موسسه هدهد > وبلاگ > تحصیل در روسیه > تحصیل در مسکو و مزایای آن

تحصیل در مسکو و مزایای آن

تحصیل در مسکو و مزایای آن

تحصیل در مسکو و مزایای آن

اغلب افرادي كه تحصیل در مسکو را انتخاب مي كنند ممكنه مواردي از قبيل نگران هزينه هاي گران،يادگيري سخت زبان روسي،مراحل پذیرش پیچیده دانشگاه های روسیه ، به رسميت شناخته نشدن مدارك روسي و كشوري با آب و هواي بد به فكرشان ذهن شان ظهور كند.

اما روسيه به دليل تخفیف های دانشجویی ،هزينه هاي ارزان و دانشگاه هاي متعدد سرزمین فرصت های آینده را تجربه خواهيد كرد. همچنين،مدرك تحصيلي روسيه در كشورهاي اروپا، ایالات متحده و کانادا مدارک تحصیلی ربه رسميت شناخته مي شود. با این حال، برای برخی از تخصص ها، مانند پزشکی، حقوق، آموزش، نیاز به گذراندن دوره های آموزشی اضافي در كشورهاي ديگر است.

روسیه را بیشتر بشناسید

روسیه کشوری شگفت انگیز با قدمتی طولانی و فرهنگی غنی است . نكته جالب توجه در مورد روسيه اينكه یکی از سه کشور پر مطالعه جهان محسوب مي شود و بزرگترین کشور فرا قاره ای است که هم در شرق اروپا و هم در شمال آسیا قرار دارد.

بد نيست بدانيد،مسکو بزرگترین شهر در قاره اروپا است كه برترين اقتصاد را دارد. تحصیل در مسكو به دلیل تاریخ چند صد ساله، سنت های کلاسیک، پایگاه علمی قوی ، سطح بالای آموزش ، فناوری مدرن، پردیس های دانشگاهی و آزمایشگاه های نوآورانه شناخته شده است.

امروزه ديگر زبان روسي به اندازه زبان انگليسي اهميت جهاني دارد،اگر به زبان روسي مسلط باشيد از لحاظ استخدامي شانس بالايي خواهيد داشت كه اين مورد نيز يكي از مزيت هاي تحصيل در مسكو است. هر ساله هزاران متقاضی بین المللی از سراسر جهان وارد دانشگاه های روسیه می شوند که آموزش مقدماتی و دوره های کوتاه مدت زبان روسی را مي گذرانند.

در سال 2020، ركورد تعداد دانشجويان خارجي به مسكو براي تحصيلات عاليه شكسته شده و به حدود 315000 دانشجوی خارجی رسيد. بیشتر دانشجویان خارجی ترجیح می دهند تحصیلات خود را در مسکو یا سن پترزبورگ بگذرانند.

اگر علاقه مند به تحصيل در مسكو هستيد حتما بايد در مورد اين كشور و نحوه گذراندن تحصيلات در آن اطلاعاتي داشته باشيد .براي كسب اين اطلاعات مقاله زير را مطالعه كنيد.

 

 

تحصیل در مسکو

مسکو شهر قرون وسطایی

آشنايي با تحصيل در شهري با معماري قرون وسطايي

تحصيل در مسكو به دليل معماري مشهور آن لذت بخش است. مسکو محل کلیسای جامع سنت باسیل با گنبدهای پیازی زیبا و همچنین کلیسای جامع مسیح منجی و هفت خواهر مي باشد.طرح كلي معماری شهر مسکو به سبك قرون وسطایی با گذرگاه های شعاعی متقاطع است. وجود کاخ کرملین و برج ها و برخی از کلیساها،كاخ ها و ديواريي كه توسط معماران ایتالیایی ساخته شده اند جلوه اي با شكوه به شهر داده است.

مسکو، پرجمعیت ترین شهر روسیه با پیشینه تاریخی غنی است كه از قرن سیزدهم میلادی پایتخت اين کشور بوده است.

کالج‌ها و دانشگاه‌های زیادی برای دانشجویان بین‌المللی در این شهر وجود دارد که مسکو را به یکی از بهترین شهرهای روسیه برای تحصيل تبدیل می کند. تعدادی از این موسسات عبارتند از دانشگاه دولتی مسکو، دانشگاه RUDN، دانشگاه پزشکی مسکو، موسسه دولتی روابط بین‌الملل ، دانشگاه HSE و دانشگاه ITMO است.

با تحصيل در مسکو به جذاب ترین شهر جهان با معتبرترین دانشگاه ها قدم مي گذاريد كه به طيف وسيعي از مهم ترین مراکز علمی و امکانات عمومی مانند حمل و نقل، رستوران و نقاط توريستي زيادي دسترسي خواهيد داشت.

هزینه تحصیل و زندگی در مسکو

شاید روسيه آخرين كشوري باشد که براي تحصیل در خارج از کشور به ذهن تان خطور كند. روسیه به دلیل برنامه های آموزشی فراوان و هزینه تحصیل و زندگی مقرون به صرفه هر ساله تعداد قابل توجهی از دانشجویان را جذب می کند که باعث توسعه اقتصادی فزاینده ی این کشور شده است. اگر از لحاظ كيفيت آموزش و هزينه ها به دنبال دانشگاهي بين المللي مي گرديد،تحصیل در دانشگاه های روسیه فرصتی گرانبها مي باشد.

هزينه هاي مقاطع تحصيلي در مسكو
 • تحصیل در مقطع لیسانس حدود 240000-260000 روبل (3690-4000 دلار) در سال هزینه دارد. حداقل هزینه 122500 روبل (1880 دلار) و حداکثر 880000 روبل (13540 دلار) در سال است.
 • مدرک کارشناسی ارشد پس از دو سال آموزش اعطا می شوددر صورت داشتن مدرک لیسانس یا تخصصی می توانید برای مدرک کارشناسی ارشد اقدام کنید.
 • هزینه های دوره کارشناسی ارشد تمام وقت 260000-280000 روبل (4000-4300 دلار) در سال است. حداقل هزینه 147000 روبل (2260 دلار) و حداکثر 460000 روبل (7000 دلار) در سال است.
 • هزینه تحصیل در مقطع دکترا در روسیه بین 280000-300000 روبل (4300-4615 دلار) در سال متغیر است. حداقل هزینه 79300 روبل (1220 دلار) و حداکثر 413000 روبل (6350 دلار) در سال است.
 • تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشکده پزشکی در روسیه می تواند حدود 290,000 تا 320,000 روبل (4,460-4,920 دلار) در سال هزینه داشته باشد.

شرایط انتقال پول از ایران به روسیه

هزينه هاي مقاطع تحصيلي در مسكو

هزینه زندگی برای دانشجویان بین المللی
 • محل اقامت

هزینه انواع خوابگاه دانشجویی در مسكو متفاوت است هزینه اقامت در خوابگاه های دانشجویی بین 500 تا 5000 روبل در ماه است، در حالی که اقامت در خارج از محوطه دانشگاه حدود 15000 تا 20000 روبل در ماه هزینه دارد.

 • غذا

هزینه غذا با توجه به نیاز و محل زندگی دانشجو متفاوت است و 130 تا 330 دلار در ماه هزینه دارد.

 • حمل و نقل

هزینه مترو حدود 1 دلار هزینه دارد كه با استفاده از تخفیف دانشجویی می توانید کارت مترو را با قیمت 6 دلار به مدت یک ماه داريد.

 • هزینه های ماهانه دانشجویی

اینترنت، تلفن همراه 800 روبل (11 دلار آمریکا) فرهنگ، ورزش، سرگرمی 4000 روبل (57 دلار آمریکا) جمع کل تمام هزينه ها: 20205 روبل (289 دلار آمریکا(

نحوه درخواست بورسیه شدن برای تحصیل در مسکو

دولت روسيه هر ساله بورسیه تحصيلي براي پوشش كل هزینه های تحصیلي به دانشجويان ارائه مي دهد و به دانشجويان کمک هزینه نگهداری و خوابگاه رایگان در طول دوره تحصیلی ارائه می دهد.

برایدرخواست بورسیه برای تحصیل در مسکو ، باید مراحل زیر را طی کنید:
 1. با مراجعه به سفارت روسیه در کشور خود تماس حاصل كنيد و در مورد بورسیه هاي دانشجويي پرس و جو كنيد.
 2. فرم بورسيه را با انتخاب شش دانشگاه (حداکثر دو دانشگاه در مسکو و سن پترزبورگ) تکمیل کنید.همچنین برای اثبات هویت، سطح تحصیلات و سطح زبان روسی خود باید مدارك لازم را ارائه دهيد.
 3. سپس ارسال فرم ها منتظر باشید تا از شما دعوت شود در دانشگاه ثبت نام كنيد. برخی از دانشگاه ها متقاضیان را ملزم به شرکت در آزمون بورسيه و يا شركت در مصاحبه مي كنند.
 4. در صورت قبولی در فرآیند انتخاب، از شما دعوت می شود تا مدارک بیشتری از قبيل گواهی تحصیلات و گواهی پزشکی ارائه دهيد كه بايد به روسی ترجمه و محضری کشودنید.
چگونه برای تحصیل در مسكو اقدام کنیم؟
 • الزامات ویزا

برای تحصیل در مسکو به ویزا نیاز دارید. دانشجویانی که بیش از 90 روز در مسکو هستند لازم است مدرك معاینه پزشکی داشته باشند.

 • الزامات زبان

اکثریت دوره‌ها در مسکو به زبان روسی تدریس می‌شوند، و اكثر دانشگاه ها برنامه يك ساله براي يادگيري زبان روسي برگزار مي كنند. در صورت انتخاب دانشگاهي كه به زبان انگليسي تدريس مي شود ، باید مدرک آیلتس یا تافل داشته باشيد و همچنین نیاز به مصاحبه به زبان انگلیسی است.

به رسمیت شناختن مدارک تحصیلی در خارج از کشور

قبل از درخواست برای تحصیل در مسکو ، باید مطمئن شوید که مدارک شما قانونی هستند. برای انجام این کار دو راه وجود دارد:

 • دفاتر کنسولی روسیه در کشورتان مهر رسمی را روی گواهینامه های شما می گذارند. این کار فقط در روسیه به رسمیت شناخته می شود.
 • اگر کشور شما عضو کنوانسیون 1961 لاهه باشد، یک دفتر اسناد رسمی یا یک مقام دولتی مهر آپوستیل را روی گواهینامه های شما الصاق می کند. این مهر در بیش از 100 کشور شرکت کننده از جمله روسیه به رسمیت شناخته می شود.
مزایای تحصیل در مسکو
 • آموزش بنیادی

روسیه كشوري شناخته شده در آموزش ریاضیدانان، فیزیکدانان، شیمیدانان، مهندسان، برنامه نویسان، پزشکان و همچنین حرفه های گوناگون است و هر ساله دانشگاه های روسیه در رتبه بندی های جهانی جایگاه های برتر را به خود اختصاص می دهند .

 • انتخاب بزرگی از برنامه های آموزشی

روسیه بیش از 4000 برنامه آموزشی دارد. نقطه قوت آموزش در روسیه شركت در رشته هاي خلاقانه است كه رشته هاي بسيار متنوعی را به متقاضیان ارائه می دهد.

 • قیمت و کیفیت

قیمت و کیفیت آموزش در روسیه بهینه است. در سال 2020، هزینه تحصیل در روسيه براساس كيفيت آن متعادل است.

 • فرصتی برای یادگیری زبان روسی

شايد جالب باشد بدانيد،250 میلیون نفر به زبان روسی صحبت می کنند و اين زان يكي از پر استخدام ترين زبان ها در جهان است.با تحصيل در مسكو بهترين فرصت يادگيري زبان روسي را خواهيد داشت.

 • یادگیری آنلاین

دانشگاه های روسیه به طور فعال آموزش آنلاین ارائه می دهند و دانشجویان به بسیاری از برنامه ها در تمام سطوح علمی دسترسی دارند. دانشگاه‌های روسیه مدت‌هاست که بخشی از جامعه جهانی MOOC هستند و به طور فعال در پلتفرم‌های بین‌المللی شزكت دارند.

 • فرهنگ چند مليتي براي دانشجویان بین المللی

روسیه یک کشور چند ملیتی در مرز اروپا و آسیا است بیش از 200 ملت متنوع از فرهنگ، زندگی روزمره و مذهب دارند. همه این موارد به دانشجویان کمک می کند تا احساس خوشایندی هنگام تحصيل داشته باشند.

 • مرکز کارآفرینی

مسکو میزبان بسیاری از دانشگاه‌های برتر و آموزش بین المللی روسیه است دانشگاه‌های روسیه در ارزیابی‌های جهانی از قبيل QS و Times Higher Education رتبه‌بندی بالايي در بين دانشگاه هاي جهاني دارند.تعداد دانشجویانی كه در دانشگاه‌های روسیه ثبت نام کرده‌اند 40 درصد افزایش یافته است و تا سال 2025 سه برابر مي شود.

 • مقرون به صرفه بودن

تحصیل در مسکو نسبت به شهرهای نیویورک، سیدنی، لندن و پاریس مقرون به صرفه تر است.

 • بالاترین نرخ باسوادی در جهان

روسیه به دلیل داشتن 99.5 درصد بالاترین نرخ باسوادی در جهان را دارد.

 

 

فرصت های شغلی بعد از تحصيل در مسکو

مسکو به عنوان یکی از بزرگترین اقتصادهای شهری اروپا پایین ترین نرخ بیکاری در روسیه را دارد. این شهر مرکز بانک های بزرگ و همچنین صنایع شیمیایی، متالورژی، مواد غذایی، نساجی، مبلمان، تولید انرژی، توسعه نرم افزار، جواهرات و ماشین آلات است.اكثر دانشگاه هاي مسكو فرصت های کار آزمایشگاهی و کارآموزی را برای دانشجویان بین المللی علاقه مند فراهم می کنند.

 

سوالات متداول در مورد شرایط انتقال پول از ایران به روسیه

آیا انتقال پول از طریق شرکت وسترن یونیون از ایران امکان پذیر است؟

خیر. این شرکت به خاطر تحریم‌های اقتصادی توسط آمریکا، اجازه ندارد در کشور ایران فعالیت داشته باشد.

آیا در سرویس‌های انتقال پول به روسیه، محدودیتی وجود دارد؟

بله. به طور کلی تمام سرویس‌هایی که کار انتقال پول از ایران به روسیه را انجام می‌دهند، محدودیت‌هایی برای انتقال پول دارند.

آیا امکان مبادله ارز در فرودگاه‌های روسیه هم وجود دارد؟

امکان تبدیل ارز در فرودگاه هم وجود دارد ولی نرخ ارز تبادلی در فرودگاه در مقایسه با مراکز مبادله ارز بیشتر است.

 

 

سخن پایانی

افراد برای تبدیل کردن ارز خود به روبل روسیه، می‌توانند به بانک‌ها یا مراکز مبادله ارز مراجعه کنند. این مراکز با علامت LED مشخص می‌شوند و به راحتی می‌توان آن‌ها را در کشور روسیه پیدا کرد و سپس با توجه نرخ ارز یورو یا دلار کار تبادل ارز را انجام داد. این مراکز به صورت 24 ساعته مشغول به فعالیت هستند و آماده انجام خدمات هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در مسکو و مزایای آنبه بخش کامنت‌ها یا شماره‌های موجود در سایت مراجعه کنید. کارشناسان با تجربه ما در کم‌ترین زمان ممکن پاسخگوی تمام سئوالات شما خواهند بود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.