موسسه هدهد > وبلاگ > تحصیل در روسیه > دوره پادفک ارزان

دوره پادفک ارزان

دوره پادفک ارزان؛ هرآنچه لازم است بدانید

روسیه کشوری نزدیک به ایران، جزو کشورهای مشترک‌المنافع و یکی از مقاصد مهاجرت تحصیلی است که بسیاری از دانشجویان برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آن اقدام می‌کنند. دانشگاه‌های روسیه نیز مانند دیگر کشورها نیاز به گذراندن برخی پیش‌زمینه‌هایی آموزشی برای ورود دانشجویان دارند که یکی از آن‌ها دوره پادفک است.

دراین ‌بین طبیعی است که دانشجویان ایرانی به دنبال دوره‌های پادفک ارزان و معتبر باشند تا بتوانند با آسودگی خاطر بیشتری آن را بگذرانند. ازاین‌رو در این مقاله با کمپانی هدهد همراه باشید تا اطلاعات لازم در ارتباط با دوره پادفک ارزان را خدمت شما به طور کامل شرح دهیم.

با پادفک بیشتر آشنا شویم

در ابتدا قبل از اینکه درباره شرایط دوره پادفک ارزان صحبت کنیم، اجازه دهید تا با مفهوم دوره پادفک بیشتر آشنا شده و درباره آن اطلاعاتی کسب کنیم.

در روسیه دانشگاه‌های معتبر زیادی مانند دانشگاه دولتی مسکو، تومسک، سن‌پترزبورگ و … وجود دارند؛ ازاین‌رو تحصیل در این کشور و گرفتن مدرک از دانشگاه‌های آن توسط دانشجویان بسیاری از سراسر جهان صورت می‌گیرد.

از طرفی در دانشگاه‌های روسیه رشته‌های بسیاری وجود دارند که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند؛ اما دراین‌بین دانشگاه‌هایی هستند که دروس خود را تنها به زبان روسی ارائه می‌کنند که لازمه پذیرش در این دانشگاه‌ها گذراندن دوره‌های مقدماتی پیش از ورود به این دانشگاه‌ها است.

این دوره پادفک یا پادگاتاویتلنی فاکولتت подготовительный факультет نام دارد.‌ کسانی که دوره پادفک را می‌گذرانند به نوعی مدرکی معادل با دیپلم در روسیه را دریافت می‌کنند‌؛ دانشجویان پس از اتمام این دوره از نظر دانش زبان روسی و دروسی مانند زیست‌شناسی، ریاضی، فیزیک و شیمی دارای آمادگی‌های لازم برای ورود به دانشگاه هستند.

البته هر فرد وابسته به رشته تحصیلی خود در دانشگاه، دوره پادفک خود را انتخاب می‌کند. به عنوان مثال اگر قصد تحصیل در رشته‌های مهندسی را داشته باشید، دوره پادفک بیشتر مربوط به ریاضی و فیزیک است. همچنین مدت زمانی که طول می‌کشد تا دوره پادفک تمام شود نیز با دانشگاه و رشته تحصیلی دانشجو مرتبط خواهد بود‌.

پادفک ممکن است 6 ماه تا یک سال نیز زمان ببرد؛ بنابراین دانشگاه و رشته‌ای که انتخاب می‌شود بر زمان دوره و هزینه آن تأثیرگذار است. البته برای پیدا کردن دوره پادفک ارزان راه‌هایی وجود دارند که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

دوره پادفک ارزان

شرکت در دوره پادفک چه مزایایی دارد؟

تا به اینجای مطلب با مفهوم دوره پادفک آشنا شدیم، حال بهتر است تا مزایای شرکت در این دوره‌ها را هم بدانیم و با نکات آن بیشتر آشنا شویم.

ازآنجایی‌که در بسیاری از کشورهای دنیا، زبان تدریس دانشگاه‌ها انگلیسی است، یک باور بین دانشجویان بین‌المللی در روسیه وجود دارد که این دوره ممکن است زمان بر باشد.

اما این دوره‌های پادفک به دانشجو کمک می‌کند تا علاوه بر آمادگی برای ورود به دانشگاه با محیط تحصیلی و اجتماعی کشور روسیه هم تا حدود زیادی آشنا شود‌. همچنین این دوره‌ها به دانشجویان کمک می‌کند تا آموزش‌های لازم برای رشته تحصیلی مورد نظر خود را به زبان روسی ببیند و دوره تحصیل خود در دانشگاه را بدون هیچ مشکلی بگذراند. این زمان تقریبی 6 ماه تا یک سال دوره پادفک، در نهایت کمک بزرگی به دانشجویان جهت دریافت اقامت و کار پس از فارغ‌التحصیلی می‌کند.

پیشنهاد مطالعه:

در این دوره‌ها شما به عنوان یک دانشجو مسلط به خواندن، نوشتن و مکالمه به زبان روسی خواهید شد. این موضوع زندگی شما در این کشور را نیز آسان کرده و موجب می‌شود تا فرهنگ و آداب و رسوم آن‌ها را نیز بهتر درک کنید. همچنین دانشجو برای گرفتن مدرک A2 زبان روسی نیز در این دوره آمادگی لازم را کسب خواهد کرد.

شرکت در این دوره به دانشجو کمک می‌کند تا در آینده بتواند در جامعه مدرن روسیه راحت‌تر پوزیشن شغلی خود را پیدا کند و با دانشجویان، اساتید و محیط تحصیلی خود ارتباط بهتری برقرار کند؛ بنابراین با توجه به اهمیت موارد گفته شده، گذراندن دوره پادفک برای کسانی که کمترین آشنایی را با کشور روسیه و تحصیل در آن دارند، یک پیش‌نیاز ضروری است.

دوره پادفک ارزان

کدام دانشگاه‌ها و مؤسسه‌ها ارائه‌دهنده دوره پادفک هستند؟

همان‌طور که در بالا بیان کردیم، دانشگاه‌های زیادی وجود دارند که دوره پادفک را ارائه می‌دهند. ابتدا باید بدانید که تمامی دوره‌ها در دانشگاه‌ها و موسسات کشور روسیه برگزار شده و در ایران نیز دوره‌ها در دانشگاه انتخابی شما به صورت آنلاین با توجه به تاریخ اعلام شده برگزار می‌شود.

بنابراین، اگر به شما گفته شد که برای پادفک ارزان می‌توانید دوره‌ها را در ایران به صورت حضوری بگذرانید، این امر کاملا اشتباه است. به همین دلیل مادر اینجا دانشگا‌ه‌هایی که دوره‌های پادفک را به صورت آنلاین ارائه می‌دهند نام برده‌ایم تا با آن‌ها بیشتر آشنا شوید. همچنین کمپانی هدهد از صفر تا صد مراحل تحصیل در روسیه به خصوص در زمان گذراندن دوره پادفک ارزان، در کنار دانشجویان ایرانی خواهد بود.

 • دانشگاه پسکوف
 • پاولوف
 • سچینوا
 • سماشکو
 • لمونوسوف
 • نووسییبریسک
 • مادی
 • رودن
 • پوشکین
 • رانخیکس
 • فدرال کازان
 • دانشگاه فنی مهندسی مسکو
 • دانشگاه اختصاصی زبان مسکو

هرکدام از دانشگاه‌های بالا بر اساس رشته‌ای که دانشجو قصد تحصیل در آن را دارد، دوره پادفک ارائه می‌دهند. علاوه بر دانشگاه‌ها، موسسات روسیه نیز برگزارکننده دوره پادفک هستند. به عنوان مثال مرکز زبان پروبا که در شهر سنت پترزبورگ واقع شده است یکی از این موسسات است‌.

این مرکز دوره‌های کوتاه مدت و بلندمدت زبان روسی را برگزار می‌کند و می‌توانید با ثبت نام در آن حتی هزینه کمتری نیز بپردازید. موسسه درژاوین نیز یکی دیگر از این مراکز است که آن هم با برگزاری دوره‌های بلندمدت و کوتاه‌مدت زبان می‌تواند دوره‌های پادفک ارزان را به دانشجویان ارائه دهد.

 

آیا تحصیل در روسیه بدون پادفک هم امکان پذیر است؟

عده‌ای ممکن است بر این باور باشند که بدون داشتن مدرک پادفک نیز می‌توان در دانشگاه‌های روسیه پذیرش گرفت و شروع‌ به درس خواندن کرد‌. در بالا بیان کردیم که یکی از‌ مزایای شرکت در این دوره‌ها گرفتن مدرک A2 است.

با شرکت در دوره‌های پادفک این مدرک را به راحتی دریافت خواهید کرد و یکی از مهم‌ترین شرط‌ها برای ورود به دانشگاه‌های روسیه را خواهید داشت. البته بدون پادفک نیز می‌توان مدرک A2 را دریافت کرد؛ اما بسیار سخت‌تر و زمان‌بر خواهد شد. بیشتر افرادی که بدون پادفک وارد دانشگاه‌های روسیه می‌شوند، به دلیل عدم آشنایی با دروس دانشگاهی و دانش زبان کم، احتمال بسیار زیادی برای اخراج آن‌ها وجود دارد.

از سویی دیگر خانواده افرادی که برای تحصیل به روسیه می‌آیند هم می‌توانند برای گرفتن اقامت یک ساله خود، مدرک پادفک را دریافت کنند تا در طول دوره تحصیلی فرزند یا هر عضو دیگری از خانواده‌شان بتوانند تجربه خوبی از زندگی در کشور روسیه داشته باشند.

دوره پادفک ارزان

برای شرکت در دوره پادفک به چه مدارکی نیاز داریم؟

برای اینکه بتوان در دوره پادفک ثبت نام و در کلاس‌های آن شرکت کرد، نیاز است تا مدارک مورد نیاز برای این کار را در اختیار داشته باشید‌. به همین دلیل در زیر مدارک مورد نیاز جهت شرکت در این دوره را لیست کرده‌ایم.

 • مدارک ترجمه شده به زبان روسی از یکی از دارالترجمه‌های معتبر در کشور که شامل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه گواهی ریز نمرات است. ( این مدارک باید مهر تایید وزارت آموزش و پرورش را نیز داشته باشد)
 • ارائه پاسپورت معتبر با تاریخ انقضا
 • سه عدد عکس پرسنلی
 • اطلاع از هزینه‌های دوره پادفک و پرداخت آن‌ها

ارائه مدارک به صورت معتبر و در زمان درست بسیار مهم است‌. از این رو کمپانی هدهد در این زمینه مشاوره‌های لازم را خدمت شما ارائه می‌دهد تا مدارک خود را به صورت صحیح آماده کرده و بتوانید با خاطری آسوده ثبت نام خود را انجام دهید.

 

منابع آموزشی و نحوه تدریس در دوره پادفک ارزان به چه صورت است؟

یکی دیگر از اطلاعاتی که نیاز است یک دانشجو قبل از گذراندن دوره پادفک ارزان بداند، منابع درسی و نحوه تدریس آن‌ها در این دوره است.

همان‌‌طور که در بالا بیان کردیم، در دوره پادفک، زبان روسی نیز آموزش داده می‌شود؛ بنابراین نیاز نیست تا دانشجو پیش زمینه زبان روسی داشته باشد و از صفر تمام اطلاعات به وی آموزش داده می‌شود. دانشجویان در این دوره نیاز به تهیه کتاب‌های لغت و اصطلاحات روسی، کتاب‌های مکالمه روسی، کتاب‌های گرامر به زبان روسی و صرف افعال و کتاب‌های کاربردی برای آموزش زبان روسی دارند.

با این حال در این دوره دروس تخصصی نیز تدریس می‌شوند. البته تمامی رشته‌های مهندسی یک پادفک مشترک و رشته‌های داروسازی، دندانپزشکی، پزشکی و پرستاری پادفک‌ یکسان با یکدیگر دارند؛ در نتیجه نیاز است تا کتاب‌های علوم پایه مربوط به رشته خود را نیز تهیه کنند. روش تدریس در دوره پادفک نیز به این صورت است که ابتدا دانشجو در ترم‌های اول با زبان روسی کاملا آشنا شده و امکان خواندن و نوشتن برای وی فراهم می‌شود.‌

پس برای یادگیری دروس تخصصی نباید نگرانی وجود داشته باشد؛ زیرا تا زمانیکه شما زبان روسی را به صورت کامل آموزش نبینید، دروس پایه به شما تدریس نخواهند شد. ممکن است آموزش زبان روسی نزدیک به ۴ تا ۶ ماه زمان ببرد‌. بعد از آن درس‌های شیمی، فیزیک یا ریاضیات مناسب با رشته‌ای که قرار است در دانشگاه بخوانید آموزش داده خواهند شد.

دوره پادفک ارزان

زمان ثبت نام و هزینه دوره پادفک

از دیگر موارد مهم که باید برای ثبت نام دوره پادفک ارزان به آن توجه کرد، زمان ثبت نام است. درواقع این زمان یا ددلاین برای دانشجویان بسیار مهم است و باید آن را به یاد داشته باشند؛ زیرا برای گرفتن پذیرش در زمان مناسب از دانشگاه اهمیت دارد. معمولا ثبت نام از آوریل یعنی نیمه فروردین آغاز شده و تا ماه ژوئیه یعنی اوایل مرداد ادامه دارد.

البته عوامل مختلفی بر زمان ثبت نام و هزینه‌ها موثر هستند. به عنوان مثال ابتدا باید مشخص شود که قرار است در کدام دانشگاه تحصیل کنید‌؛ ممکن است مدت زمان کلاس‌های تخصصی رشته شما با رشته‌های دیگر تا حدودی متفاوت باشد. به همین صورت هزینه ثبت نام نیز بیشتر خواهد شد.

سطح زبان و سوابق تحصیلی نیز بر طول مدت و هزینه تاثیرگذار است. اگر از قبل روسی یا انگلیسی بدانید و سوابق تحصیلی خوبی داشته باشید، هزینه و طول دوره برای شما کمتر خواهد شد. هر کدام از موسسات یا دانشگاه‌هایی که دوره پادفک را ارائه می‌دهند، در یک شهر مشخص از روسیه قرار دارند؛ بنابراین این نکته را هم باید در نظر گرفت که هزینه‌های زندگی می‌تواند در هر کدام از این شهر ها متفاوت باشند.

اما اینکه چگونه یک دوره پادفک ارزان و معتبر را برای تحصیل انتخاب و سپری کنیم، پرسشی است که توسط دانشجویان ایرانی مطرح می‌شود. در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد.

چطور پادفک ارزان پیدا کنیم؟

همان‌طور که گفته شد، هزینه پادفک برای دانشگاه‌ها و رشته‌های مختلف متفاوت است و این موضوع ممکن است انتخاب نهایی یک دانشجو را با چالش‌هایی روبرو کند.

جالب است بدانید دوره پادفک به صورت رایگان هم برگزار می‌شود، اما فقط کسانی که بورسیه تحصیلی دریافت کرده‌اند می‌توانند به صورت رایگان در این دوره شرکت کنند و مابقی دانشجویان نیاز به پرداخت هزینه دارند؛ در نتیجه دانشجویانی که نمرات درسی قابل قبولی کسب کنند، مستقیما وارد دانشگاه‌های روسیه می‌شوند.

البته کسانی که برای شرکت در دوره به صورت رایگان بورسیه دریافت می‌کنند، در صورت عدم موفقیت، باید با پرداخت هزینه در آزمون پادفک روسیه شرکت کنند.

اما به پاسخ این سوال بپردازیم که چگونه پادفک ارزان پیدا کنیم؟ روش‌های مختلفی برای پیدا کردن بهترین دوره‌ها با قیمت مناسب وجود دارد. برای مثال دانشجویان متقاضی می‌توانند از تجربه دانشجویانی که در روسیه تحصیل می‌کنند یا از نزدیکان خود که در این کشور تحصیل کرده‌اند، کمک بگیرند. برخی افراد نیز با صرف زمان و جستجو بین مطالب مختلف به پاسخ سوال خود می‌رسند.

روش دیگر برای این امر دریافت مشاوره تخصصی از موسسات اعزام دانشجو به روسیه است که با برخورداری از کارشناسان مجرب و متخصص در این زمینه، جزئیات کامل تحصیل در روسیه را برای دانشجوی متقاضی ارائه می‌دهند.

به همین منظور کمپانی هدهد (روس مهاجر سابق) با سابقه چندین ساله در زمینه ارائه مجوز تحصیلی، خدمات تحصیل در روسیه مانند آموزش صفر تا صد زبان روسی و با داشتن دفاتر متعدد در ایران، آماده ارائه خدمات خود به شما دانشجوی ایرانی جهت تحصیل در کشور روسیه است.

برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به کانال تلگرام یا یوتیوب ما به آدرس RUSMOHAJER و صفحه اینستاگرام به همین نام مراجعه کنید. در تمام کانال‌های ارتباطی ما امکان مشاوره و ارتباط وجود داشته و همچنین می‌توانید با شماره تلفن‌های درج شده در سایت نیز نیز تماس حاصل فرمایید.

نتیجه گیری

در بین دانشگاه هایی که دوره پادفک برگزار می‌کنند و کیفت نسبی مناسبی از نظر قیمت دارند می‌توان به دوره های دانشگاه‌هایی مانند: پادفک دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ، پادفک دانشگاه فدرال کازان، پادفک رانهیگس سن پترزبورگ، پادفک دانشگاه تومسک، پادفک فدرال پسکوف و پادفک دانشگاه مندلیف روسیه اشاره کنیم.

هزینه و شرایط ثبت نام پادفک در دانشگاه‌های روسیه تفاوت‌هایی دارد که پیشنهاد می‌شود قبل از هرگونه اقدام در این زمینه از مشاوره‌های لازم یا تجربه افرادی که سابقه تحصیل در این کشور را داشته اند، بهره‌مند شوید.

ذکر این نکته هم ضروری است که دوره پادفک با دوره‌های زبان روسی متفاوت است؛ بنابراین اگر با مطالبی مواجه شدید که در آن ثبت نام دوره پادفک با هزینه‌های خیلی پایین تبلیغ شده است، در اغلب موارد فقط یک دوره در زمینه آموزش زبان روسی است و به آموزش دروس دروه پادفک در آن پرداخته نمی شود.

 

سوالات متداول

  1. آیا برای شرکت در دوره ‏های پادفک ارزان شرط سنی مهم است؟

برای اینکه بتوان در دوره پادفک شرکت کرد در حال حاضر شرایط سنی مهم نیست؛ اما ممکن است در آینده در نظر گرفته شود.

  1. آیا شرکت در دوره پادفک الزامی است؟

شرکت در دوره‎های پادفک یکی از شروط ورود به دانشگاه‎های روسیه و یادگیری زبان روسی است.

  1. آیا امکان تحصیل دوره پادفک در دانشگاه های غیر تایید ایران وجود دارد؟

 بله تحصیل دوره پادفک در دانشگاه مورد تایید ایران الزامی نیست.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.