موسسه هدهد > وبلاگ > تحصیل در روسیه > آخرین شرایط خوابگاه دانشجویی در روسیه 2024

آخرین شرایط خوابگاه دانشجویی در روسیه 2024

شرایط خوابگاه دانشجویی در روسیه چگونه است؟

مانند سایر کشورها هزینه تحصیل در روسیه تا حد زیادی به موقعیت و سبک زندگی شما از جمله شرایط خوابگاه دانشجویی در روسیه بستگی دارد. هزینه‌های اقامت در مسکو و سنت پترزبورگ در مقایسه با سایر شهرهای روسیه می‌تواند بسیار متفاوت باشد. در این مقاله شرایط خوابگاه‌های دانشجویی در روسیه را بررسی خواهیم کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به خوابگاه دانشجویی در روسیه با این مقاله همراه شوید.

 

انواع خوابگاه دانشجویی در روسیه

هنگام در نظر گرفتن خوابگاه دانشجویی در روسیه که برای شما مناسب باشد، فاکتورهای متعددی نقش دارند؛ بنابراین توصیه می‌کنیم در اسرع وقت تحقیقات بیشتری را انجام دهید. به طور کلی 3 گزینه برای اسکان یک دانشجو در روسیه وجو دارد که عبارت‌اند از:

  • اقامت خانگی در روسیه
  • خوابگاه‌های دانشگاهی
  • اجاره خانه دانشجویی در روسیه

 

اقامت خانگی در روسیه

اقامت خانگی در روسیه

یکی از گزینه‌های خوابگاه دانشجویی در روسیه یا اسکان رایج برای دانشجویان خارجی، زندگی با خانواده‌های میزبان است؛ درحالی‌که این ممکن است کمی بیشتر از خوابگاه‌های دانشگاه هزینه داشته باشد. اقامتگاه‌های خانگی فرصتی عالی برای شما فراهم می‌کنند تا به طور کامل در زبان و فرهنگ روسی غرق شوید.

 

خوابگاه های دانشگاهی

خوابگاه‌های متعلق به دانشگاه مقرون به صرفه‌ترین گزینه اسکان دانشجو هستند. برای دانشجویان بین‌المللی و خارج از شهر مکان‌های خوابگاهی فراهم شده است. معمولاً خوابگاه دانشجویی در روسیه در محوطه دانشگاه یا نه چندان دور از دانشگاه قرار دارد. در بیشتر موارد از 2 تا 4 دانش آموز در یک اتاق مشترک زندگی می‌کنند و در یک اتاق خوابگاه معمولی امکاناتی مثل میز تحریر، صندلی، کمد، قفسه کتاب، تخت خواب خواهید یافت. خوابگاه‌های دانشگاه معمولاً مجهز به آشپزخانه‌های مشترک، سالن‌های ورزشی، اتاق‌های تفریحی، غذاخوری و خشک‌شویی هستند. یک سرویس امنیتی هم در محل خوابگاه کار می‌کند. هزینه خوابگاه در روسیه توسط دانشگاه تعیین می‌شود؛ هزینه خوابگاه در روسیه بسته به دانشگاه و شهری که در آن ساکن هستید ممکن است از 500 تا 5000 روبل در ماه متغیر باشد و آن را به گزینه‌ای بسیار ارزان‌تر در مقایسه با آپارتمان اجاره‌ای تبدیل می‌کند. پرداخت هزینه خوابگاه می‌تواند به صورت ماهانه یا هر مدت توافقی انجام شود. حتی گاهی می‌توانید برای کل سال تحصیلی پیش پرداخت کنید، در این صورت ممکن است برخی از دانشگاه‌ها به شما تخفیف بدهند.

خوابگاه‌های دانشگاه‌های روسیه معمولا دارای آشپزخانه و حمام مشترک هستند. خوابگاه‌ها مبله هستند، معمولاً در محوطه دانشگاه قرار دارند و اغلب در نزدیکی کافه‌ها و امکانات ورزشی قرار دارند که ممکن است همیشه در مورد اقامتگاه‌های خانگی صادق نباشد. با توجه به اینکه بسیاری از دانشجویان خارجی خوابگاه را انتخاب می‌کنند، این گزینه ممکن است فرصت‌های بیشتری برای معاشرت با دانشجویان دیگر به شما بدهد. به یاد داشته باشید که فقط دفتر دانشگاه شما می‌تواند به شما محلی در خوابگاه اختصاص دهد و تنها نهادی است که می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا واجد شرایط زندگی در خوابگاه هستید یا خیر.

 

اجاره خانه دانشجویی در روسیه

اجاره خانه دانشجویی در روسیه

بسیاری از دانشجویان توصیه می‌کنند در چند ماه اول قبل از نقل مکان به یک مسکن خصوصی دانشجو باید در یک خوابگاه بماند. برخی از دانشگاه‌ها به شما در یافتن اقامتگاه‌های خصوصی کمک می‌کنند، اقدام از طریق دانشگاه یا مشاور املاک بهترین راه برای یافتن مسکن امن و سریع است.

اگر دانشگاه شما خوابگاه ندارد یا به دلایلی خوابگاه دانشجویی در روسیه را به عنوان یک گزینه در نظر نمی‌گیرید، بهتر است به دنبال یک آپارتمان یا اتاق اجاره‌ای باشید. طبیعتاً گران‌تر خواهد بود، اما می‌توانید مکان و سطح راحتی مناسب خود را پیدا کنید. اگر قصد دارید یک آپارتمان با دانشجویان موردنظر خود اجاره کنید یا با خانواده میزبان اقامت کنید، می‌توانید همسایگان خود را انتخاب کنید.

مسکو و سن پترزبورگ به داشتن گران‌ترین آپارتمان‌ها معروف هستند. هر چه شهر کوچک‌تر باشد و از شهرهای بزرگ دورتر باشد، اجاره کم‌تر می‌شود. به عنوان مثال، از سال 2020 در مسکو، بسته به موقعیت و امکانات موجود، یک تخت خواب حدود 30-35 هزار روبل (428-500 دلار) در ماه و یک اتاق حدود 15-20 هزار روبل (214- 286 دلار) برای شما هزینه خواهد داشت.

 

قوانین خوابگاه های روسیه

دانشجویانی که در خوابگاه زندگی می‌کنند باید قوانین خاص آن خوابگاه را رعایت کنند. موارد واضح این است که به مبلمان آسیب نزنید، اتاق خود را مرتب نگه دارید، سر و صدای زیادی ایجاد نکنید (موسیقی بلند، تلویزیون و غیره)، به سرپرست سالن محل اقامت غیبت طولانی مدت خود را اطلاع دهید و قوانین مربوط به عدم استفاده از مشروبات الکلی و سیگار در مکان‌های اقامتی روسیه را رعایت کنید. در ادامه یک نمونه از قوانین خوابگاه دانشجویی در روسیه آمده است که دانشجویان مقیم خوابگاه ملزم به رعایت این قوانین هستند:

  • لطفا اثاثیه و سایر امکانات را مرتب نگه دارید و فراموش نکنید که برای هر گونه خسارت وارده به تجهیزات و اموال دانشگاه جریمه می‌شوید.
  • یک قانون ممنوعیت مواد مخدر و الکل (از جمله آبجو و شراب) وجود دارد.
  • استعمال دخانیات در هر سالن خوابگاه ممنوع است.
  • به دلیل نیاز به حداکثر امنیت، بازدیدکنندگان می‌توانند فقط تا ساعت 23:00 در ساختمان خوابگاه حضور داشته باشند.
  • با هدف حفاظت از امنیت، پلیس می‌تواند اسناد شما را بررسی کند. عدم وجود علائم ثبت نام در اسناد شما برای حق اقامت می‌تواند دلیلی برای اخراج از روسیه باشد.

 

سوالات متداول

آیا خوابگاه‌ها در روسیه از ساختمان‌های دانشگاهی دور هستند؟

خیر. برای مثال خوابگاه دانشگاه کازان در منطقه مسکونی “The Universiade Village” قرار دارد که حدود 11 دقیقه با ماشین و 30 تا 40 دقیقه با اتوبوس فاصله دارد.

هزینه خوابگاه‌ دانشگاه رانخیگس (رانهیکس) چقدر است؟

هزینه خوابگاه دانشگاه رانخیگس برای اتاق دو تخته 7000 روبل و 3 تخته 6000 روبل است. همان‌طور که مشخص است این هزینه بستگی به تعداد تخت‌های موجود در هر اتاق دارد.

آیا خوابگاه رودن روسیه به دانشجویان متاهل هم خوابگاه ارائه می‌دهد؟

بله، با ارائه اسناد و مدارک مورد نیاز امکان دریافت خوابگاه دانشجویی در روسیه و اسکان در خوابگاه‌های متاهلین دانشگاه رودن وجود خواهد داشت.

وضعیت خوابگاه دانشگاه پیراگوا (پیراگوف) به چه صورت می‌باشد؟

این دانشگاه دارای بخش خوابگاهی مناسبی در شهر مسکو است. دانشگاه تحقیقاتی پزشکی پیراگووا مسکو دارای چهار ساختمان خوابگاهی با ظرفیت 3280 نفر برای دانشجویان است.

 

سخن پایانی

هزینه خوابگاه دانشجویی در روسیه می‌تواند از 150 روبل تا 35000 روبل (2.6 تا 612 دلار آمریکا) در ماه متغیر باشد؛ این هزینه بسته به محل اقامت، امکانات رفاهی و نوع اقامتگاهی که انتخاب می‌کنید متفاوت خواهد بود. در میان شهرهای روسیه، مسکو و سن پترزبورگ به عنوان گران‌ترین شهرها برای زندگی شناخته شده‌اند. برای آشنایی بیشتر با شرایط تحصیل در روسیه می‌توانید سایر مقالات ما را در کمپانی هدهد مرور کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.