موسسه هدهد > وبلاگ > شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی از روسیه

شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی از روسیه

شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی از روسیه

اگر تا به حال روسيه يكي از انتخاب هاي شما براي اخذ بورسيه تحصيلي بوده، حتما مي دانيد ،شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی از روسیه تا حدودي دشوار است و به مستعدترین دانشجويان براساس شایستگی علمی آنها اعطا می شود. به عنوان مثال، بورسيه تحصيلي براي لیسانس ، نمرات دبیرستان و برای برنامه کارشناسی ارشد نمرات مقطع کارشناسی براي دريافت بورسيه ارزيابي مي شود.

درسته كه هزینه های تحصیل در روسیه بسیار کمتر از اروپا و ایالات متحده است. اما در برخي شرايط،دانشجویان بین المللی می توانند به صورت رایگان در دانشگاه های روسیه تحصیل کنند .يكي از روش هاي تحصيل رايگان، شركت در المپیادهای برگزار شده توسط دانشگاه های روسیه است كه در صورت قبولي، برندگان می توانند بدون شرکت از شهریه رایگان یا اولویت های مختلف پذیرش برخوردار شوند. بورسيه تحصيلي نيز يكي ديگر از روش هاي تحصيل رايگان است ،با اين تفاوت كه هزینه های سفر به روسیه، بیمه درمانی، اقامت و هزینه های روزمره را بايد با پول خود تامین كنيد .

با سرازير شدن تعداد بيشمار دانشجويان بين المللي به دانشگاه هاي روسيه ،اين كشور دستمزد تلاش هاي خود در زمينه سرمایه گذاری در بخش آموزش عالي را ديده است .اشتیاق این کشور برای نشان دادن ردپای جهانی خود در آموزش عالی منوط به فراهم آوردن زیرساخت های مدرن و پیشرفته و فرصت های شغلی متعددی که مدارك تحصيلي آن در كشورهاي پيشرفته مورد تاييد است. در هر صورت اگر مشتاق تحصيل در روسيه و دانستن شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی از روسیه اين مطلب را از دست ندهيد.

شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی از روسیه

بورسیه های دولتی روسیه راه را برای آموزش جهانی مقرون به صرفه هموار می کند. از طریق بورسيه دانشجویان مي توانند مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را در برخی از بهترین دانشگاه های جهان به پایان برسانند.

اگرچه این هزینه های زندگی و هزینه های سفر را پوشش نمی دهد، اما هزینه زندگی در روسیه نسبتاً مقرون به صرفه است (هزینه ای در حدود 300 تا 400 دلار در ماه). علاوه بر این، این ممکن است با فرصت های شغلی موجود برای دانشجویان خارجی جبران شود. دانش پژوهان و غیر دانش پژوهان به طور یکسان ممکن است با توجه به حرفه و منطقه مجوز خود در روسیه کار کنند.

با ورود دانشگاه هاي روسيه از نظر استانداردهاي جهاني و كيفيت اموزش در ليست دانشگاه هاي برتر،روسيه مهد آموزش عالي است كه دانشجویان بین المللی می توانند از بین 766 دانشگاه در سراسر کشور، هزاران رشته هاي مختلف و حذاب را انتخاب كنند.

بورسیه های تحصیلی در روسیه، به ویژه بورسیه هایی که توسط دولت روسیه اعطا می شود، بر اساس شایستگی تحصیلی دانشجويان و براساس مواردزير اعطا مي شود:

نمرات دبیرستان در صورت درخواست برای برنامه لیسانس

نمرات در مقطع کارشناسی در صورت درخواست برای برنامه کارشناسی ارشد

 

روش هايي كه مي توانيد براي بورسیه های دولتی روسیه اقدام كنيد:

ابتدا با سفارت بورسیه در کشور خود تماس بگیرید و اطلاعات لازم را كسب كنيد سپس فرم ثبت نام آنلاین را پر کنید. در این فرم آنلاین بايد موارد زير را پر كنيد:

 • از وب سایت درhttps://education-in-russia.com/برای مطالعه پیشنهاد بورس تحصیلی و الزامات.در وب سایت ثبت نام کنید، درخواست خود را تکمیل و ارسال کنید.
 • اطلاعات شخصی از جمله نام، تاریخ تولد، محل سکونت، آدرس ایمیل و شماره تماس
 • رشته و سطح تحصیلی که متقاضی آن هستید.
 • مدارک شما (از جمله سابقه تحصیلی، نحوه کسب مدارک و جوایز، افتخارات یا امتیازاتی که دریافت کرده اید)
 • پس از انتخاب دانشگاه و رشته ای که می خواهید انتخاب کنید، بورسیه های موجود برای آن دوره را بررسی کنید.بعد، در وب سایت بورسیه ثبت نام کنید و یک درخواست آنلاین را پر کنیددر اینجا، باید مشخصات شخصی، تخصص مورد نظر، تحصیلات فعلی، حرفه و سطح زبان روسی خود را ذکر کنید.
 • بیانیه مختصری در مورد علایق شما در روسیه و دلایل شما برای تحصیل در آنجا
 • بعد از پر كردن فرم مربوطه متقاضیان می توانند از بین 741 موسسه در روسیه و حداکثر 6 دانشگاه را انتخاب کنند . توجه داشته باشيد،شما نمی توانید بیش از شش دانشگاه را برای درخواست انتخاب کنید.
 • در آخر مدارك مربوطه از قبيل کپی از صفحه گذرنامه و شناسنامه خود را ارائه دهید. همچنين گواهی‌هایی که سطح تحصیلات شما را تأیید می‌کنند (دیپلم، ریز نمرات و غیره) باید به سفارت روسیه ارسال شوند.
 • پس از تکمیل فرآیند درخواست، يك تا دو ماه بعد برای شرکت در مصاحبه، آزمون یا آزمون از طريق تماس يا ايميل مطلع شويد.
 • بعد از قبولي در بورسيه باید گواهی پزشکی (از جمله آزمایش HIV) و سایر مدارک لازم (ترجمه شده به روسی) ارائه دهيد و دانشجو براي ويزاي دانشجويي اقدام كند.

انواع بورسیه های تحصیلی روسیه

 • بورسيه هاي تحصيلي دولتي

برای بهره مندی از بورسیه تحصیلی دولتی روسيه، دانشجویان بين المللي می توانند از طریق آزمون دولتی (EGE) که كه براي بورسيه در مقاطع ليسانس برگزار مي شود، بورسيه براي دانشگاه مورد نظر خود را درخواست دهيد. اين بورسيه براي 15000 دانشگاه روسيه مي باشد و شامل موارد زير مي باشد:

شهریه رایگان برای کل مقطع تحصيلي

خوابگاه نیز بخشی از بورسیه تحصیلی روسیه است كه اعطا مي شود

بورسيه دولتي شامل موارد زیر نمی شود:

هزینه سفر به روسیه و یا داخل کشور

مخارج زندگی

بیمه نامه درمانی داوطلبانه

 • بورسیه های تحصیلی غیر دولتی

درخواست برای بورسیه تحصیلی غير دولتي توسط وزارت آموزش و علوم فدراسیون روسیه و انجمن جهانی دانشگاه ها وجود دارد برای دانشجویان بين المللي از هر کشوری برای تحصیل در روسیه باز است. این بورسیه براساس یک آزمون رقابتی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در برخي رشته ها اعطا مي شود و دانشجويان با معافیت 100٪ از شهریه دانشحويان رو به رو خواهند بود. برای درخواست این بورسیه، فقط باید فرم درخواست را پر کنید و مدارک مورد نیاز را براي دانشگاه مورد نظر ارسال کنید.

 • بورسیه های تحصیلی بنجامین گیلمن

اين نوع بروسيه فقط به شهروندان آمريكايي براي مقطع ليسانس اعطا مي شود.

 • بورسیه های تحقیقاتی BP در روسیه

اين بورسيه به متقاضيان علاقه مند براي تحصيل در رشته انرژی و اقتصاد در دانشگاه هاي روسيه اعطا مي شود البته منوط به اينكه دانشجو نمرات خود كسب كردخ باشد.

 • بورسیه های تحصیلی روسیه مخصوص برخي دانشگاه

برخی از مشهورترین و محبوب ترین دانشگاه هاي روسيه با بودجه خود به دانشحويان بين المللي بورسيه مي دهند. ليست اين دانشگاه در مقاله كدام دانشگاه هاي روسيه بورسيه مي دهند بيان شده است.

 • بورسيه تحصیلی توسط کالج های پزشکی

شرط لازم برای دريافت اين بورسيه برداشتن مهارت علمي است. بورسیه های تحصیلی ویژه کالج های پزشکی در روسیه هم توسط دانشگاه هاي پزشكي و هم توسط دولت رداخت مي شود.

terms-of-money-transfer-from-iran-to-russia

سوالات متداول

آيا بورسيه همه مليت ها مي توانند بورسيه دانشگاه هاي روسيه شوند؟

همه رشته های تحصیلی واجد شرایط برنامه بورسیه دولت روسیه هستند و براي همه ملیت ها باز است

شرايط گرفتن بورسيه تحصيلي از روسیه چه زمانی آغاز می شود؟

مهلت درخواست برای بورسیه تحصیلی دولت روسیه سالانه بین دسامبر و ژانویه اعلام می شود. شما مي توانيد با مراجعه به وب سایت های وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه مراجعه كنيد و لیست مدارک مورد نیاز برای ثبت نام و تاریخ شروع گزینش رقابتی را اعلام می کند.

چه زماني بورسيه تحصيلي صادر مي شود؟

يكي از شرايط گرفتن بورسيه تحصيلي از روسیه اينكه در عرض 1-2 ماه صادر مي شود.

 

نتيجه

در دنیای امروز، آموزش به یکی از ضروری ترین و گران ترین دارایی ها تبدیل شده است. اکثر فارغ التحصیلان دبیرستانی به دنبال کمک مالی برای دنبال کردن حرفه هاي مورد علاقه خود در دانشگاه هستند. در چنین سناریویی، بورسیه ها به عنوان مطلوب ترین شکل کمک مالی برخلاف وام های آموزشی، نیازی به بازپرداخت ندارند. در كل بورسيه تحصيلي مزاياي زيادي به غير از مالي دارد كه ارزش اقدام كردن دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.