موسسه هدهد > وبلاگ > تحصیل در روسیه > آزمون ورودی روسیه

آزمون ورودی روسیه

آزمون ورودی روسیه | بررسی شرایط نحوه ورود به دانشگاه های روسیه در 2023

ورود به دانشگاه‌های برجسته و معتبر جهان همواره برای دانشجویان ایرانی بسیار مهم و مورد توجه بوده است. یکی از کشورهایی که دانشجویان جهان را به خود جذب می‌کند، روسیه است. هر ساله بسیاری از دانشجویان از سراسر جهان جهت پذیرش در رشته‌های مختلف در دانشگاه‌های روسیه ثبت نام می‌کنند.

اما برای ورود به دانشگاه‌های روسیه، داوطلبین نیاز به شرکت در آزمون ورودی روسیه دارند. این آزمون شامل مباحثی از جمله ریاضیات، فیزیک، زبان روسی و… بوده که ممکن است برای دانشجویان خارجی چالش‌برانگیز است.

در این مقاله از کمپانی هدهد به بررسی آزمون ورودی روسیه در دانشگاه‌های این کشور پرداخته و به شرح جزئیات آن می‌پردازیم. همچنین نکات مهمی که داوطلبان برای شرکت در این آزمون باید به آن‌ها توجه کنند، نیز بررسی می‌شوند. این مقاله برای دانشجویانی که می‌خواهند در دانشگاه‌های روسیه تحصیل کنند، بی‌شک مفید واقع خواهد شد.

آزمون ورودی روسیه

آزمون زبان مورد نیاز برای ورود به دانشگاه های روسیه؛ مهم‌ترین آزمون

ورود به دانشگاه‌های روسیه برای داوطلبان خارجی نیاز به شرکت در آزمون‌های مختلفی دارد. یکی از این آزمون‌ها، آزمون زبان روسی پادفک است که برای تمامی داوطلبانی که می‌خواهند در دانشگاه‌های روسیه تحصیل کنند، مورد نیاز است.

آزمون زبان روسی پادفک شامل چهار بخش مختلف است که عبارت‌اند از:

1- شنیداری/ Listening

2- خواندن / Reading

3- نوشتن/ Writing

4- صحبت کردن/ Speaking

در هر بخش از این آزمون، داوطلبان باید نشان دهند که به درستی می‌توانند از زبان روسی در مواقع مختلف استفاده کنند. برای شرکت در این آزمون، داوطلبان باید به خوبی با گرامر، واژگان و اصطلاحات زبان روسی آشنا باشند.

نمره‌دهی در این آزمون بر اساس ۱۰۰ نمره است که حداقل نمره قبولی برای ورود به دانشگاه‌های روسیه بین ۶۰ تا ۷۰ نمره است. همچنین بعضی از دانشگاه‌های روسیه برای ورود به رشته‌های مختلف، حداقل نمره‌ای را مشخص می‌کنند که داوطلبان باید در آزمون زبان روسی آن را کسب کنند. در ادامه توضیحات تکمیلی در رابطه با این دوره ارائه شده است.

پیشنهاد مطالعه:

اهمیت زبان در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های کشور روسیه

جهت ورود به بهترین دانشگاه های روسیه برای دوره کارشناسی، معمولا نیاز به ارائه مدرک زبان روسی یا مدرکی همچون آیلتس یا تافل نیست؛ اما مانند هر کشور خارجی زبانی، دانستن زبان انگلیسی یا زبان مردم همان کشور یک مزیت است. به طور کلی دانستن زبانی غیر از زبان فارسی در این کشورها در کنار آسان‌تر شدن یادگیری مفاهیم درسی، کمک بزرگی به تعامل با افراد جامعه‌ای که در آن حضور دارید، می‌کند.

ذکر این نکته مهم است که به دلیل ضرورت شرکت در دوره پادفک کشور روسیه، دانشجویان خارجی بخش زیادی از زبان روسی را آموزش می‌بینند.

آزمون های ورودی برای تحصیل در دانشگاه های روسیه

از جمله آزمون‌هایی که جهت به ورود به دانشگاه‌های روسیه برگزار می‌شود، می‍توان موارد زیر را نام برد:

آزمون ملی EGE

آزمون EGE مخفف عبارت «آزمون ملی ورود به دانشگاه» (Russian: Единый государственный экзамен)است.

این آزمون، یکی از مهم‌ترین آزمون‌های است که دانش‌آموزان دبیرستانی در روسیه برای ورود به دانشگاه شرکت می‌کنند.

در این آزمون، دانش‌آموزان در رشته‌های مختلف شرکت می‌کنند و نمره‌دهی بر اساس موفقیت آن‌ها در پاسخ‌دهی به سوالات آزمون صورت می‌گیرد. این آزمون در سه بخش عمده، شامل زبان، ریاضیات و دروس عمومی (مانند تاریخ، جغرافیا و…) برگزار می‌شود.

در هر بخش از آزمون EGE، دانش‌آموزان باید سوالاتی را که در سطح دانش آن‌ها در آن رشته قرار دارد، پاسخ دهند. این آزمون با توجه به سطح سختی سوالات، برای دانش‌آموزان به صورت چالشی و دشوار است.

در اکثر رشته‌ها، نمره قبولی برای ورود به دانشگاه‌های روسیه، حدود ۶۰ درصد از نمره کل آزمون EGE است. اما برای رشته‌هایی مانند پزشکی، مهندسی و رشته‌های دیگری که رقابت بسیار زیادی برای ورود به آن‌ها وجود دارد، نمره قبولی معمولا بسیار بالا و گاهی اوقات حتی نزدیک به ۱۰۰ درصد است.

دوره یک ساله پادفک

A Preparatory Course یا پادفک یک دوره پیش از ورود به دانشگاه‌های روسیه است؛ دانشجویان ایرانی پس از اخذ اقامت روسیه باید یک ترم زبان روسی را در رشته انتخابی خود بخوانند و پس از کسب مهارت خواندن و نوشتن روسی در ترم دوم، دروس اصلی آن رشته را به زبان روسی بگذرانند.

به طور معمول مدت زمان دوره پادفک در روسیه از 7 تا 11 ماه است که شامل 4-6 ساعت درس در طول روز است.

در پایان این دوره، دانشجویان توانایی صحبت کردن، خواندن و نوشتن روسی را یاد می‌گیرند. همچنین در پایان این دوره‌ها به افراد مدرک دیپلم، معادل گواهی آموزش متوسطه اعطا می‌شود. این مدرک به نوعی به شما اجازه می‌دهد تا تحصیلات خود را در سایر کشورهای روسی‌زبان هم ادامه دهید.

مدارک مورد نیاز دوره پادفک

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در دوره پادفک روسیه، مانند مدارکی است که برای ثبت نام در دانشگاه‌های فدراسیون روسیه لازم است. نکته قابل توجه این است که تمامی این مدارک باید به زبان روسی ترجمه و توسط وزارت امور خارجه مهر شوند.

  • فرم پذیرش از دانشگاه
  • رسید پرداخت هزینه‌ها
  • گواهی سلامت
  • عکس پاسپورتی
  • مدارک و ریزنمرات ترجمه شده دبیرستان
  • پاسپورت ترجمه شده

دروس آموزشی دوره پادفک

بسته به نوع رشته موردنظر دانشجویان، به دروس دوره ممکن است یک یا چند درس اضافه شود. به عنوان مثال در رشته‌های پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی، پرستاری و…. به‌جز دروس ثابت آموزش زبان روسی، واحدهایی همچون زیست و شیمی هم آموزش داده می‌شوند.

روند کلی آموزش درس پادفک در طول یک سال به این صورت است که اساتید شما ابتدا با آموزش زبان روسی‌زبان شما را تقویت می‌کنند. سپس با گذشت چند ماه پس از آشنایی نسبی با زبان روسی، آموزش سایر محتوای درسی را آغاز می‌کنند.

پیشنهاد مطالعه:

آزمون بین‌المللی تافل

آزمون تافل یکی از معتبرترین آزمون‌های جهان برای سنجش سطح زبان انگلیسی است که برای ورود به دانشگاه‌های خارجی و همچنین برای مهاجرت به کشورهای انگلیسی‌زبان یا کشورهایی که زبان دوم در آن‌ها انگلیسی است به کار می‌رود.

تافل مخفف Test of English as a Foreign Language بوده و توسط شرکت Educational Testing Service (ETS) برگزار می‌شود. این آزمون شامل چهار بخش شنیداری، گفتاری، خواندن و نوشتن است که در کل مدت‌زمان آن حدود 4 ساعت است.

در بخش شنیداری، افراد باید به فایل‌های صوتی گوش داده و به سوالاتی که مرتبط با محتوای فایل صوتی هستند، پاسخ دهند. در بخش گفتاری، افراد به سوالاتی که از آن‌ها پرسیده می‌شود درباره یک موضوع خاص پاسخ می‌دهند. در بخش خواندن، افراد باید به متونی که ارائه شده‌اند و سوالات مرتبط با آن‌ها پاسخ دهند. در بخش نوشتن، افراد باید یک مقاله حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ کلمه در مورد یک موضوع خاص بنویسند.

نمره‌بندی آزمون تافل از صفر تا ۱۲۰ است و برای قبولی در بسیاری از دانشگاه‌های خارجی نیاز به نمره ۷۵ تا ۸۰ دارید.

شرایط قبولی در آزمون های ورودی دانشگاه های روسیه

قبولی در آزمون ورودی روسیه به نوعی وابستگی به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی دارد. در بعضی از دانشگاه‌ها، مانند دانشگاه مسکو، ممکن است برای قبولی در آن‌ها فقط نمره آزمون EGE کافی باشد. در بعضی دیگر از دانشگاه‌ها، مانند دانشگاه‌های مهندسی برق و کامپیوتر، آزمون تافل نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

اما به طور کلی شرایط قبولی در آزمون‌هایی که معرفی شدند، نسبت به سایر کشورهای جهان در روسیه آسان‌تر است؛ به این معنی که شما جهت ورود به دانشگاه‌های روسیه با چالش قبولی در این آزمون‌ها چندان مواجه نخواهید شد.

میزان هزینه شرکت در آزمون های ورودی دانشگاه های روسیه

طبق آخرین اطلاعات، شرکت در آزمون های ورود به دانشگاه‌های روسیه، جز آزمون پادفک، مابقی هزینه‌ای ندارند، اما برای ثبت نام اولیه مبلغی بین 20 الی 25 دلار لازم است پرداخت شود.

هزینه شرکت در دوره پادفک هم در حال حاضر مبلغی بین 2500 تا 4000 دلار است که دلیل این اختلاف قیمت نیز به شرایط خاص هر دانشگاه و رشته تحصیلی برمی‌گردد.

تعداد دفعات برگزاری آزمون ورودی روسیه

دفعات برگزاری آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های روسیه نیز با توجه به به نوع آزمون و دانشگاه دانشجو متفاوت است. برای مثال، آزمون EGE در ماه ژوئن هر سال میلادی برگزار می‌شود. همچنین، آزمون تافل و آزمون‌های دیگر نیز در تاریخ‌های مختلفی برگزار می‌شوند.

به طور کلی پس از شرکت در دوره پادفک و سایر آزمون‌های ورودی روسیه امکان شرکت در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های روسیه وجود دارد. در صورت قبول نشدن نیز دانشجوی متقاضی باید یا در آزمون دیگری از دانشگاه‌های مرتبط با رشته خود شرکت کند یا اینکه در صورت امکان یک سال دیگر صبر کند.

سطح دشواری آزمون ورودی دانشگاه‌های روسیه

سطح دشواری آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های روسیه بین افرادی که دانشجوی یکی از دانشگاه‌های روسیه هستند، به طور معمول آسان تعریف شده است. از دانشجویان برای ورود و پذیرش در دانشگاه‌های روسیه، تنها یک آزمون پس از پایان دوره پادفک گرفته می‌شود.

این نکته را در نظر داشته باشید که سطح آزمون‌ها در تمام رشته به یک اندازه آسان یا سخت نیست و بستگی زیادی به رشته انتخابی و دانشگاه شما دارد.

آزمون ورودی روسیه در رشته‌های پزشکی

برخلاف رشته‌های عمومی یا غیرپزشکی، برای پذیرش اولیه در رشته‌های پزشکی دانشگاه‌های روسیه، جز گذراندن دوره پادفک نیازی به قبولی در دوره‌هایی مانند تافل یا آیلتس نیست.

تحصیل در رشته‌های پزشکی یکی از پرطرف‌دارترین رشته‌هایی است که در چند سال اخیر از سوی دانشجویان ایرانی با استقبال بالایی روبه‌رو شده است. دلیل این علاقه‌مندی هم کیفیت بالای تحصیل و شرایط مناسب زندگی در روسیه با توجه به استانداردهای جهانی است که دانشجویان را از سراسر جهان به سمت خود جذب کرده است.

پیشنهاد مطالعه:

مزایای تحصیل در رشته پزشکی کشور روسیه

تحصیل در رشته پزشکی در کشور روسیه می‌تواند برای دانشجویان بسیار مفید و سودمند باشد. در ادامه به برخی از مزایای تحصیل در رشته پزشکی در روسیه اشاره می‌کنیم:

1- آموزش با کیفیت: دانشگاه‌های پزشکی در روسیه به دانشجویان خود، آموزش با کیفیت ارائه می‌دهند و از تجربه و دانش پزشکان مطرح جهانی بهره می‌برند.

2- شهرهای جذاب: شهرهای روسیه، شهرهایی با تاریخچه و فرهنگ فراوان هستند که باعث جذابیت بیشتر تحصیل در روسیه برای دانشجویان خارجی می‌شود.

3- هزینه‌های کمتر: در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر، هزینه تحصیل در روسیه بسیار کمتر است و دانشجویان می‌توانند به تحصیل در یکی از کشورهای پیشرفته با کمترین هزینه‌ها دست یابند.

4- فرصت‌های شغلی: فارغ‌التحصیلان پزشکی در روسیه با داشتن مدرک ارزشمندی به بازار کار وارد می‌شوند و می‌توانند به راحتی در کشورهای دیگر به شغل پزشکی بپردازند.

5- تنوع زیاد در رشته پزشکی: دانشجویان پزشکی در روسیه می‌توانند انتخاب کنند که در چه رشته‌هایی ادامه تحصیل دهند. به عنوان مثال می‌توان به پزشکی عمومی، دندانپزشکی، پیراپزشکی و… اشاره کرد.

6- ارتباط با دانشجویان دیگر کشورها: شرایط تحصیل در روسیه، فرصت بسیار خوبی برای دانشجویان از سراسر جهان به منظور برقراری ارتباطات تحصیلی و غیر تحصیلی فراهم می‌کند.

فرصت یادگیری زبان روسی در کمپانی هدهد

در جهانی که با گسترش روزافزون فناوری و ارتباطات، هم اکنون شاهد تعامل بین‌المللی بیشتری هستیم، زبان‌های مختلف اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده‌اند. به ویژه در حوزه تحصیلات عالی، آشنایی با زبان‌های دیگر از جمله زبان روسی به دانشجویان کمک فراوانی می‌کند.

با توجه به این موضوع و همچنین جهت تسهیل دانشجویان برای قبولی در آزمون ورودی روسیه، کمپانی هدهد دوره‌های آموزش زبان روسی را برای دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در این کشور، فراهم کرده است.

این دوره‌های آموزشی شامل چندین سطح از زبان روسی از مبتدی تا پیشرفته است و با توجه به سطح دانشجویان و نیازهای آن‌ها، برنامه‌ریزی و طراحی شده است. در این دوره‌ها، دانشجویان با یادگیری مفاهیم اساسی زبان روسی، از جمله خواندن، نوشتن، شنیداری و گفتاری، توانایی برقراری ارتباط در زبان روسی را پیدا خواهند کرد.

همچنین، با برگزاری این دوره‌ها در کمپانی هدهد، دانشجویان می‌توانند از مزایایی همچون صرفه‌جویی در هزینه‌های آموزشی و زمان خود استفاده کنند. این دوره‌ها با استفاده از بهترین منابع و متدهای آموزشی، تدریس می‌شوند و به دانشجویان کمک می‌کنند تا به راحتی و با اعتمادبه‌نفس، با زبان روسی آشنا شوند و آزمون ورودی روسیه زا پشت سز بگذارند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.