موسسه هدهد > وبلاگ > تحصیل در روسیه > مهمترین آزمون ورودی دانشگاه های روسیه کدام است؟

مهمترین آزمون ورودی دانشگاه های روسیه کدام است؟

ازمون ورودی دانشگاه های روسیه چگونه است؟

یکی از ضروری‌ترین عناصر در انتخاب مکان برای مهاجرت دانشجویی، آزمون ورودی دانشگاه های روسیه (به عنوان یکی از مقاصد برتر متقاضیان ایرانی) است. برای بسیاری از افراد آماده شدن برای آزمون‌های ورودی بسیار رقابتی و سخت دشوار است. روسیه یکی از کشورهایی است که آزمون ورودی دانشگاه در آن اغلب آسان طبقه‌بندی می‌شود. برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های روسیه معمولا فقط یک آزمون پایه در پایان دوره پادفک گرفته می‌شود. برای آشنایی بیشتر با آزمون ورودی دانشگاه های روسیه با این نوشته همراه شوید.

 

زبان در آزمون ورودی دانشگاه های روسیه

تست‌های زبان لازم برای موسسات روسی، مانند هر کشور دیگری، یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های آزمون ورودی دانشگاه های روسیه است. معمولاً برای ورود به بهترین دانشگاه‌های روسیه در مقطع کارشناسی نیازی به مدرک روسی یا نمره تافل یا آیلتس ندارید. داشتن مدرک زبان روسی یا انگلیسی مفید است. با توجه به الزام شرکت در دوره پادفک، مهارت زبان در این جلسه کسب خواهد شد.

 

دوره پادفک چیست؟

پادفک دوره‌ای است که برای آمادگی دانشجویان برای پذیرش دانشگاه و آموزش زبان و دروس پایه برگزار می‌شود. برای ثبت‌نام در دوره روسی پادفک باید دانش اولیه زبان انگلیسی را داشته باشید و دانشجویان در پایان دوره به زبان روسی تا حدودی مسلط خواهند شد. برای دوره آموزشی پادفک انگلیسی روسی که به طور کامل به زبان انگلیسی برگزار می‌شود نیازی به دانش قبلی زبان روسی نیست.

پس از اتمام دوره پادفک، متقاضیان برای تحصیل در روسیه و ورود به دانشگاه‌های روسیه باید در آزمونی به نام آزمون ورودی دانشگاه های روسیه شرکت کنند. نام و محتویات آزمون ورودی دانشگاه های روسیه ثابت نیست و منابع آزمون‌ها بر اساس دوره پادفک که فرد گذرانده و رشته‌ای که فرد تمایل به تحصیل در آن دارد، مشخص می‌شود. در نتیجه موضوع آزمون بر اساس دوره تکمیل شده متفاوت خواهد بود.

امکان شرکت در آزمون پذیرش دانشگاه پس از اتمام برنامه پادفک وجود دارد. امکان شرکت در چندین آزمون پذیرش دانشگاهی در یک سال وجود دارد اما رشته پادفک باید توسط دانشگاه مقصد مورد تایید باشد. اگر در آزمون ورودی دانشگاه قبول نشدید، یا باید در آزمون سایر دانشگاه‌ها شرکت کنید یا تا سال بعد صبر کنید.

تمام دوره‌های آموزشی در سطح درک و دانش دبیرستان تدریس می‌شوند. متقاضی در صورت پذیرش در این دوره‌ها می‌تواند مدرک پادفک را کسب کند. متقاضیان مهندسی باید پادفک مهندسی (engineering) بگذرانند، در حالی که دانشجویان آموزش عمومی باید (pre-medical) را بگذرانند. در روسیه، قبولی در آزمون پادفک برای پذیرش در کالج‌های روسی زبان الزامی است. قبولی در آزمون پادفک و اخذ مدرک فقط در کشورهای روسیه، اوکراین و بلاروس و همچنین دانشگاه‌های آن‌ها بر اساس استانداردهای آموزشی قابل قبول و مورد تایید است.

 

دروس دوره پادفک

در روسیه، برنامه پادفک دروس پایه در موضوع انتخابی متقاضی و همچنین آموزش زبان را پوشش می‌دهد. در نتیجه، موضوعات دوره پادفک بر اساس رشته مانند تجربی، مهندسی یا علوم انسانی متفاوت خواهد بود. پس از گذراندن دوره پادفک، آزمون ورودی دانشگاه های روسیه اغلب شامل دروسی است که در آن برنامه تدریس می‌شود. برای مثال رشته‌های امتحانی رشته تجربی و همچنین رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی شامل موارد زیر است:

 • مهارت های زبانی (روسی یا انگلیسی)
 • زیست‌شناسی پایه
 • شیمی پایه
 • دروس دیگری که از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت است.

 

مدارک ثبت نام در دوره پادفک

برای ثبت نام در آزمون پادفک روسیه به مدارک زیر نیاز دارید:

 • اصل پاسپورت با ترجمه به روسی
 • رونوشت از دبیرستان و پیش دانشگاهی همراه با ترجمه
 • ترجمه روسی مدارک دیپلم و پیش دانشگاهی
 • عکس
 • نامه تاییدیه از دانشگاه مورد نظر

 

سطح ازمون ورودی های دانشگاه روسیه

سطح آزمون ورودی دانشگاه های روسیه

یکی از مهم‌ترین جنبه‌های آزمون ورودی دانشگاه های روسیه، سهولت در ورود به آن‌هاست. با مرور نمونه سوالات آزمون پادفک روسیه متوجه خواهید شد که سطح آزمون پادفک در همان سطح سوالات دبیرستان است؛ بنابراین متقاضیان نیازی به هیچ گونه نگرانی در مورد قبولی ندارند. این آزمون به طور کلی شامل سوالاتی در حوزه شیمی، فیزیک، زیست شناسی و ریاضی است که به روشی ساده اما به زبان روسی ارائه می‌شود. افرادی که به دنبال رشته‌های تخصصی مانند پزشکی و مهندسی هستند و در آینده باید واحدهای دانشگاهی چالش برانگیز را پشت سر بگذارنند، نباید تحت فشار این آزمون پایه قرار گیرند.

 

هزینه آزمون ورودی دانشگاه های روسیه

هزینه رسمی برای شرکت در آزمون ورودی دانشگاه های روسیه وجود ندارد و هرکسی که در این آزمون‌ها ثبت نام کند، مجاز به شرکت در آزمون خواهد بود. قیمتی بین 15 تا 20 دلار به تنهایی برای هزینه ثبت‌نام در نظر گرفته می‌شود. البته برای شرکت در دوره‌های پادفک قیمتی وجود دارد که بسته به دانشگاه، شهر و رشته تحصیلی متفاوت است. هزینه شرکت در کلاس‌های پادفک در موسسات روسی بین 2500 تا 4000 دلار است.

فقط کسانی که بورسیه تحصیلی یا بورس دولتی روسیه دریافت کرده‌اند، می‌توانند به صورت رایگان در دوره شرکت کنند، بقیه باید هزینه‌ای بپردازند. دانشجویانی که نمره قابل قبولی در دوره کسب کنند بلافاصله در دانشگاه پذیرفته می‌شوند. متقاضیانی که در پایان دوره نمره قبولی دریافت نمی‌کنند، ممکن است لازم باشد برای شرکت مجدد در دوره هزینه کنند. افرادی که به لطف بورسیه تحصیلی رایگان در این دوره ثبت‌نام کرده‌اند در صورت عدم قبول‌شدن باید هزینه‌ای را برای شرکت مجدد در آزمون پادفک پرداخت کنند.

 

 

آزمون ورودی دانشگاه رودن و کازان

رشته‌های پزشکی به زبان انگلیسی، دندانپزشکی به زبان انگلیسی و داروسازی به زبان روسی همگی در دانشگاه رودن روسیه در دسترس هستند. دانشگاه رودن در مسکو یکی از معدود دانشگاه‌هایی در روسیه است که برای پذیرش دانشجویان، آزمون ورودی ندارد و از نمرات دبیرستان به عنوان معیار انتخاب و پذیرش در این دانشگاه استفاده می‌کند.

برای پذیرش در دانشگاه رودن مسکو در رشته‌های دندانپزشکی و داروسازی معدل حداقل 16 مورد نیاز است. همین طور معدل 17 یا بالاتر در اولویت است. معدل فارغ‌التحصیلی معدل کل یا به عبارتی معدل کل سه سال دبیرستان شامل دروس زیست و شیمی است. برای معدل فقط یک درس برای دانش‌آموزانی که فقط یک سال کلاس زیست‌شناسی را در کارنامه خود دارند به حساب می‌آید. همچنین باید اشاره کرد که برای ورود به دانشگاه رودن، داشتن مدرک پادفک اجباری است. در واقع آزمون ورودی دانشگاه رودن همان پادفک است.

در مورد امتحان ورودی دانشگاه کازان باید گفت که دانشگاه فدرال کازان تا سال 2021 برای دانشجویانی که قصد تحصیل در رشته پزشکی، دندانپزشکی یا داروسازی را به زبان روسی دارند، آزمون‌های زیست‌شناسی و زبان روسی برگزار می‌کرد. با این حال، دانشگاه تصمیم گرفته است علاوه بر کلاس‌های زیست‌شناسی و زبان، برای سال تحصیلی 2022-2023 مصاحبه‌ای ترتیب دهد. از لحاظ دروس آزمون هم برای مثال آزمون ورودی دندانپزشکی روسیه در دانشگاه کازان شامل آزمون زیست‌شناسی، شیمی و زبان انگلیسی است.

 

سوالات متداول

چه زمانی باید در آزمون ورودی دانشگاه های روسیه شرکت کرد؟

پس از گذراندن دوره پادفک می‌توان در آزمون وردوی دانشگاه های روسیه شرکت کرد.

آیا شرط سنی برای شرکت در این دوره وجود دارد؟

برای شرکت در آزمون پادفک روسیه شرط سنی حداقل 25 سال برای دیپلم و حداکثر 30 سال برای لیسانس و فوق لیسانس لازم است.

آیا تفاوت قیمتی بین دوره‌های زبان انگلیسی و روسی پادفک وجود دارد؟

بله، پذیرش در دوره‌های پادفک در دانشگاه‌های روسیه بسته به اینکه انگلیسی یا روسی صحبت کنید متفاوت است؛ هزینه این دوره به زبان انگلیسی 4500 دلار و به روسی 3500 دلار است.

 

سخن پایانی

در مقایسه با بسیاری از آزمون‌های ورودی کشورهای دیگر، قبولی در آزمون ورودی دانشگاه های روسیه بسیار ساده است. این آزمایشات مانع از پذیرش فرد نمی‌شود. با شرکت در دوره پادفک و انجام فعالیت مناسب در طول دوره و توجه به دروس دوره می‌توان به راحتی در آزمون‌ها قبول شد. اگر شما هم قصد تحصیل در روسیه را دارید و می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره آزمون ورودی دانشگاه های روسیه بیابید با کارشناسان ما کمپانی هدهد در تماس باشید.

2 دیدگاه برای “مهمترین آزمون ورودی دانشگاه های روسیه کدام است؟

 1. ستاره گفته:

  برای گرفتن پذیرش دوره ی پادفک انگلیسی پزشکی چ کار هایی رو باید انجام بدیم؟و زمان ارسال مدارک کیه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.