موسسه هدهد > وبلاگ > تحصیل در روسیه > مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه

برای تحصیل در کشور روسیه، باید از مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه اطلاع کافی داشته باشید. روسیه کشوری است دارای 766 دانشگاه که به سرعت درحال رشد و تغییر است و همه ساله دانشجویان بسیار زیادی وارد کشور روسیه می‌شوند؛ بنابراین انتخاب بسیار گسترده‌ای در زمینه انتخاب دانشگاه دارید.

اخذ ویزا و پذیرش، شرایط خاص خود را دارند و قوانین، نوع فرهنگ و… می‌توانند چالش‌های پیش‌‌روی فردی که می‌خواهد پذیرش شود، باشد.

در ادامه این مقاله (مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه) مدارک لازم برای اخذ ویزا و شرایط آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد، پس تا انتهای این مبحث همراه ما باشید.

 

تحصیل در کشور روسیه

به سبب هزینه‌های پایین زندگی و شرایط موجود برای دانشجویان، همواره دانشجویان ایرانی بسیار زیادی وارد کشور روسیه می‌شوند. روابط خوب ایران و روسیه این امکان را برای دانشجویانی که می‌خواهند در روسیه به تحصیل بپردازند، فراهم کرده است. رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی متقضیان بسیار زیادی دارند و افراد زیادی در این رشته به تحصیل می‌پردازند.

 

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه

همان‌طور که گفته شد، مدارک لازم برای ویزای تحصیلی، بستگی به دانشگاهی که انتخاب می‌کنید، دارد و حتما باید دعوت‌نامه از دانشگاهی که قصد دارید در آن تحصیل کنید، داشته باشید. ارائه آخرین مدرک تحصیلی برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه الزامی است؛ اما قبل از هر چیزی باید به کنسول‌گری یا سفارت کشور روسیه در ایران و یا کشوری که در آن اقامت دارید، مراجعه کنید.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه به شرح زیر می‌باشد که ما تمامی عناوین را بررسی خواهیم کرد.

 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی دارای ترجمه رسمی و مورد تایید سازمان آموزش پرورش
 • گذرنامه معتبر دارای حداقل 2 سال اعتبار
 • تحویل پشتیبانی ویزا
 • عکس گذرنامه با زمینه سفید
 • گواهی پزشکی و عدم بیماری
 • تست منفی HIV
 • کارت شناسایی و حدود 20 عدد عکس
 • مقداری پول ( دلار یا روبل)

 

درخواست ویزای تحصیلی حضوری

پس از جمع‌آوری تمام مدارک ذکر شده، به سفارت روسیه در کشوری که در آن اقامت دارید بروید تا درخواست و مدارک خود را ارسال کنید. کنسول‌گری، هزینه‌ای بابت جهت اخذ ویزای تحصیلی در روسیه از شما می‌گیرد.

پس از انجام تمام این مراحل باید منتظر پاسخ نهایی سفارت باشید که مدارک کامل است یا خیر، به تصمیم سفارت بستگی دارد.

زمان اعتبار ویزای تحصیلی روسیه

پس از طی کردن تمام مراحل و اخذ ویزای روسیه، ویزای شما برای مدت زمان محدودی اعتبار خواهد داشت. افراد با هدف‌های مختلف به کشور روسیه می‌آیند و همین دلیل باعث شده است که ویزای روسیه انواع مختلفی داشته باشد. انواع ویزاهای روسیه عبارت‌اند از:

 1. ویزای توریستی حداکثر تا یک ماه اعتبار دارد.
 2. ویزای کاری روسیه نهایت تا 3سال اعتبار دارد.
 3. مدت اعتبار ویزای ترانزیت نهایتا 10 روز است.
 4. مدت اعتبار ویزای شخصی 3 ماه است.
 5. ویزای دانشجویی بستگی به مدت زمان تحصیل شما در رشته مورد نظرتان که تقریبا می‌توان گفت 5 سال است محاسبه می‌شود.
مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه 3
بورسیه تحصیلی دانشگاه های روسیه

بسیاری از دانشجویانی که قصد تحصیل در روسیه دارند، برای کاهش هزینه‌های تحصیلی خود، اقدام به دریافت بورسیه تحصیلی می‌کنند. اما برای دریافت بورسیه باید یکی از موارد زیر را رعایت کنند:

 • برای اخذ بورسیه تحصیلی همانند دانشجوی روسی باید در آزمون سراسری شرکت کنید تا شانس پذیرش در دانشگاه روسیه را به دست آورید. شرط اخذ بورسیه تحصیلی روسیه، شرکت در این آزمون است.
 • شرط بعدی در رابطه با دانشجویان بین‌المللی است که به عنوان یک دانشجو بین‌المللی در آزمون شرکت می‌کنید، و پس از نتیجه آزمون و قبولی در آن بورسیه تحصیلی به شما تعلق می‌گیرد.
 • شرط سوم در رابطه با دانشجویان و متقاضیان در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری است. این دانشجویان باید دارای رزومه و مقالات زیاد علمی باشند تا شانس پذیرش برایشان بالا باشد؛ زیرا متقاضیان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بسیار زیاد است.
مزایای تحصیل در روسیه

به سبب وجود متقاضیان و دانشجویان بسیار زیاد جهت تحصیل در دانشگا‌ه‌های روسیه، این کشور حتی در مقایسه با کشورهای مطرح دنیا، بالاترین آمار دانشجویان را دارد.

در ادامه قصد داریم به مزایای تحصیل در کشور روسیه را خدمت شما بیان کنیم.

 1. سطح کیفی آموزش بی‌نظیر تحصیل در روسیه
 2. نیاز نداشتن به مدرک آیتلس و یا تافل
 3. امکان تحصیل در تمامی رشته‌ها
 4. ارزان بودن هزینه تحصیل نسبت به کشورهای اروپایی
 5. تحصیل به زبان انگلیسی
 6. در اختیار داشتن خوابگاه
 7. پرداخت کمک هزینه به دانشجویان ممتاز
 8. فرصت یادگیری زبان روسی و…

 

هزینه‌های زندگی در کشور روسیه

همان‌طور که گفته شد، هزینه‌های زندگی در روسیه مانند هزینه تحصیلی پایین و مقرون به‌صرفه است. این مبلغ بین 300 تا 400 در ماه بوده و در شهرهای روسیه متفاوت است. برای مثال هزینه زندگی در مسکو بالاتر از سن‌پترزبورگ است.

 

کار دانشجویی برای دانشجویان در کشور روسیه

کار دانشجویی نقش بسیار مهمی در مخارج زندگی و تحصیل در روسیه دارد و قوانین کار در این کشور هم مانند سایر کشورهای اروپایی است و می‌توانند ساعات مشخصی را کار کنند.

به طور میانگین می‌توان گفت که هر ساعت کار در روسیه معادل 8 تا 10 دلار برای هر فرد محاسبه می‌شود.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه 1

مدرک زبان لازم جهت تحصیل در روسیه

همان‌گونه که در بالاتر گفته شد، نیازی به مدرک زبان نیست؛ زیرا در دانشگاه‌های روسیه به دانشجویان به دو زبان انگلیسی و روسی آموزش داده می‌شود.

تحصیل به زبان روسی هزینه کم‌تری نسبت به زبان انگلیسی دارد؛ بنابراین اگر قصد تحصیل به زبان روسی دارید، قبل از ورود به دانشگاه و پس از اخذ ویزای تحصیلی، در دوره‌های یک ساله پادفک در کشور روسیه شرکت کنید.

 

دانشگاه‌های معتبر کشور روسیه

دانشگاه‌های روسیه یکی از معتبرترین مراکز تحقیقات و پژوهش هستند که هرسال تعداد بسیار زیادی دانشجو وارد این مراکز می‌شوند.

در این مبحث لیست بهترین دانشگاه‌ها را طبق رتبه‌بندی خدمت شما بیان خواهیم کرد.

 

سوالات متداول

 • آیا اخذ ویزای روسیه آسان است؟

دریافت ویزای کشور روسیه کار چندان سختی نیست؛ بنابراین برای این کار باید به سفارت روسیه در محل اقامت خود بروید و اقدام به دریافت ویزا کنید.

 

 • بورسیه تحصیلی شامل چه هزینه‌هایی نمی‌شود؟

هزینه بیمه درمانی، مخارج زندگی و ثبت نام شامل بورسیه تحصیلی نمی‌شوند.

 

سخن پایانی

امیدواریم تا اینجای مقاله از مطالب ذکر شده نهایت استفاده را برده باشید. در این مقاله سعی بر این داشتیم که مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی روسیه را خدمت متقاضیان تحصیل در کشور روسیه را بیان کنیم.

در ادامه هر گونه سوال یا پیشنهاد خود را در سایت هدهد با کارشناسان ما درمیان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.