موسسه هدهد > وبلاگ > تحصیل در روسیه > شرایط اخذ ویزای همراه روسیه (سفر به روسیه با خانواده)

شرایط اخذ ویزای همراه روسیه (سفر به روسیه با خانواده)

شرایط اخذ ویزای همراه روسیه چگونه است؟

با توجه به تغییرات در قوانین روسیه، بررسی شرایط ویزای همراه روسیه ضروری است. ویزای همراه روسیه با سخت‌گیری اجرا می‌شود؛ در نتیجه، هیچ ویزای همراهی برای مهاجرت دانشجویی توسط دولت صادر نمی‌شود. افرادی که از طریق کار دارای وضعیت اقامت عادی هستند هم طبق مقررات جدید واجد شرایط دریافت ویزای همراه نیستند. ویزای همراه در روسیه با قوانین جدید فقط برای افرادی قابل استفاده است که دارای اقامت دائم یا ویزای کار ماهر در این کشور هستند. برای آشنایی بیشتر با ویزای همراه روسیه با این نوشته همراه باشید.

 

ویزای همراه روسیه چیست؟

اگر با اقوام نزدیک (همسر، فرزندان زیر 18 سال و افراد تحت تکفل) مهاجرت می‌کنید، می‌توانید با استفاده از اطلاعات دعوت‌نامه ویزای خود برای ویزای همراه درخواست دهید. زمان پردازش و هزینه ویزای خانواده با توجه به سن اعضای خانواده تعیین می‌شود و با نوع ویزای سرپرست خانوار مرتبط است. (افراد زیر سن قانونی از پرداخت هزینه‌های کنسولی و سایر هزینه‌های اجباری معاف هستند.) مدت زمانی که برای صدور ویزا برای سرپرست خانواده صرف می‌شود، برابر با مدت زمان صدور ویزا برای اعضای خانواده است.

در هیچ یک از مقاطع تحصیلی امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزند زیر 18 سال پس از پذیرش در کالج‌های روسیه وجود ندارد. در حقیقت، هیچ راهی برای همراهی فرد در این کشور وجود ندارد، نه در هنگام درخواست ویزای شخص اصلی و نه بعد از آن. پس از ورود فرد اصلی، امکان عضویت خانواده در ویزای دانشجویی روسیه وجود ندارد. اگر متقاضی مهاجرت تحصیلی روسیه متاهل باشد، همسر وی باید برای پذیرش در دانشگاه‌ها یا کالج‌های روسیه هم اقدام کند. تنها گزینه برای افرادی که می‌خواهند با همراهان خود به روسیه مهاجرت کنند، ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری در این کشور است.

 

مهاجرت به روسیه از طریق ویزای همراه به طور کلی از طریق تحصیل یا اشتغال انجام می‌شود. از آنجایی که شرایط کاری در روسیه دشوار است و ویزای کار تنها به افرادی اعطا می‌شود که پیشنهاد کاری از یک شرکت روسی داشته باشند، بیشتر افراد تصمیم می‌گیرند ابتدا تحصیلات خود را در روسیه ادامه دهند. مشکل اصلی این تکنیک محدودیت‌های ویزای همراه روسیه است که بیش از 90 درصد مواقع به دانشجو اعطا نمی‌شود، یعنی برخلاف تحصیل در کانادا یا سایر کشورها، روسیه برای دانشجو ویزای اقامت صادر نمی‌کند و فقط امکان صدور ویزای کوتاه مدت وجود دارد که این ویزا قابلیت تبدیل هم ندارد.

هخذ ویزا همراه روسیه با سرمایه گذاری یا ثبت شرکت

اخذ ویزای همراه روسیه با سرمایه‌گذاری یا ثبت شرکت

در صورت اخذ اقامت روسیه از طریق سرمایه‌گذاری یا تشکیل یک شرکت، می‌توانید یک همراه داشته باشید. در این روش فقط به سرمایه‌گذار اولیه ویزا داده می‌شود و او می‌تواند خانواده خود را با خود بیاورد. در نتیجه، شما در موقعیتی خواهید بود که می‌توانید مدارک ضروری برای دریافت ویزای همراه روسیه را ارائه کنید و خانواده خود را با خود همراه کنید.

طبق قوانین ملی به شما ویزای اقامت اعطا نمی‌شود و در عوض ویزای توریستی کوتاه مدت به شما تعلق می گیرد. البته این محدودیت فقط برای دانشجویان اعمال می شود؛ زیرا اگر بتوانید پس از فارغ‌التحصیلی در روسیه کار کنید، به همسر و فرزندان زیر 18 سال شما ویزای همراه تعلق می‌گیرد. فرد اصلی پس از تشکیل شرکت و اخذ اقامت موقت به مدت یک سال می‌تواند برای ویزای همراه روسیه اقدام کند.

 

اخذ ویزای همراه روسیه با مجوز HQS

طبق فرمان شماره 3675-p به اعضای خانواده کارکنان HQS (مجوز نیروی کار ماهر) اجازه ورود به روسیه داده می‌شود. اعضای خانواده که به لیست تأیید MIA یا FSS اضافه شده‌اند، اکنون می‌توانند وارد روسیه شوند. کارمندان HQS، خانواده‌های آن‌ها و کارفرمایان آن‌ها همگی تحت تأثیر این حرکت قرار خواهند گرفت. کارفرما باید برای دریافت ویزای همراه روسیه به وزارت مسئول روسیه درخواست دهد. برای کارمندان HQS و خانواده‌هایشان اگر نام آن‌ها در لیست‌هایی که به MIA و FSS داده شده باشد، دیگر نیازی به ارائه یک قرارداد کار معتبر نیست. به اعضای خانواده پرسنل HQS مانند والدین، فرزندان، همسران و فرزند‌خواندگان اجازه ورود به روسیه داده می‌شود.

پیش از این، تنها پرسنل HQS مجاز به ورود کشور بودند. افراد تحت تکفل آن‌ها یا اجازه ورود به روسیه را داشتند یا بنا به صلاح‌دید دولت به صورت موردی اجازه ورود به روسیه را نداشتند. کارمندان، کارفرمایان و خانواده‌های آن‌ها در HQS تحت تأثیر این تغییر قرار می‌گیرند. کارفرما باید دادخواستی را به وزارت ذی‌ صلاح روسیه ارسال کند تا وابستگان HQS تأیید شوند. همین امر را می‌توان در مورد کارمند اصلی هم بیان کرد.

 

شرایط ویزای همراه روسیه

پیوستن اعضای خانواده به یکدیگر رایج‌ترین دلیل برای ویزای همراه روسیه است. فقط به افرادی که شرایط زیر را داشته باشند ویزای همراه روسیه اعطا می‌شود:

 • کسانی که دارای مجوز اقامت دائم هستند.
 • کسانی که به آن‌ها تابعیت روسیه و همچنین پاسپورت اعطا شده است.
 • افرادی که دارای مجوز نیروی کار ماهر (HQS) هستند.
 • کسانی که از طریق سرمایه‌گذاری اقامت دائم دریافت کرده‌اند.

اعضای خانواده افراد در دسته‌های فوق می‌توانند برای ویزای همراه روسیه درخواست دهند که شامل موارد زیر هستند:

 • همسر
 • پدربزرگ و مادربزرگ
 • کودکان زیر هجده سال
 • والدین
 • کودکانی که به فرزندی پذیرفته شده‌اند.

به طور معمول، ویزای همراه هم‌زمان با ویزای معمولی ارائه نمی‌شود و فرد ممکن است پس از گذراندن مدتی در روسیه برای دریافت آن اقدام کند.

 

مدارک لازم برای اخذ ویزای همراه روسیه

با وجود تمام امکانات رفاهی فوق‌العاده روسیه، محدودیت‌هایی برای دانشجویان وجود دارد و اگر قصد تحصیل در روسیه را دارید، بهتر است پذیرش تحصیلی داشته باشید و برای همسرتان هم اقامت تحصیلی بگیرید تا دچار مشکل نشود. در این شرایط، شما باید بتوانید به سرعت برای او ویزای اقامت دریافت کنید تا در این کشور زندگی و کار کند. مدارک زیر برای دریافت ویزای همراه روسیه مورد نیاز است:

 • باید یک پاسپورت اصل با حداقل شش ماه اعتبار ارائه دهید.
 • دو نسخه از درخواست ویزای خود را چاپ کنید و هر دو را امضا کنید.
 • شما به یک عکس با امضا در پشت آن نیاز دارید.
 • مدرک قبولی در دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید الزامی است.
 • باید مدارکی که اقامت روسیه را ثابت می‌کند ارائه دهید.

مدارک لازم برای درخواست ویزای همراه از طریق فرد مقیم روسیه عبارت‌اند از:

 • تهیه و تکمیل فرم درخواست ویزای همرا روسیه شامل امضای متقاضی
 • ارائه پاسپورت معتبر متقاضی
 • ارائه عکس جدید در پس زمینه سفید
 • داشتن بیمه مسافرتی
 • اثبات توانایی مالی متقاضی
 • اثبات خویشاوندی با یک شهروند روسیه
 • ارائه رسید پرداخت هزینه ویزای همراه
 • ارسال نامه‌ای مبنی بر اینکه فرد متقاضی ورود به روسیه سابقه کیفری ندارد.
 • گواهی پزشکی برای متقاضی
 • رزرو بلیط هواپیما
 • آخرین حساب و گردش مالی چند ماهه با مهر و مجوز بانک
 • کپی گذرنامه قبلی در صورت وجود
 • دعوت‌نامه از سوی فرد مقیم روسیه

 

سوالات متداول

آیا با ویزای تحصیلی می‌توان نسبت به دریافت ویزای همراه روسیه اقدام کرد؟

خیر. روسیه از معدود کشور‌هایی است که معمولا برای ویزای تحصیلی مجوز ویزای همراه نمی‌دهد.

ویزای همراه به چه منظوری ارائه می‌شود؟

ویزای همراه به منظور همراهی اقوام نزدیک با فردی که یک ویزا تجاری، کاری یا غیره با مجوز اقامت دائم در روسیه دارد در نظر گرفته شده است.

ویزای HQS روسیه چیست؟

ویزای نیروی کار ماهر نوع جدیدی از ویزای کاری است که دریافت آن آسان‌تر است. این نوع ویزا حقوق بیش از دو میلیون روبل در سال را برای یک خارجی با تجربه در یک زمینه خاص تعیین می‌کند.

 

سخن پایانی

در آغاز شیوع کووید-19 وزارت کشور روسیه به اتباع خارجی اجازه داد تا ویزای فعلی یا منقضی شده خود را بدون خروج از کشور تمدید کنند. لازم به ذکر است ویزای همراه روسیه برای مدت اقامت مجاز میزبان معتبر است؛ در نتیجه اگر اعتبار سرپرست به هر دلیلی باطل شود، مدت اعتبار ویزای همراه هم باطل خواهد شد. اگر قصد اقامت در کنار خانواده خود و اخذ ویزای همراه روسیه را دارید، می‌توانید از راهنمایی و دانش متخصصان ما در کمپانی هدهد بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.