موسسه هدهد > وبلاگ > تحصیل در روسیه > تحصیل در روسیه آخرین تغییرات سال 2024 ( شرایط، هزینه و مدارک )

تحصیل در روسیه آخرین تغییرات سال 2024 ( شرایط، هزینه و مدارک )

بررسی تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه

روسیه، یکی از مهم‌ترین مقاصد برای متقاضیان تحصیل در خارج از کشور است که می‌خواهند تحصیلات و هزینه‌های زندگی مناسبی داشته باشند. تعداد زیادی از دانشگاه‌های روسیه در رتبه بندی جهانی دسته بندی می‌شوند؛ این در حالی ست که برای ورود به این دانشگاه‌ها نیاز به قبولی در آزمون‌های زمانبر نیست. روسیه در دهه‌های اخیر در تلاش است تا رتبه‌بندی دانشگاه‌های خود دارد در جهان به رتبه زیر 100 برساند.

از دیگر ویژگی‌های مهم تحصیل در روسیه دریافت ویزای آسان برای تحصیل در این کشور و نداشتن محدودیت سنی برای تحصیل است. در ادامه، ما جزئیات بیشتری در مورد تحصیل در روسیه را بررسی می‌کنیم.

تحصیل در مقطع کارشناسی در روسیه

پس از گذراندن دوران دانشجویی و اخذ دیپلم، باید برای دانشگاه آماده باشید. برای ورود به دانشگاه‌های روسیه جهت دریافت مدرک کارشناسی، باید یک دیپلم 12 ساله داشته باشید.، تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین‌المللی امکان‌پذیر است. بسته به رشته و شهر، شهریه دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد، اما به‌طور متوسط ​​، هزینه تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی بین 3000 تا 7000 یورو خواهد بود.

برای ورود به دانشگاه‌های روسیه، متقاضی باید مدرک زبان IELTS ارائه دهد، یا در صورت تحصیل به زبان روسی، باید دوره‌های مقدماتی را در روسیه بگذرانید. تحصیل در روسیه می‌تواند زمینه رشد و پیشرفت شما را در زمینهٔ تحصیل علم فراهم کند و در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مقصد خوب و کم‌هزینه‌ای خواهد بود، اما شرایط زندگی از نظر موقعیت جغرافیایی روسیه می‌تواند متفاوت از سایر کشورها باشد.

 

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه

مدرک کارشناسی ارشد پس از 2 سال مطالعه و تحقیق تمام‌وقت در روسیه اعطا می‌شود. برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد داشتن مدرک کارشناسی الزامی است.

میانگین هزینه تحصیل در روسیه در مقطع کارشناسی ارشد متوسط 4400 دلار در سال است. می‌توان گفت حداقل شهریه برای مقاطع کارشناسی ارشد حدود 2200 دلار در سال و حداکثر شهریه در برخی رشته‌ها 7000 دلار در سال است. همچنین به این مبلغ باید هزینه زندگی در روسیه، شامل مسکن، غذا، حمل‌ونقل عمومی، بیمه درمانی و موارد دیگر که کمتر از بسیاری از کشورهای اروپایی است، اضافه شود. دانشجویان بین‌المللی کارشناسی ارشد از مزایای مشابه دانشجویان روسی برخوردار هستند، که به آن‌ها این فرصت را می‌دهد تا بر برنامه درسی و تحقیقات خود تمرکز بیشتری داشته باشند.

 

تحصیل در مقطع دکتری در روسیه

برای تحصیل در مقطع دکتری در روسیه، مانند سایر کشورها، باید توسط سوپروایزر یا استاد راهنما پذیرفته شوید. بستگی به رزومه و سابقه تحصیلی دانشجو دارد که دوره دکتری تأمین مالی می‌شود یا خیر. تحصیل در مقطع دکتری در روسیه بیش از 4 سال طول نخواهد کشید و طی آن دانشجویان با اساتید خود تحقیق خواهند کرد. علاوه بر کار تحقیقاتی، آن‌ها باید در سمینارها، دوره‌های آموزشی، تحقیق و نگارش پایان‌نامه‌های دکتری سخنرانی کنند.

در مراحل پایانی مطالعات دکتری، دانشجویان باید از پایان‌نامه خود دفاع کنند، بنابراین معمولاً یک هیئت داوران 20 نفره برای بررسی موضوع تشکیل می‌شود و اگر دو سوم داوران به پایان‌نامه رأی مثبت دهند، مورد تأیید قرار می‌گیرد. هزینه تحصیل معمولاً بین 3500 تا 5000 یورو در سال خواهد بود و بورسیه تحصیلی نیز به این مقطع تعلق می‌گیرد.

 

تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه بسیار محبوب است زیرا مقصدی آسان و در دسترس برای دانشجویان است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های پزشکی روسیه بسیار کمتر از سایر کشورها است. دولت روسیه به سیستم آموزش پزشکی توجه کرده و آن را به زیرساخت‌ها و فناوری‌های روز دنیا مجهز می‌کند.

نکته مهم در مورد تحصیل پزشکی در روسیه این است که سن دانشجو برای ورود به این رشته محبوب چندان مهم نیست. همچنین هزینه‌های پایین شهریه، یکی دیگر از دلایل اصلی انتخاب روسیه به‌عنوان مقصد تحصیلی برای دانشجویان است. برای ورود به حوزه پزشکی، معمولاً باید دوره‌های آمادگی پزشکی را بنام پادفک بگذرانید. در این دوره‌ها، دوره‌های پیش‌نیاز و زبان روسی آموزش داده می‌شود و دانش آموزان آماده تحصیل در این زمینه می‌شوند.

هزینه تحصیل در روسیه برای رشته‌های پزشکی حدود 3 تا 5 هزار یورو در سال خواهد بود. پس از اتمام دوره پزشکی عمومی، دانشجویان می‌توانند در صورت تمایل، به ادامه تحصیل پزشکی در روسیه بپردازند. دریافت مدرک پزشکی در روسیه معمولاً 4 تا 6 سال طول می‌کشد.

اخذ بورسیه تحصیلی در روسیه

در این بخش، ما در مورد موضوع بورسیه تحصیلی در روسیه بحث خواهیم کرد. هرساله بر اساس بودجه دولت، دانشگاه‌ها قادر خواهند بود به دانشجویان بورسیه تحصیلی اختصاص دهند، اما اعطای این بورسیه‌ها تحت شرایط ویژه و مطابق با معیارهای اعلام‌شده خواهد بود.

بورسیه‌ها معمولاً برای اهداف خاصی اعطا می‌شوند و دانشجویی که برای بورسیه تحصیلی در روسیه درخواست می‌کند باید واجد شرایط باشد. بورسیه‌ها توسط دولت، مراکز علمی، بنیادها، مؤسسات خیریه اعطا می‌شود. میزان بورسیه‌ها متفاوت خواهد بود، به‌عنوان مثال، برخی از بورسیه‌ها شامل هزینه‌های سفر و بیمه سلامت دانشجویان می‌شود و در مواردی می‌تواند برای کاهش شهریه دانشگاه کافی باشد.

 

کار دانشجویی در روسیه

یکی از دغدغه‌های متقاضیان تحصیل در روسیه، مجوز کار دانشجویی است. دانشجویان معمولاً بسته به شرایط کشور و بسته به مدرک تحصیلی‌شان مجاز به کار به‌عنوان دانشجو خواهند بود.

مجوزهای کار دانشجویی بر اساس قوانین هر کشور صادر می‌شود و برای این منظور معمولاً به دانشجویان اجازه داده می‌شود تا در مقاطع مختلف، از جمله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا، بر اساس میزان وقت آزاد خود مشغول به کار شوند. کارشناسی ارشد مجاز به کار 25 ساعت و برنامه دکترا 30 ساعت در هفته است.

 

ویزای تحصیلی در روسیه

یکی از مهم‌ترین مسائل تحصیل در روسیه برای افراد متأهل، ویزای همراه است. متقاضیانی که مایل به تحصیل در روسیه هستند می‌توانند برای اعضای خانواده خود درخواست ویزا کنند. در مفهوم همراه برای فرایندهای مهاجرت، همسفر به همسر و فرزندان مجرد زیر 18 سال اشاره دارد. وقتی دانشجویی برای تحصیل به روسیه سفر می‌کند، در صورت ازدواج می‌تواند برای اعضای خانواده خود درخواست ویزا کند.

کار پس از تحصیل در روسیه

یکی از بزرگ‌ترین اهداف دانشجویان برای تحصیل در روسیه، اخذ اقامت دائم و درنهایت شهروندی است. ذکر این نکته ضروری است که صرف تحصیل در یک کشور اخذ اقامت دانشجویی ممکن نخواهد بود.

به‌منظور اخذ اقامت دائم، دانشجو باید پس از فارغ‌التحصیلی از کارفرما پیشنهاد کار دریافت کند. اگر توانستید از کارفرمای روسی پیشنهاد کار بگیرید تا کارفرما با پرداخت بیمه و مالیات به شما موافقت کند، می‌توانید اقامت تحصیلی خود را به اقامت کاری تبدیل کرده و پس از چند سال کار تمام‌وقت اقامت دائم روسیه را به دست آورید.

 

مزایای تحصیل پزشکی در روسیه

شاید شما هم همانند بسیاری از افراد به تحصیل پزشکی در کشور روسیه علاقمند باشید؛ اما در رابطه با مزایایی که این کشور برای تحصیل در این رشته می تواند در اختیارتان قرار دهد، به اندازه کافی آگاهی نداشته باشید.

در این قسمت از مقاله به بررسی دقیق مزیت های تحصیل پزشکی در روسیه پرداخته ایم که برخی از مهم ترین آنها عبارتند از:

 • هزینه های زندگی بسیار پایین نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی
 • شهریه و هزینه های دانشگاهی مقرون به صرفه و متناسب با درآمد خانواده ها و دانشجویان
 • تحصیل به زبان انگلیسی، روسی و فرانسوی و عدم نیاز به مدارک تافل و آیلتس
 • امکان اخذ مدرک پزشکی بسیار معتبر از دانشگاه های علوم پزشکی روسیه
 • امکان دریافت یارانه برای پرداخت شهریه و هزینه های دانشگاه جهت تکمیل کردن دوره تحصیلی
 • آزمون ورودی بسیار آسان و بدون دشواری برای تحصیل در رشته پزشکی
 • امکان گذراندن دوره کارآموزی در بیمارستان ها و مراکز درمانی بسیار پیشرفته این کشور

 

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در کشور روسیه

شما برای تحصیل در روسیه و امکان اخذ ویزای تحصیلی در این کشور، موظف هستید مدارکی را جهت تکمیل کردن شرایط خود برای اقامت دانشجویی در روسیه به دانشگاه مورد نظر خود ارسال کنید و علاوه بر آن، برخی از آنها را هم باید همراه خود داشته باشید.

شرح تمامی این مدارک در دسته بندی زیر قرار می گیرند:

 1. پاسپورت معتبر (اعتبار حداقل 2 سال)
 2. برگه نتیجه منفی آزمایش HIV
 3. نامه اخذ پذیرش دانشگاه مورد نظر
 4. ویزای دانشجویی تحصیلی
 5. ارسال 2 قطعه عکس 4*3 (برای دانشجویان پزشکی 12 قطعه)
 6. همراه داشتن کارت دانشجویی

 

شرایط تحصیل دندان پزشکی در روسیه

همانطور که می دانید روسیه، یکی از بهترین کشورها در زمینه تحصیل بوده و در بسیاری از رشته های فنی مهندسی، علوم پزشکی، علوم انسانی و غیره پیشرفته است.

رشته دندان پزشکی هم از این قاعده مستثنی نیست و جزو رشته های پرطرفدار در بین دانشجویان بین المللی محسوب می شود.

تحصیل در این رشته در کشور روسیه، 5 سال طول می کشد؛ همچنین تحصیل دندان پزشکی به 2 زبان روسی و انگلیسی هم در این کشور امکان پذیر است.

اگر به تحصیل دندان پزشکی به زبان روسی علاقه دارید، قبل از اینکه کلاس های درس شما در دانشگاه شروع شود، باید در دوره پادفک (دوره یادگیری زبان روسی) حاضر شوید و پس از شرکت در آزمون و دریافت نمره قبولی می توانید در کلاس های درس مربوطه شرکت کنید.

 

شرایط تحصیل رایگان در روسیه

تحصیل رایگان در روسیه، طبق شرایط و ضوابطی امکان پذیر است؛ به عنوان مثال، اگر در آزمون ها و المپیادهای دانشگاه مورد نظر خود، نمره قبولی را به دست آوردید، مجوز تحصیل در رشته دلخواهتان را دریافت خواهید کرد.

یکی دیگر از شرایط تحصیل رایگان در روسیه، دریافت بورسیه تحصیلی است که هم توسط دانشگاه و هم توسط دولت در اختیار شما قرار می گیرد و به طور کلی، این روش می تواند در جهت کم کردن هزینه های شهریه و تحصیل در دانشگاه مورد نظرتان به شما کمک کند.

 

شرایط بیمه دانشجویی در روسیه

اگر قصد دارید در این کشور، زندگی کنید، به کاری مشغول شوید یا تحصیلات خود را تکمیل کنید، باید هزینه ای را بابت بیمه پرداخت کنید.

دانشجویان کشور روسیه می توانند هم از طریق دانشگاه و هم از طرف موسسات بیمه که به صورت دولتی یا خصوصی فعالیت می کنند، خود را بیمه کنند؛ اما در صورت بیمه دانشجویی از طرف دانشگاه، دانشجو، هزینه کمتری را بابت حق بیمه پرداخت می کند.

یکی از مهم ترین دلایل برای بیمه دانشجویی، پرداخت هزینه های درمانی از طرف شرکت بیمه است؛ زیرا در صورت نداشتن بیمه، برای بستری شدن در بیمارستان ها و هنگام مراجعه به مراکز درمانی، تمام هزینه های درمانی را باید شخص دانشجو به شکل آزاد پرداخت کند.

هزینه بیمه ها با توجه به نوع خدمات آنها می تواند متفاوت باشد؛ به عنوان مثال، قیمت بیمه در روسیه از 50 دلار شروع می شود و تا قیمت 200 دلار می تواند در حال تغییر و نوسان باشد.

همچنین خدماتی که شرکت های بیمه در اختیار شما قرار می دهند، خدمات درمانی (درمان های سرپایی، دندان پزشکی، عمل جراحی و غیره)، بیمه حوادث، بیمه عمر و خدماتی از این دست را شامل می شوند.

یکی از بیمه های پرطرفدار در بین روس ها، بیمه درمانی VHI نام دارد؛ این نوع از بیمه می تواند با توجه به شرایط منطقه ای که در آن زندگی می کنید، شما را تحت پوشش انواع خدمات درمانی قرار دهد.

ناگفته نماند که هزینه این بیمه در کشور روسیه 60 تا 185 دلار می رسد و بین 3 ماه تا 1 سال هم اعتبار دارد.

 

بهترین دانشگاه های روسیه برای تحصیل

به طور کلی، تعداد دانشگاه های برتر روسیه از تعداد دانشگاه هایی که از رتبه علمی پایین تری برخوردار هستند، بیشتر است؛ از طرفی هم می توان گفت اساتید حاضر در این دانشگاه ها، بسیار مجرب هستند و از لحاظ رتبه بندی علمی در سطح بسیار بالایی قرار دارند.

در این قسمت از مقاله، لیستی از برترین دانشگاه های روسیه را برای شما تهیه کرده ایم که برخی از معتبرترین آنها عبارتند از:

نام دانشگاهرشته های تحصیلی دانشگاهنام شهر
دانشگاه دولتی لومونسوفپزشکی، دندان پزشکی، علوم انسانی، هنر، فنی مهندسی، مدیریت و غیرهمسکو
دانشگاه دولتی سنت پترزبورگپزشکی، حقوق، دندان پزشکی، هنر، اقتصاد، کشاورزی و مهندسی عمرانسنت پترزبورگ
دانشگاه دولتی نووسیبیرسک رشتههای علوم پزشکی، ریاضیات، اقتصاد، فیزیک، علوم انسانی، فلسفه، روان شناسی، مکانیک و غیرهنووسیبیرسک
مدرسه عالی اقتصاد روسیهاقتصاد، حقوق، رشته های مدیریت، ریاضی، طراحی، محیط زیست، رشته های مربوط به زبان شناسی، علوم کامپیوتر و غیرهپردیس اصلی دانشگاه در مسکو و شامل 3 پردیس است که در شهرهای پروم، نیژنی نووگورود و سنت پترزبورگ مستقر شده اند.
دانشگاه فدرال اورالرشته های علوم پایه، پزشکی، هنر، ریاضی و آمار، تجارت و مدیریت، مهندسی و علوم اجتماعییکاترینبورگ
دانشگاه ایالتی تومسکمهندسی، ادبیات، اقتصاد، علوم کامپیوتر، علوم پایه، حقوق، تاریخ، جغرافیا و علوم پزشکیتومسک ایالت سیبری
دانشگاه پاولفپرستاری، پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، هماتولوژی، ایمونولوژی، عصب شناسی، چشم پزشکی و دوره های تخصصی پزشکی

سنت پترزبورگ
دانشگاه فنی باومانعلوم پایه، حقوق، رشته های مهندسی، مدیریت، علوم اجتماعی و علوم کامپیوترمسکو
دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای روسیهپزشکی هسته ای، انواع مهندسی ها (شیمی، عمران، برق)، علوم فیزیکی، علوم زیستی و غیره مسکو
دانشگاه رودنرشته های علوم پزشکی، زبان شناسی، اقتصاد، کشاورزی، رشته های مهندسی، حقوق، محیط زیست، علوم انسانی و علوم اجتماعیمسکو

 

حداقل معدل برای تحصیل در روسیه

تحصیل در رشته دانشگاهی مورد نظر خود در کشور روسیه با توجه به معدل آخرین مدرک تحصیلی شما می تواند متفاوت باشد.

در واقع، نه تنها معدل می تواند در انتخاب رشته دانشگاهی شما تاثیر داشته باشد، بلکه نمرات قبولی در آزمون پادفک و آزمون ورودی به دانشگاه، رزومه استاندارد و به همراه داشتن برخی مدارک مثل ویزای دانشجویی هم در تحصیل تکمیلی شما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

همچنین حداقل معدل برای شروع دوره تحصیلی شما با توجه به نوع دروه (پزشکی عمومی، تخصص، کارشناسی، ارشد و دکتری) هم با تفاوت هایی رو به رو است.

ناگفته نماند که در برخی از مقالات، حداقل معدل را 14 و برخی دیگر، 16 اعلام کرده اند؛ بنابراین، معدل شما برای تحصیل در دانشگاه های روسیه باید نمره ای تخمینی از 14 و 16 باشد.

 

سؤالات متداول در مورد تحصیل در روسیه

1) آیا برای تحصیل در روسیه به ویزا نیاز دارم؟

برای تحصیل ایرانیان در روسیه، باید ویزای دانشجویی بگیرید.

2) آیا امکان اخذ مجوز کار دانشجویی در روسیه وجود دارد؟

بسته به مقطع تحصیلی و نیاز بازار کار، دانشجویان بین‌المللی مجاز به کار پاره‌وقت هستند.

3) هزینه تحصیل در روسیه چقدر است؟

هزینه تحصیل در روسیه با توجه به رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است، اما به‌طور متوسط ​​3 تا 7 هزار یورو در سال خواهد بود.

4) آیا ویزای دانشجویی روسیه برای همراهی خانواده در طول تحصیل مجاز است؟

دانشجویان متأهل می‌توانند برای همسر و فرزندان مجرد زیر 18 سال خود برای ویزا درخواست دهند.

 

جمع‌بندی

امیدواریم مقاله امروز آگاهی بیشتری در خصوص گزینه‌های موجود برای تحصیل در روسیه بدهد. چراکه روسیه برای دانشجویان خارجی و بین المللی خود بیشتر از دانشگاه‌های غربی در ایالات متحده، انگلستان یا کانادا ارزش قائل است. شهریه دانشگاه‌های روسیه بسیار پایین است و از نظر شهرت، دانشگاه‌های روسیه با بسیاری از دانشگاه‌های غربی قابل مقایسه است.

توصیه می‌کنیم قبل از هر اقدامی برای ورود به دانشگاه‌های روسیه، در مورد همه موارد فوق تحقیق کنید و برای کسب اطلاعات بیشتر و یا داشتن هرگونه سؤال و پیشنهاد از طریق قسمت نظرات با ما در تماس باشید.

5 دیدگاه برای “تحصیل در روسیه آخرین تغییرات سال 2024 ( شرایط، هزینه و مدارک )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.