موسسه هدهد > وبلاگ > تحصیل در روسیه > با ارزانترین دانشگاه های روسیه آشنا شویم

با ارزانترین دانشگاه های روسیه آشنا شویم

دانشگته فدرال روسیه؛ ارزان ترین دانشگاه های روسیه

شناخت ارزانترین دانشگاه های روسیه راه خوبی برای حقیقت بخشیدن به اهداف دانشجویان است، زیرا روسیه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی مدرک معتبری را با هزینه کم ارائه می‌دهد. برای برخورداری از این فرصت تنها کافی است که به تحقیق و جست‌وجوی بیشتری درباره دانشگاه های کم هزینه روسیه بپردازید.

با توجه به اهمیت این موضوع ما در وبلاگ هدهد قصد داریم تا به معرفی ارزانترین دانشگاه های روسیه و شرایط تحصیل در آن‌ها بپردازیم. اگر شما جز کسانی هستید که تحصیل در روسیه را مسیری برای پیشرفت خودتان تلقی می‌کنید؛ خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می‌کنم.

آیا تحصیل ارزان در روسیه ممکن است؟

تحصیل ارزان در روسیه هم برای شهروندان و هم برای افراد بین‌المللی امکان‌پذیر است. به‌عنوان‌مثال اگر بخواهید یک مدرک زیست‌شناسی را در یک دانشگاه دولتی دریافت کنید باید سالانه تنها 16500 روبل (484 دلار) بپردازید و برای گرفتن مدرک اقتصاد تنها باید 27000 روبل (791 دلار) در سال بپردازید.

پس می‌توانیم بگوییم که یک مدرک چهارساله فقط 2000 دلار برای یک زیست‌شناس و کمی بیش از 3000 دلار برای یک اقتصاددان تازه‌کار هزینه دارد. کاملاً روشن است که هیچ کشور پیشرفته دیگری در دنیا به اندازه روسیه به تحصیل ارزان اهمیت نمی‌دهد.

نکات لازم برای تحصیل در ارزانترین دانشگاه های روسیه

برای تحصیل در ارزانترین دانشگاه های روسیه باید جوانب دیگر قضیه را هم بررسی کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. خواندن نکات زیر به شما در هموار ساختن این مسیر کمک می‌کند.

 • دانشگاهی را انتخاب کنید که متناسب با بودجه خود و خانواده‌تان باشد.
 • هنگام انتخاب دانشگاه به شهر و هزینه‌های مربوط به آن هم توجه کنید.
 • هزینه‌های لازم در طول دوره تحصیلی مانند اجاره مسکن، غذا، حمل‌ونقل و سایر هزینه‌های روزانه را تعیین کنید.

برای اینکه واضح‌تر هزینه‌ها ذکرشده را تخمین بزنید باید بگوییم که به‌طور متوسط، شهریه تحصیل در دانشگاه ‌های روسیه حدود 2000 تا3000 دلار در سال است. این هزینه‌ها شامل برنامه آموزش زبان هم می‌شود. رشته‌های تخصصی‌تری مانند مهندسی و پزشکی وجود دارد که هزینه آن‌ها 2500 تا4000 دلار در سال است.

بهتر است برای اقامت در روسیه از خوابگاه‌های موجود در دانشگاه استفاده کنید زیرا هزینه اقامت در خارج از دانشگاه بالاست. این هزینه‌ها معمولاً بین 250-400 دلار در ماه است، درحالی‌که هزینه اقامت در خوابگاه دانشگاه حدود 150-200 دلار است. لازم به ذکر است که برخی از دانشگاه‌های روسیه امکاناتی مانند اقامت رایگان در محوطه دانشگاه را به دانشجویان ارائه می‌دهند.

معرفی ارزان ترین دانشگاه های روسیه

معرفی ارزانترین دانشگاه‌ های روسیه

تحصیل در ارزانترین دانشگاه های روسیه لزوماً به این معنی نیست که کیفیت ارائه دروس نسبت به دانشگاه‌های دیگر پایین است، اتفاقاً وسعت امکاناتی که این دانشگاه‌ها برای دانشجویان ارائه می‌کنند؛ بسیار مطلوب است. بر اساس آمار پروژه اطلس، روسیه با بیش از 330000 دانشجو در رتبه هفتم جهان و به عنوان محبوب‌ترین مقصد تحصیلی قرارگرفته است.

این آمار ثابت می‌کند که کیفیت آموزش در دانشگاه‌های روسیه پیوسته با معتبرترین دانشگاه‌های جهان در حال رقابت است. دانشگاه‌هایی که در این بخش اشاره خواهیم کرد از کیفیت بالا و شهریه پایین برخوردار هستند. به‌خصوص اگر آن‌ها را با دانشگاه‌های معتبر اروپایی مقایسه کنیم.

از ارزانترین دانشگاه‌ های روسیه می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 1. دانشگاه دولتی تحقیقات ملی بلگورود
 2. دانشگاه فدرال امانوئل کانت بالتیک
 3. دانشگاه ITMO (دانشگاه ملی تحقیقات سن‌پترزبورگ)
 4. دانشگاه آموزشی دولتی خاور دور
 5. دانشگاه فدرال کازان

دانشگاه دولتی تحقیقات ملی بلگورود

این دانشگاه که در سال 1876 تأسیس شد، بزرگ‌ترین مرکز علمی، آموزشی و فرهنگی در منطقه بلگورود است. دانشگاه دولتی تحقیقات ملی بلگورود، عضو انجمن دانشگاه‌های بزرگ روسیه است و طبق آمارهای ارائه‌شده توسط وزارت آموزش و علوم در بین بیست دانشگاه برتر کشور قرار دارد.

بیش از 23 هزار دانشجو از تمام مناطق روسیه و 91 کشور جهان در دانشگاه دولتی بلگورود تحصیل می‌کنند. این دانشگاه دارای 22 ساختمان دانشگاهی و 55 آزمایشگاه، 20 بخش بالینی و 6 خوابگاه است. هزینه تحصیل در این دانشگاه بین (500 -900) دلار آمریکاست.

ارزان ترین دانشگاه روسیه؛ دانشگاه فدرال روسیه

دانشگاه فدرال امانوئل کانت بالتیک IKBFU

این دانشگاه در سال 1967 تأسیس شد و در غرب روسیه و شهر کالینینگراد قرار دارد. IKBFU یکی از ده دانشگاه فدرال در فدراسیون روسیه است. این دانشگاه در سال 2010 موفق به دریافت مقام افتخاری شد و طبق سایت‌های رتبه‌بندی بین‌المللی از رتبه جهانی خوبی برخوردار است.

در رتبه‌بندی Times Higher Education برای سال 2020 در جایگاه +1000 قرار گرفت و همچنین رتبه 159 را در رتبه‌بندی دانشگاه QS در سال 2020 به خود اختصاص داد. این دانشگاه شامل 8 دانشکده و شامل بیش از 12 گروه تحصیلی است. تعداد کل دانشجویان در آن 7509 نفر است که در این میان 932 نفر از آن‌ها خارجی هستند. هزینه‌های تحصیل در IKBFU بین (730-1500) دلار آمریکا در سال متغیر است.

 

دانشگاه فدرال خاور دور FEFU

FEFU اولین دانشگاه کلاسیک در خاور دور روسیه است. این شهر در شرق شهر ولادی وستوک مستقر شده است. این دانشگاه کم‌هزینه که در سال 1899 تأسیس شد، از فرآیند آموزشی نوآورانه و پژوهش محوری برخوردار است.

دانشگاه FEFU شامل دانشکده‌هایی مانند مطالعات شرقی، مطالعات منطقه‌ای و بین‌المللی، موسسه پلی تکنیک، حقوق، علوم طبیعی، هنر، علوم انسانی، ریاضی کاربردی، زیست پزشکی، اقتصاد و مدیریت است. دانشکده‌های ذکرشده دارای بیش از 300 برنامه آموزشی است. هزینه‌های تحصیل در این دانشگاه بین 1000 -3700 دلار آمریکا در سال متغیر است.

دانشگاه فدرال کازان KFU

در سال 1804 به‌عنوان دانشگاه امپراتوری کازان تأسیس شد. دومین دانشگاه قدیمی روسیه است. این دانشگاه به‌عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه در منطقه ولگا شناخته می‌شود و بر روش‌های آموزشی پیشرفته‌ای تکیه دارد که فرصت خوبی برای یادگیری دانشجویان فراهم می‌کند.

کل دانشجویان این دانشگاه بیش از 50000 است که در این میان تعداد دانشجوی خارجی 11 هزار از 106 کشور است. اکثر کلاس‌های KFU به زبان روسی برگزار می‌شود ولی دروس مربوط به کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. هزینه‌های تحصیل در این دانشگاه بین (2100-3450) دلار آمریکا در سال متغیر است.

دانشگاه ملی تحقیقاتی فناوری اطلاعات، مکانیک و اپتیک سن پترزبورگ ITMO

دانشگاه ملی تحقیقاتی سن پترزبورگ در 26 مارس و در سال 1900 تأسیس شد. این دانشگاه اهمیت خاصی به موضوعات مرتبط با علم و فناوری می‌دهد و همین امر سبب شده است که یکی از دانشگاه‌های متخصص در زمینه تحقیقات ملی روسیه باشد.

از مهم‌ترین رشته‌های موجود در دانشگاه ITMO می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • طراحی و علوم شهری
 • مدیریت
 • فناوری اطلاعات و برنامه‌نویسی
 • فناوری‌های اطلاعاتی فوتونیک
 • بینایی‌سنجی
 • بیوتکنولوژی
 • مهندسی صنایع غذایی
 • مهندسی لیزر و نور
 • تجارت و حقوق بین‌الملل
 • ارتباطات علمی علوم طبیعی

هزینه‌های تحصیل در این دانشگاه بین (3400-4650) دلار آمریکا در سال متغیر است

سؤالات متداول

1) هزینه تحصیل در روسیه چقدر است؟

به‌طورکلی، دانشگاه ها در روسیه شهریه‌های متفاوتی دارند، متوسط ​​شهریه در حدود 2000-3000 دلار در سال است.

2) چگونه می‌توانم در روسیه به‌صورت رایگان تحصیل کنم؟

دولت روسیه هرساله چندین هزار بورسیه (سهمیه) به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌کند. به‌عنوان‌مثال در سال 2021 15000 سهمیه به دانشگاه‌ها اختصاص داده شد. دریافت بورسیه یکی از بهترین راه‌های تحصیل رایگان در روسیه است.

3) آیا دانشجویان بین‌المللی می‌توانند در حین تحصیل در روسیه کار کنند؟

بله دانشجویان بین‌المللی مجاز به استخدام در دانشگاه و شرکت‌ها و سازمان‌های خارجی هستند.

 

نتیجه‌گیری

روسیه یکی از پیشرفته‌ترین مقصدهای تحصیلی برای دانشجویان خارجی ازجمله ایرانیان است. برای برخورداری از کیفیت آموزشی بالا، نیازی به پرداخت هزینه‌های گزاف نیست. البته هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های این کشور با یکدیگر متفاوت است و بسته به موقعیت جغرافیایی، امکانات آزمایشگاهی، رشته تحصیلی و تعداد برنامه‌های تحصیلی با یکدیگر متفاوت هستند.

در این مقاله به بررسی برخی از ارزانترین دانشگاه های روسیه پرداختیم. در صورت داشتن سؤال یا انتقادی می‌توانید در بخش نظرات مطرح کنید. برای دریافت مشاوره رایگان از طریق شماره تلفن‌های موجود در سایت با کارشناسان مهاجرتی کمپانی هدهد در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.