشگاه های روسیه

بهترین دانشگاه های روسیه دوره‌ها و رشته‌های تحصیلی متنوعی را ارائه می‌دهند. یکی از انواع دوره‌های تحصیلی در روسیه، تحصیل به‌صورت تمام‌وقت روزانه است؛ در این دوره‌ی تحصیلی دانشجویان باید در تمامی کلاس‌هایی که در طول روز برگزار می‌شود، حضورداشته باشند.

در دوره‌ تحصیلی دیگر، دانشجویان حق انتخاب شرکت در کلاس‌های عصر در ایام هفته و آخر هفته را دارند. دوره‌ی تحصیلی نوع سوم، تحصیل پاره‌وقت است و در این دوره دانشجویان می‌توانند به صورت پاره‌وقت در کلاس‌ها حضور داشته باشند. در این دوره دانشجویان به تدریس استاد دانشگاه گوش فرا می‌دهند؛ سپس در خانه بر طبق برنامه‌ی آموزشی مطالعه می‌کنند و درنهایت برای دادن امتحان به دانشگاه مراجعه می‌نمایند.

در بهترین دانشگاه‌ های کشور روسیه مقاطع متفاوتی از تحصیلات عالیه ارائه می‌شود. دانشجویان می‌توانند در برنامه‌های آموزشی مقاطع لیسانس، تخصص، فوق‌لیسانس، دکتری و همچنین در برنامه‌‌های تحصیلی عملی و فنی‌حرفه‌ای تحصیل کنند. علاوه‌برآن دانشجویان می‌توانند در رشته‌ی زبان روسی نیز تحصیل نمایند.

مزایای تحصیل در دانشگاه‌های روسیه چیست؟

کشورهای زیادی برای تحصیل وجود دارند برای همین شاید از خودتان بپرسید چرا باید در دانشگاه‌های روسیه تحصیل کنم؟ در این بخش می‌خواهیم به این سؤال شما پاسخ دهیم؛ در ابتدای بحث باید بگوییم که روسیه برای تحصیل ارزش بالایی قائل است و 54 درصد افراد بین 25 تا 64 سال دارای مدرک دانشگاهی هستند . باورنکردنی است اما این احترام به آموزش، بیشتر در کیفیت دانشگاه‌های روسیه که بیش از 250000 دانشجوی خارجی در سال پذیرش می‌کند؛ مؤثر است.

علاوه بر نکته ذکرشده برای اینکه پاسخ قطعی به این سؤال شما بدهیم به چهار نمونه از مزایای تحصیل در مراکز آموزشی روسیه اشاره‌کرده‌ایم

 • تحصیلات دانشگاهی در رشته‌های تخصصی
 • هزینه کم برای تحصیل
 • زندگی دانشجویی هیجان‌انگیز
 • فرصتی برای یادگیری زبان روسی

تحصیلات دانشگاهی در رشته‌های تخصصی

روسیه بهترین‌ها را در زمینه آموزش به دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهد. دانشگاه‌های این کشور به دلیل پیشرفته بودن در علوم فیزیک، ریاضیات و علوم طبیعی در میان سایر دانشگاه‌های جهانی از رتبه علمی خوبی برخوردار است. علاوه بر این، دانشگاه‌های روسیه برنامه‌های مقدماتی (در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و تخصصی) در سطح حرفه‌ای را ارائه می‌دهد.

هزینه کم برای تحصیل

هزینه تحصیل دردانشگاه‌های روسیهدر دوره‌های کارشناسی تمام‌وقت، بسته به رشته‌های تحصیلی بر اساس موضوعات تعیین‌شده توسط وزارت علوم حدود 83000 روبل (1186 دلار آمریکا) در سال است. البته اگر دانشگاه‌ها را در خارج از مسکو یا سن‌پترزبورگ در نظر بگیرید، هزینه‌های تحصیل و اقامت ارزان‌تر خواهد بود. قیمت‌ها در شهرهای دیگر بسیار پایین‌تر از پایتخت است.

دولت روسیه سالانه هزاران بورسیه به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌کند؛ به‌عنوان‌مثال در سال 2021 به دانشگاه‌ها 15000 سهمیه اختصاص داده شده است. همچنین می‌توانید با شرکت در مسابقات آکادمیک دانشگاهی، بورسیه تحصیلی دریافت کنید. برندگان این مسابقات در هنگام ثبت‌نام در دانشگاه‌های روسیه از شرایط ویژه‌ای برخوردار هستند.

زندگی دانشجویی هیجان‌انگیز

لذت تحصیل در روسیه فراتر از کلاس درس است. دانشجویان حتی پس از اتمام کلاس درس هرگز از پرسش سوالاتشان از استادان باسواد این دانشگاه دست برنمی‌دارند و هیچ لحظه کسل‌کننده‌ای برای دانشجویان در روسیه وجود ندارد!

در روسیه، دانش آموزان در رویدادهای ورزشی، مسابقات، جشنواره‌های دانشجویی و سایر رویدادهای تفریحی شرکت می‌کنند . دانشگاه ها، تئاترهای دانشجویی، تیم های ورزشی، انجمن های داوطلب، ساختمان دانشجویی و بسیاری دیگر از موارد این چنینی را در خود دارند که این رویدادها می توانند بستر خوبی را برای شکوفایی استعدادهای دانشجویان فراهم کنند.

فرصتی برای یادگیری زبان روسی

یکی دیگر از دلایلی که سبب می‌شود تا سراغ تحصیل در دانشگاه‌های روسیه بروید فراهم شدن فرصت یادگیری برای زبان روسی است؛ چراکه این دانشگاه‌ها برنامه‌های متنوعی را برای آموزش زبان روسی ارائه می‌کنند. در واقع، این برنامه‌های آموزشی شامل دوره‌هایی است که به‌صورت حضوری یا از راه دور (آنلاین) برگزار می‌شود و امکان یادگیری آن در سطح مقدماتی و پیشرفته در دوره‌های یک‌ساله برای دانشجویان بین‌المللی فراهم شده است. شایان ذکر است هزینه یادگیری زبان روسی در مراکز دولتی رایگان است.

معرفی ارزان‌ترین دانشگاه‌های کشور روسیه

در ابتدای مقاله درباره بهترین دانشگاه‌های روسیه برای ادامه تحصیل صحبت کردیم و با جایگاه علمی آن‌ها آشنا شدیم؛ اما برخی از افراد هم هستند که دوست دارند با دانشگاه‌های ارزان روسیه آشنا شوند تا بهتر بتوانند درباره تحصیل در دانشگاه‌های این کشور تصمیم بگیرند. شهریه تحصیل در دانشگاه در روسیه به‌طور خاص در مقایسه باکیفیت آموزشی که دانشگاه ارائه می‌دهد؛ کم است. در حالت ایده آل، شهریه می‌تواند از 2000 تا 8000 دلار در سال متفاوت باشد و هزینه‌های اضافی اتاق، غذا و کتاب از 1500 تا 5000 دلار در سال بسته به مکان متفاوت است.

برای بررسی بیشتر در این بخش قصد داریم به معرفی ارزان‌ترین دانشگاه‌های کشور روسیه بپردازیم

در اینجا لیستی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های روسیه آورده شده است.

 • دانشگاه فدرال امانوئل کانت بالتیک
 • دانشگاه ITMO (موسسه ملی تحقیقات سن‌پترزبورگ)
 • دانشگاه آموزشی دولتی هرزن
 • دانشگاه فنی دولتی آلتای
 • دانشگاه فدرال کازان

دانشگاه بالتیک فدرال امانوئل کانت

این دانشگاه در شهر بالتیک کالینینگراد واقع شده است، یک موسسه آموزش عالی فدرال است که در سال 1967 تأسیس شد. امانوئل کانت متشکل از 12 دانشکده تحصیلی است که دوره‌های تحصیلی متنوعی از علوم انسانی تا علوم طبیعی را ارائه می‌دهد .در حال حاضر، این دانشگاه بیش از 13500 دانشجو دارد که در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ثبت‌نام کرده‌اند.

این دانشگاه، به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مؤسسات آموزش عالی در منطقه و یکی از مقرون‌به‌صرفه ترین دانشگاه‌ها در روسیه به شمار می‌رود که بیش از 300 برنامه آموزشی را برای دانشجویان خود ارائه می‌دهد. همچنین توانایی ارائه دوره‌های کوتاه حرفه‌ای تا تمام وقت را نیز به همراه دارد. هزینه تحصیل در این دانشگاه از 1500 دلار شروع می‌شود و با توجه به رشته‌های تحصیلی سقف شهریه‌ای متفاوتی دارد.

دانشگاه ITMO (موسسه ملی تحقیقات سن‌پترزبورگ)

این دانشگاه، یک مرکز آموزشی است که در رشته‌های فناوری اطلاعات، مکانیک و اپتیک دانشجو می‌پذیرد. دانشگاه دولتی ITMO واقع در شهر سن‌پترزبورگ است و یکی از مهم‌ترین مؤسسات در روسیه محسوب می‌شود. بیش از 1100 دانشجو که از خارج از روسیه در دانشگاه ملی تحقیقاتی سن‌پترزبورگ تحصیل می‌کنند. ITMO برنامه‌های زیر را ارائه می‌دهد:

 • مدرک لیسانس 4 ساله
 • مدرک تخصصی 5 ساله
 • مدرک کارشناسی ارشد2 ساله
 • مدرک دکتری 3 تا 4 ساله

این دانشگاه مشهور در زمینه‌های مرتبط با علم پیشگام بوده و در فناوری اطلاعات، علوم کوانتومی و فوتونیک موفق است. شهریه تحصیل در این دانشگاه از 4000 دلار شروع می‌شود.

دانشگاه آموزشی دولتی هرزن

یکی دیگر از دانشگاه‌های ارزان روسیه دانشگاه دولتی هرزن است. این دانشگاه با بیش از 14000 دانشجوی روسی و بیش از 2000 دانشجوی خارجی بهترین آموزش را به آن‌ها ارائه می‌دهد. دانشگاه هرزن با 11 دانشکده و 11 موسسه آموزشی، بیش از 300 برنامه آموزشی برگزار می‌کند. همچنین این دانشگاه با بیش از 180 دانشگاه و موسسه آموزشی در اروپا، آسیا و آمریکای شمالی قرارداد دارد. شهریه تحصیل در دانشگاه هرزن 3800 دلار است.

دانشگاه فنی دولتی آلتای

دانشگاه فنی دولتی آلتای یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی دولتی پیشرو است که در سال 1973 تأسیس شد. این شهر در بارنائول، پایتخت منطقه آلتای واقع شده است . منطقه آلتای جز منطقه فدرال روسیه به شمار می آید که در بخش جنوب شرقی سیبری غربی و در فاصله 3000 کیلومتری از شهر مسکو قرار گرفته است.

ASU بیش از 100 مدرک و دوره را که شامل برنامه‌های لیسانس، کارشناسی ارشد و برنامه‌های دکتری است به دانشجویان ارائه می‌کند. تمامی برنامه‌های آموزشی به زبان روسی ارائه می‌شود .برای ثبت‌نام در هر برنامه آموزشی، دانشجو موظف است، مدرک زبان روسی را در سطح B1-B2 داشته باشد یا یک دوره 1 به ساله زبان روسی در بخش مقدماتی دانشگاه ایالتی آلتای بگذراند. برای تحصیل در این دانشگاه می‌بایست 1500 دلار به‌عنوان شهریه پرداخت کنید.

دانشگاه فدرال کازان

دانشگاه فدرال کازان یک موسسه آموزش عالی فدرال و دولتی است که در شهر غربی کازان در روسیه مستقر است . این دانشگاه در اوایل قرن نوزدهم تاسیس شد و به دلیل رتبه علمی دانشجویان و استادان معتبرش به زادگاه شیمی آلی مشهور است. در حال حاضر، کازان میزبان بیش از 50000 دانشجو است. این موسسه بزرگ از 16 موسسه، 3 کالج، یک دانشکده حقوق و 2 شعبه منطقه‌ای تشکیل شده است. دانشگاه فدرال کازان مجوز از وزارت آموزش برای انجام فعالیت‌های آموزشی در زمینه آموزش عالی مجوز رسمی دارد. شهریه تحصیل در این دانشگاه معادل با 2100 دلار است.

سؤالات متداول درباره تحصیل در بهترین دانشگاه های روسیه

چند دانشگاه در روسیه وجود دارد؟

بیش از 700 دانشگاه در 82 مناطق مختلف روسیه وجود دارد.

رشته‌ های دانشگاه‌ های روسیه برای دانشجویان خارجی چیست؟

بهترین دانشگاه های روسیه،‌ رشته‌های زیادی را برای دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در نظر گرفته‌اند. این دانشگاه‌ها رشته‌هایی مانند مهندسی، علوم پزشکی، علوم اجتماعی، علوم پایه، علوم اقتصادی، علوم کامپیوتر، علوم انسانی، هنر و فرهنگ و زبان انگلیسی را در تحت پوشش خود دارند.

بهترین دانشگاه روسیه برای تحصیل در رشته پزشکی کدام است؟

از بهترین دانشگاه ها برای تحصیل پزشکی در روسیه می‌توانیم به دانشگاه ‌های دولتی مسکو، کازان و سن‌پترزبورگ اشاره‌کنیم.

بهترین دانشگاه در روسیه کدام است؟

موسسه فیزیک و فناوری دانشگاه مسکو، رتبه 1 را در روسیه دارد.

سیستم آموزشی دانشگاه ‌های روسیه چگونه است؟

روسیه در سال ۲۰۰۳ به پروسه‌ی Bologna پیوست و طبق آن متعهد شد که سیستم خود را هم‌تراز با دیگر کشورهای اروپایی قرار دهد. طبق این برنامه دانشگاه‌ های کشور روسیه طی دوره‌های ۴ ساله مدرک لیسانس و طی دوره‌های ۵ ساله مدرک تخصص را ارائه می‌دهند.

روسیه از نظر سیستم آموزش در رتبه چندم جهانی قرار دارد؟

سیستم تحصیلات عالیه روسیه دارای رتبه‌ی ۲۶ جهانی است.

نتیجه‌گیری

در انتها می‌توانیم بگوییم که دانشگاه‌ های روسیه از معتبرترین و مجهزترین مراکز پژوهشی و تحقیقاتی محسوب می‌شوند که برخی از آن‌ها به‌عنوان بهترین دانشگاه‌ های جهان نیز شناخته می‌شوند. این دانشگاه‌ها در سراسر جهان به دلیل داشتن استانداردهای بالا در آموزش‌وپرورش دانشجویان، معروف هستند.

درواقع بهترین دانشگاه های روسیه با ارائه بیش از 15 هزار برنامه کمک ‌هزینه تحصیلی و هزاران برنامه آکادمیک، امکانات منحصربه‌فردی برای علاقه‌مندان به مهاجرت تحصیلی دارند.

همچنین از زمانی که زبان تدریس برخی از بهترین دانشگاه های روسیه از زبان روسی به انگلیسی تغییر یافت، تحصیل در بهترین دانشگاه های روسیه به‌عنوان یکی از مقاصد مهاجرت تحصیلی رایج، انتخاب شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.