موسسه هدهد > وبلاگ > دانشگاه ها > دانشگاه پزشکی روسیه مورد تایید ایران

دانشگاه پزشکی روسیه مورد تایید ایران

دانشگاه پزشکی روسیه مورد تایید ایران

روسیه با تاریخی طولانی و پرتلاطم مکانی جذاب براي تحصيل است. به طور رسمی كشور روسیه، خانه بیش از 144.5 میلیون نفر است و از نظر مساحت بزرگترین کشور جهان مي باشد كه دارای مرزهای زمینی بسيار است. كشور روسیه دارای سنت و سابقه طولانی در زمينه آموزش و پرورش است و جمعیت بسیار تحصیلکرده ای دارد. دانشجويان ايراني بسياري نيز روسيه را براي تحصيل انتخاب مي كنند و دانشگاه پزشکی روسیه مورد تایید ایران نيز كم نيست.

جالب است بدانيد،هر ساله پذیرای دانشجویان بیش از 170 کشور جهان است.بزرگترين دليل انتخاب روسيه براي تحصيل اينكه در سال 2022، 17 دانشگاه آن در رتبه بندی 500 دانشگاه جهانی قرار گرفته است. بالاترین رتبه از بین آنها دانشگاه هاي دولتی لومونوسوف مسکو است که در رتبه 78 قرار دارد و دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ است که در رتبه 242 مي باشد.

امتیازات مهم

اکثر افرادی که در روسيه تحصیل می كنند از، محیط دانشگاهي دلپذیر و استادان با تجربه و با اخلاق كمال بهره را مي برند.همچنين دانشگاه ها به دليل پوشش دادن همه رشته‌ها و ارائه ارائه مدارک کارشناسی ارشد، لیسانس و دکترا در همه رشته‌ها، تحصيلات عالي را براي شما رقم مي زند.

با توجه مزاياي زياد تحصيل در روسيه براي دانشجويان ايراني كه مقصد تحصيلي خود را روسيه انتخاب كردند ،سوال است كه كدام دانشگاه پزشکی روسیه مورد تایید ایران است ،تا با خيال راحت بتوانند بعد از تحصيل در كشورشان مشغول به كار شوند؟ در اين پست ما با بيان مزيت هاي تحصيل در روسيه و معرفي دانشگاه پزشکی روسیه مورد تایید ایران شما را بيشتر با تحصيل در روسيه آشنا مي كنيم.

دلايل محبوبيت دانشگاه پزشکی روسیه مورد تایید ایران براي دانشجويان ايراني

 • هزینه تحصیل در کالج های پزشکی روسیه بسیار پایین است و دانشجويان شهریه کم و هزینه زندگی مقرون به صرفه لذت مي برند.به عنوان نمونه مي توانيد با هزينه 200 ال 300 دلار در ماه به راحتي زندگي كنيد.
 • برای پذیرش در کالج های پزشکی روسیه نیازی به آزمون ورودی نیست و در عوض، پذیرش در کالج های پزشکی در روسیه بر اساس عملکرد شما در پايه دوازدهم سنجيده مي شود.يعني بايد بیش از 60% نمره را كسب كرده باشيد.
 • دانشگاه های پزشکی روسیه داراي تمام امکانات مدرن و ضروری می باشد.
 • در هر كلاس بيشترين ميزان دانشجويان بین 12-15 تعداد مي باشد كه اين تعداد يادگيري را در كلاس بهتر مي كند.
 • با توجه به جمعیت زیاد، روسیه فرصت بسیار خوبی را برای دانشجویان پزشکی فراهم می کند تا در معرض تعداد زیادی از بیماران قرار گیرند.
 • دانشگاه های پزشكي در روسیه دارای تجهیزات مدرن در بیمارستان ها و زیرساخت های کلاس جهانی هستند.
 • در میان معدود کشورهاي اروپايي، روسیه کشوری است که به شهروندان خارجی امکان دریافت شهریه رایگان را می دهد .دانشجویان بین المللی سالانه هزاران بورسیه تحصیلی توسط دولت روسیه دریافت می کنند.
 • حدود 260 میلیون نفر در سراسر جهان به زبان روسی صحبت می کنند و 10.5 میلیون دانشجويان بين المللي نیز روسی یاد می گیرند.بنابراین، شما همچنین می توانید فرصتی برای یادگیری زبان روسی داشته باشید. برای این منظور، دانشگاه های روسیه برنامه های مختلف زبان روسی ارائه می دهند.
 • بسیاری از دانشگاه های روسیه برنامه های مشترکی با دانشگاه های خارجی دارند و برای فارغ التحصیلان خود مدرک دوگانه صادر می کنند.بنابراین، با تحصیل در روسیه می توانید یک دیپلم از یک دانشگاه اروپایی و یک دیپلم روسیه دریافت کنید.
 • شما به راحتی می توانید با زندگی در روسیه سازگار شوید زیرا این کشور یک کشور چند ملیتی است.
 • روسیه خانه بیش از 200 گروه قومی است که به بیش از 100 گویش و زبان مختلف صحبت می کنند.
 • مدرک اخذ شده از دانشگاه روسیه توسط یونسکو، سازمان جهانی بهداشت، NMC، شورای اروپا و سایر نهادهای مجاز به رسمیت شناخته مي شود.

دانشگاه پزشکی روسیه مورد تایید ایران 2

دانشگاه پزشکی روسیه مورد تایید ایران

وزارت بهداشت ايران هر سال ليستي از دانشگاه هاي جهاني مورد تاييد خود را ارائه مي دهد که اصولا هر سال متفاوت تر از گذشته مي باشد. بنابراين هر ساله دانشگاه پزشکی روسیه مورد تایید ایران را بررسي كنيد.در زير برخي از دانشگاه هاي مورد تاييد گفته شده است:

 • دانشگاه لومونوسوف مسکو

اين دانشگاه به عنوان اولین دانشگاه روسی در سال 1755 به ابتکار میخائیل لومونوسوف، دانشمند برجسته عصر روشنگری، تأسیس شد. اين دانشگاه دارای سابقه علمی غنی در ارائه آموزش، بورس تحصیلی و تحقیق برجسته است.

دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو (MSU) دارای بالاترین رتبه در بین 150 رتبه برتر دانشگاه جهانی QS جایگاه دارد. این دانشگاه که یکی از معتبرترین دانشگاه‌های روسیه به حساب می‌آید، بلندترین ساختمان آموزشی جهان را در خود جای داده و میزبان بیش از 47000 دانشجو است و هر ساله پذیرای 4000 دانشجوی بین‌المللی است.

کتابخانه دانشگاه، قدیمی‌ترین و یکی از بزرگترین سیستم‌های کتابخانه دانشگاهی در کشور است که حدود 10 میلیون کتاب را در اختیار دارد و 2.5 میلیون آن به زبان‌های خارجی است.

شهریه دوره پاتفک دانشگاه لومونوسوف مسکو حدود 5000 دلار است. این در حالیست که هزینه تحصیل در دانشگاه لومونوسوف در رشته های پزشکی و داروسازی و به صورت سالیانه معادل با 7000 دلار است.

 • دانشگاه ملی سنت پترزبورگ

دانشگاه ملی سن پترزبورگ در سال 1724، به عنوان اولين موسسه آموزش عالی در روسیه یکی از مراکز پیشرو بین المللی آموزش، علم و فرهنگ است. این دانشگاه بر اساس رتبه بندی QS در بین 300 دانشگاه برتر جهان قرار دارد و در بين دانشگاه هاي اروپای شرقی و آسیای مرکزی رتبه دوم را دارد.

اکتشافات و دستاوردهای اساتید و فارغ التحصیلان اين دانشگاه بسيار زياد است و ميزبان برنده 9 جایزه نوبل در فیزیولوژی، پزشکی، شیمی، فیزیک، اقتصاد، ادبیات و همچنین برنده مدال فیلدز و جایزه شاو است. علاوه بر این، دو رئیس جمهور فدراسیون روسیه و شش رهبر دولتی آن از اين دانشگاه فارغ التحصيل شده اند.

هر ساله بیش از 3000 دانشجوی بین المللی از 100 کشور در اين دانشگاه ثبت نام می کنند و همچنین بیش از 490 برنامه در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به زبان روسی ارائه می شود.دانشگاه ملی سن پترزبورگ دوره پاتفک ندارد و تحصیل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در دانشگاه ملی سنت پترزبورگ فقط به زبان روسی امکان پذیر است. شهریه دوره پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی به زبان روسی حدود 5000 دلار در سال است.

 • دانشگاه دولتی نووسیبیرسک

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک در آکادمگورودوک روسیه در منطقه سیبری واقع شده است و يكي از دانشگاه پزشكي مورد تاييد ايران است كه براساس شناخته شده ترین رتبه بندی دانشگاه های بین المللی در بین 1000 دانشگاه برتر جهان رتبه 250 دارد و سالانه ميزبان 9000 دانشجوي بين المللي مي باشد.

برنامه بورسیه دولتی روسیه وجود دارد که بورسیه های تحصیلی 2 ساله برای برنامه کارشناسی ارشد و بورسیه های 3 ساله (یا 4 ساله) دکترا ارائه می دهد. هزینه های اقامت – 20 تا 25 دلار در ماه. هزینه های زندگی – 120-150 دلار در ماه است كه نسبتا ارزان مي باشد. شهریه دوره پاتفک به زبان انگلیسی 4500 دلار و شهریه دوره پزشکی به زبان انگلیسی 6000 دلار می باشد.

 • دانشگاه پزشکی سچینوف

دانشگاه سچنوف روسیه اولین دانشگاه دولتی پزشکی مسکو (دانشگاه سچنوف) برترین دانشگاه پزشکی روسیه است. تاریخچه آن در سال 1758 به عنوان دانشکده پزشکی تاسيس شد. بیش از دو قرن است که دانشگاه سچنوف در سیستم مراقبت های بهداشتی روسیه پیشگام بوده است.

تعداد زیادی از پزشکان و دانشمندان برجسته که سهم قابل توجهی در پیشرفت پزشکی داشتند، در اين دانشگاه كار كردند. دانشگاه سچنوف پزشکی آینده را بر اساس پایه‌های آکادمیک قوی در پزشکی بالینی توسعه می‌دهد

مدارک دانشگاهي در پزشکی عمومی، دندانپزشکی یا داروسازی در سطح جهانی شناخته شده است و در بسیاری از کشورها به رسمیت شناخته شده است و می توان به طور کامل به زبان انگلیسی یا روسی ترجمه كرد .

 • دانشگاه دولتی کازان

دانشگاه فدرال کازان در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهانی QS رتبه 347 را دارد و يكي از دانشگاه پزشكي مورد تاييد ايران است .دانشگاه فدرال کازان ششمین دانشگاه قدیمی روسیه است که در سال 1804 تأسیس شد . دانشگاه فدرال کازان در بین تمام دانشگاه‌های روسیه که زیر نظر وزارت آموزش و علوم روسیه هستند، رتبه سوم را دارد .

این دانشگاه بیش از هر کالج پزشکی دیگری در روسیه محبوبیت پیدا کرده است و هر ساله صدها دانشجوی بین المللی را جذب می کند. دانشگاه کازان رشته های پزشکی و دندانپزشکی را به دو زبان روسی و انگلیسی ارائه می دهد.

دانشگاه هاي ديگر:

 • دانشگاه دوستی ملل (رودن) یا RUDN در شهر مسکو واقع شده است. شهریه شهریه دوره پزشکی به زبان انگلیسی سالی 8000 دلار است.
 • دانشگاه ملی پزشکی سنت پترزبورگ پاولوف يكي ديگر از دانشگاه پزشكي روسيه مورد تاييد ايران است كه شهریه آن سالیانه 5400 دلار خواهد بود.
 • دانشگاه سماشکو با اجباري كردن دوره هاي پادفك و ميزان شهریه 3000 دلار در سال يكي از دانشگاه هاي پزشكي روسيه مورد تاييد ايران است.

دانشگاه پزشکی روسیه مورد تایید ایران بوده است

سوالات متدوال

 

مراحل پذیرش در دانشگاه های پزشکی روسیه چگونه است؟

یکی از دلایل اصلی که اکثریت دانشجویان برای تحصیل روسیه را انتخاب مي كنند، روش پذیرش آسان است. دانشجویانی که می خواهند در روسیه درس بخوانند، نیازی به واجد شرایط بودن برای هیچ آزمون ورودی یا هر آزمون مهارت زبانی مانند آیلتس ندارند.

معیارهای واجد شرایط بودن برای گرفتن پذیرش در روسیه چیست؟

حداقل مدرک تحصیلی برای دانشجویان براي خواندن پزشكي در روسيه كسب حداقل 50٪ نمره در فیزیک، شیمی و زیست شناسی در كلاس دوازدهم است و حداقل سن باید 17 سال باشد.

بهترين دانشگاه هاي پزشكي روسيه مورد تاييد ايران كدام ها است؟

دانشگاه فدرال کازان، دانشگاه سچنوف دانشگاه دولتی نووسیبیرسک ، دانشگاه ملی سن پترزبورگ و لومونوسوف مسکو بهترين ها هستند.

نتيجه گيري

اگر مایل به تحصیل در روسیه هستید،قطعا به ویزای دانشجویی نیاز دارید كه در عرض هفت روز پس از ورود خود به روسیه، باید ویزا را ثبت کنید. زمانی که ویزا را دریافت کردید، فقط سه ماه اعتبار دارد، در اين مدت بايد معاینه پزشکی و آزمایش HIV نیز انجام دهید.آموزش عالی در روسیه همچنان به زبان روسی تدریس می شود. با این حال، از آنجایی که تعداد بیشتری از دانشجویان بین المللی روسیه را انتخاب مي كنند، تعداد دوره های آموزشی به زبان انگلیسی در حال افزایش است. كه بيشتر در مقطع کارشناسی ارشد رایج تر است. بنابراين ممکن است لازم باشد در کنار زبان انگليسي دوره زبان روسی را نیز بگذرانید.

چند سالي است كه روسيه براي دانشجويان ايراني جذاب شده است به همين دليل دانشگاه پزشکی روسیه مورد تایید ایران يكي از مقاصد تحيلي آنها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.