موسسه هدهد > وبلاگ > علوم پزشکی > شرایط تحصیل رشته دندانپزشکی در روسیه

شرایط تحصیل رشته دندانپزشکی در روسیه

شرایط تحصیل رشته دندانپزشکی در روسیه

براي بسياري از دانشجوياني كه روسيه را براي تحصیل در رشته دندانپزشکی انتخاب كردند، حتما متوجه اين موضوع شده اند كه شرایط تحصیل رشته دندانپزشکی در روسیه عالی و عاقلانه است . دانشجویان بین المللی مي توانند دانش اساسی و عمیق در تمام رشته هاي پزشكي و غير پزشكي را به دست آورند.

بر اساس “دایرکتوری دانشکده های پزشکی جهانی” سازمان جهانی بهداشت (WHO)، روسیه تقریباً 30 جایگاه را در میان 100 دانشگاه برتر پزشکی دارد.بد نيست بدانيد، مدت زمان تحصیل در دانشگاه هاي دندانپزشکی روسیه 5 سال است و میانگین سالانه فارغ التحصیلان 600 نفر مي باشد.
يكي از شرايط تحصيل رشته دندانپزشكي در روسيه اينكه مي توانيد در حین تحصیل در دانشگاه كار كنيد.دانشگاه دولتی دندانپزشکی روسیه سطح تحصیلات بالایی را ارائه می دهد و تقاضای بالا در بازار کار را تضمین می کند. دانشگاه دولتی دندانپزشکی روسیه برنامه هایی در سه سطح مختلف ارائه می دهد که به زبان های روسی یا انگلیسی تدریس می شوند. برای دریافت مدرک لیسانس به زبان روسی، باید چهار سال تحصیل کرد، مدرک کارشناسی ارشد دو سال و دکترا چهار سال طول می کشد.

اگر هنوز روسيه را به عنوان انتخاب خود برای كسب دندانپزشك شدن انتخاب كرديد،اين سوال مطرح مي شود كه شرایط تحصیل رشته دندانپزشکی در روسیه به چه صورت است؟ و روند پذيرش در دانشگاه هاي روسيه براي دانشجويان خارجي چگونه مي باشد؟ پاسخ به اين سوالات را مي توانيد در اين مقاله پيدا كنيد.

شرایط تحصیل رشته دندانپزشکی در روسیه 2

فهرست مطالب

دندانپزشکی در روسیه

تحصیل در رشته دندانپزشکی در کشور روسیه به انگلیسی دارای مزایای بسیاری است که از جمله مهم‌ترین آنها می‌توان موارد زیر را برشمرد:

1- برنامه‌های آموزشی با کیفیت

دانشگاه‌های روسیه به عنوان یکی از پیشروان آموزش و پژوهش در زمینه دندانپزشکی، دوره‌های آموزشی با کیفیت و بالا ارائه می‌دهند. دانشجویان در این دانشگاه‌ها از اساتید مجرب و متخصص در این حوزه درس می‌گیرند و تجربیاتی گران‌بها در این زمینه به دست می‌آورند.

2- هزینه تحصیل پایین

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های روسیه بسیار پایین‌تر از دانشگاه‌های کشورهای اروپایی و آمریکا است. به همین دلیل،تحصیل در روسیهبرای دانشجویان از کشورهایی که ارزش پولشان با ارزش پول روسیه تفاوت دارد، بسیار اقتصادی خواهد بود.

3- شرایط زندگی مناسب

شرایط زندگی در روسیهبرای دانشجویان ایرانی بسیار مناسب است. دانشجویان در آپارتمان‌های دانشجویی مدرن و با شرایط بهداشتی و رفاهی بالا زندگی می‌کنند. همچنین، شبکه حمل و نقل عمومی در روسیه بسیار پیشرفته است و دانشجویان می‌توانند با استفاده از این شبکه، به راحتی به محل تحصیل خود بروند.

4- فرصت‌های شغلی

برای دانشجویانی که در روسیه تحصیل می‌کنند، فرصت‌های شغلی بسیار خوبی در دنیای دندانپزشکی وجود دارد. دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی و گذراندن دوره‌های کارورزی می‌توانند در کشور روسیه مشغول به کار شوند.

5- بورسیه تحصیلی

با تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در کشور روسیه از حدود 15000 نوع بورسیه تحصیلی که برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته شده است، بهره‌مند خواهید شد.

6- تحصیل به دو زبان

فراهم بودن امکان تحصیل دندانپزشکی به هر دو زبان روسی و انگلیسی برای دانشجویان بین‌المللی یکی از مهم‌ترین مزیت‌های تحصیل در این کشور بزرگ است.

 

دوره تحصیل دندانپزشکی در روسیه به انگلیسی

دوره تحصیل دندانپزشکی در روسیه معمولاً 5 سال به طول می‌انجامد. این دوره شامل دوره یک‌ساله پایه برای یادگیری مباحث عمومی و دوره ۴ساله بالینی است. در دوره بالینی، دانشجویان مهارت‌های عملی را در زمینه دندانپزشکی کسب می‌کنند و در بخش‌های مختلف بیمارستان‌ها آن را به صورت عملی پیاده‌سازی می‌کنند.

پس از گذراندن دوره دندانپزشکی در روسیه، دانشجویان حق کار ندارند. آنها پیش از شروع به کار حرفه‌ای باید ابتدا یک دوره کارآموزی یک‌ساله در دندانپزشکی را زیر نظر متخصص دندانپزشکی بگذرانند و سپس یک دوره رزیدنتی ۲ساله را جهت کسب تجربه‌های لازم سپری کنند. پس از گذراندن موفقیت‌آمیز این دوره‌ها، دانشجو می‌تواند فعالیت رسمی خود را آغاز کند یا بسته به شرایطی که دارد، ادامه تحصیل دندانپزشکی در روسیه را جهت کسب مدارک بالاتر دنبال کند.

کسب مدارج بالاتر که همان تخصص دندانپزشکی در روسیه است، زمانی بین 2 تا 3 سال را نیاز دارد و افراد دانشجو می‌توانند در رشته‌های زیر ادامه تحصیل دهند:

 • دندانپزشکی کودکان
 • دندانپزشکی درمانی (therapeutic stomatology)
 • جراحی دندان
 • دندانپزشکی پروتزی
 • ارتودنسی

اما آن دسته از دانشجویانی که خارج از روسیه دندانپزشکی عمومی خود را گذرانده‌اند، باید قبل از ورود به مقطع تخصص،دیپلم آبی(ناسترفیکاتسیا) را دریافت کرده باشند.

معایب تحصیل دندانپزشکی در روسیه

بی شک هر کشوری در دنیا که برای تحصیل انتخاب شود در کنار مزایایی که دارد، برخی معایب هم در کنار خود خواهد داشت. خوشبختانه کشور روسیه به دلیل برخورداری از شرایط ایده‌آل حتی با وجود جنگ اخیر خود در سال 2022، انتخابی بسیار مناسب برای تحصیل دندانپزشکی به انگلیسی است.

اما اگر بخواهیم از معایب تحصیل در روسیه مواردی را نام ببریم می‌توان به تحصیل و زندگی در دمای زیر صفر درجه این کشور اشاره که در حدود 4 ماه از سال ادامه دارد. از آنجایی که ایران کشوری چهار فصل با جغرافیایی گرم و خشک است؛ بنابراین ممکن است دانشجویان ایرانی که به این کشور سفر می‌کنند، کمی طول بکشد تا با سرمای روسیه عادت کنند.

البته تمام سرمای روسیه تنها در محیط‌های باز تجربه خواهد شد و سایر مکان‌ها معمولا گرمایی کاملا مطلوب دارند.

مزایای تحصیل دندانپزشکی در روسیه

تحصیل دندانپزشکی در روسیهمزایای بسیاری دارد که از آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم نیاز به مدرک زبان
 • امکان یادگیری زبان در دوره پاتفک
 • جایگاه علمی بالای دانشگاه‌های روسیه
 • هزینه متعارف تحصیل و زندگی در روسیه
 • اجازه کار در حین تحصیل
 • امکان تحصیل به زبان روسی، انگلیسی
 • امکان استفاده از تخفیف‌های دانشجویی مانند بازدید رایگان از موزه‌ها
 • کارت مترو تخفیف دار برای دانشجویان

معایب تحصیل دندانپزشکی در روسیه

بی شک هر کشوری در دنیا که برای تحصیل انتخاب شود در کنار مزایایی که دارد، برخی معایب هم در کنار خود خواهد داشت. خوشبختانه کشور روسیه به دلیل برخورداری از شرایط ایده‌آل حتی با وجود جنگ اخیر خود در سال 2022، انتخابی بسیار مناسب برای تحصیل دندانپزشکی به انگلیسی است.

اما اگر بخواهیم از معایب تحصیل در روسیه مواردی را نام ببریم می‌توان به تحصیل و زندگی در دمای زیر صفر درجه این کشور اشاره که در حدود 4 ماه از سال ادامه دارد. از آنجایی که ایران کشوری چهار فصل با جغرافیایی گرم و خشک است؛ بنابراین ممکن است دانشجویان ایرانی که به این کشور سفر می‌کنند، کمی طول بکشد تا با سرمای روسیه عادت کنند.

البته تمام سرمای روسیه تنها در محیط‌های باز تجربه خواهد شد و سایر مکان‌ها معمولا گرمایی کاملا مطلوب دارند.

مزایای تحصیل دندانپزشکی روسیه

مدارک و شرایط تحصیل رشته دندانپزشکی در روسیه

برای ورود به دوره تحصیل دندانپزشکی در روسیه، دانشجویان باید حداقل دارای مدرک دیپلم دبیرستانی یا معادل آن با معدل مطلوب باشند. همچنین، برخی از دانشگاه‌های روسیه برای ورود به دوره دندانپزشکی آزمون دانشگاهی تحت عنوان USE را برگزار می‌کنند که دانشجویان باید در دروس شیمی، زیست شناسی و زبان نمره قابل قبولی را کسب کنند.

در کل، شرایط و نیازمندی‌های ورود به دوره تحصیلی دندانپزشکی در روسیه بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی متفاوت است. برای مثال در برخی دانشگاه‌ها شرط معدل بالا به هیچ عنوان ملاکی جهت پذیرش دانشجو نیست؛ اما قبولی در آزمون عمومی دولتی (USE) کاملا الزامی است.

مدارک کلیدی که دانشجویان برای پذیرش در دانشگاه دندانپزشکی روسیه باید بدانند موارد زير است:
• کپی اسکن شده فرم پذیرش دانشگاه
• کپی اسکن شده برگه نمره قبولی و گواهی کلاس دوازدهم و دهم
• 6 قطعه عکس رنگی پاسپورتی
• کپی اسکن پاسپورت (صفحه اول و آخر)
• پاسپورت معتبر
• شناسنامه
• گواهی های پزشکی
• گواهی آزمایش HIV
• آزمون تافل يا مهارت داشتن در انگلیسی
• حداقل كسب 50% نمره در دروس دبیرستان از قبيل زیست شناسی، شیمی و فیزیک
• پر كردن فرم درخواست دانشگاه همراه با عکس پیوست
• ارائه ریز نمرات دبيرستان و مدرك ديپلم
• فتوکپی پاسپورت (برای شناسایی هویت)
• پرداخت هزینه هاي پذيرش
• دیپلم دبیرستان یا معادل آن
• شركت در آزمون های ورودی شیمی، زیست شناسی، زبان روسی
• افرادی که می خواهند در روسیه به زبان روسی تحصیل کنند، باید یک دوره ی پاتفک7 تا 10 ماهه قبل از شروع تحصیلی بگذرانند و وارد دانشگاه شوند.
• فرد متقاضی می بایست ابتدا یک دوره ی 6 تا 9 ماهه را در کالج (پاتفک) بگذراند و سپس وارد دانشکده ی پزشکی شود، که البته این دوره اجبار نمیباشد .

شرایط دریافت ویزای تحصیلی روسیه

شرایط دریافتویزای تحصیلی روسیهبه زبان انگلیسی ممکن است بر اساس نوع دوره تحصیلی، دانشگاه و دیگر عوامل متفاوت باشد، اما در کل برخی از شرایط عمومی شامل موارد زیر است:

1- پذیرش‌نامه از دانشگاه روسیه: شما باید ابتدا از یک دانشگاه روسیه پذیرفته شوید و نامه پذیرش مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی را دریافت کنید.

2- پاسخگویی به سوالات مهاجرتی: برای درخواست ویزای تحصیلی، شما باید به سوالات مربوط به تحصیل در روسیه و مهاجرت به این کشور پاسخ دهید.

3- مدارک و مستندات مورد نیاز: شما باید مدارک و مستندات مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی را ارائه کنید، از جمله پاسپورت، عکس‌های رسمی، نامه پذیرش دانشگاه، مدارک تحصیلی و…

4- داشتن بیمه بهداشت: شما باید گواهی سلامت داشته باشید تا بتوانید ویزای تحصیلی دریافت کنید.

5- مسائل مالی: شما باید از نظر مسائل مالی و بودجه تحصیلی خود در روسیه توانایی داشته باشید که هزینه‌های مربوط به تحصیل، زندگی و اقامت در این کشور را پرداخت کنید.

6- سن: در برخی موارد، سن نیز به عنوان یکی از شرایط دریافت ویزای تحصیلی روسیه مطرح می‌شود. سن معمولاً باید بین ۱۸ تا ۳۵ سال باشد.

نکته: زمان ارسال درخواست دعوت‌نامه به سفارت روسیه از 30 تا 50 روز است و طی 10 روز توسط سفارت به متقاضی تحویل داده خواهد شد. به یاد داشته باشید اعتبار ویزای دریافتی تنها 90 روز است؛ بنابراین به محض ورد به خاک روسیه لازم است نسبت به تمدید آن اقدام کنید.

مراحل دریافت اخذ ویزا برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه

با توجه به تنوع برنامه‌های تحصیلی و تعدد دانشگاه در روسیه، ابتدا باید بر اساس شرایط و اهداف خود دانشگاه مناسب خود را برای تحصیل انتخاب کنید و سپس از آن دانشگاه درخواست پذیرش کنید. در درخواست باید مدارک مورد نیاز که شامل عکس، پاسپورت معتبر، گواهی سلامت (عدم ابتلا به ایدز) و آخرین مدرک تحصیلی را ارسال می‌کنند. پاسخ به دریافت پذیرش می‌تواند تا 25 روز کاری زمان ببرد.

پس از قبول درخواست پذیرش دانشجو، از طرف دانشگاه مورد نظر دعوت نامه رسمی برای سازمان مهاجرت روسیه فرستاده می‌شود و این سازمان مهاجرت، نامه را به سفارت روسیه در ایران ارسال می‌کند.

ارسال دعوت نامه رسمی به سفارت روسیه 35- 45 روز و تحویل آن به دانشجو توسط سفارت حدود 10 روز طول می‌کشد.

دانشجویان پس از دریافت پذیرش میبایست اقدام به دریافت ویزا کنند.ویزای دریافتی 90 روز اعتبار داردو دانشجو باید پس از ورود به روسیه اقدام به تمدید ویزا کند.

مدارک لازم برای اخذ ویزا

متقاضیان پس از آنکه از دانشگاه‌های روسیه دعوت نامه دریافت کردند به همراه مدارک زیر به کنسولگری یا سفارت روسیه در ایران مراجعه می‌کنند.

 • پاسپورت
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزا
 • دو قطعه عکس
 • مدرک دیپلم
 • ریز نمرات دیپلم
 • کپی مدارک هویتی
 • کپی نامه پذیرش از دانشگاه
 • گواهی عدم تبتلا به ایدز

 

چرا تحصيل در رشته دندانپزشكي در دانشگاه هاي روسیه ؟

در دانشگاه هاي دندانپزشكي روسيه پیشرفته‌ترین روش‌های آموزشی با استفاده از کتاب‌های درسی مدرن و آموزشهاي برجسته علمی استفاده می‌شود. از همه مهمتر، ارگانهای مشهور زیر دانشگاه دندانپزشکی روسیه را به رسمیت شناخته اند.
WHO (سازمان بهداشت جهانی)
MCI (شورای پزشکی هند)
• NMC (کمیسیون ملی پزشکی)
• وزارت علوم و آموزش عالی روسیه

دلایل ديگر براي انتخاب انشگاه روسيه:

• محیطی سالم و صمیمی
• کسب تجربه عملی با دانش نظری
• کمک های مالی دانشگاه و بورسيه هاي تحصيلي دولتي
• اتحادیه های علمی جوانان، از جمله دفاتر ساختمانی
• ساختار هزینه مقرون به صرفه برای دانشجویان بين المللي
• برترین دانشگاه های پزشکی روسیه
• امکانات عالي برای دانشجویان بین المللی
• فرصت های بهتر كاري در سراسر جهان
• مدارك مورد تایید جهانی
• وجود اساتید و هيئت علمي بسيار ماهر
• فرصت های تحقیق و یادگیری بهتر
• آموزش به زبان انگلیسی
انواع رشته دندان پزشکی
• دندانپزشکی کودکان
• پیشگیری از بیماری های دندانی
• ارتودنسی
• جراحی فک و صورت
• بیماری های انکولوژیک ناحیه فک و صورت
• مراقبت های بهداشتی در دندانپزشکی

تحصیل در مسکو و مزایای آن

چرا روسيه را بايد براي تحصیل انتخاب كنيم؟

روسیه بزرگترین کشور جهان است که دانشگاه های بسیار معتبری را در خود جای داده است. از ورزشکارانی مانند آنا کورنیکوا و ماریا شاراپووا، تا آهنگسازانی مانند چایکوفسکی، یا شوستاکوویچ و نویسندگان بزرگی مانند تولستوی، ناباکوف، یا داستایفسکی تأثیرگذارترین افراد تاریخ را به جهانيان داده است.

مسکو و سن پترزبورگ بزرگترین شهرهای روسیه و دو مرکز دانشجویی مشهور جهان هستند.دانشگاه های روسیه هم در سطح داخلی و هم در سطح بین المللی از شهرت بالایی برخوردار هستند.
در مقایسه با دانشگاه های اروپايي، دانشگاه های روسیه بسیار مقرون به صرفه هستند.

هزینه های تحصیل بین 1450 تا 7500 یورو در سال متغیر است .تمام هزینه های ماهانه زندگي نيز 300 تا 600 یورو مي باشد.
در سال های گذشته، روسیه سرمایه گذاری زیادی برای جذب استعدادهای بین المللی انجام داده است و تاکنون بیش از 300000 دانشجو مهاجرت به روسیه را انتخاب کرده اند.دانشگاه‌ها همچنین به فناوری‌های پیشرفته، آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی امکاناتی عالي براي دانشجويان هستند.

دندانپزشکی شاخه‌ای از پزشکی است که بر مطالعه، تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری‌ها و شرایط مربوط به دهان و ساختارهای مرتبط با آن و چگونگی تأثیر این شرایط بر بدن انسان تمرکز دارد. مراقبت و سلامت دندان بسیار مهم است و ضروری است که دندانپزشکان و دستیاران دندانپزشکی از طریق آموزش حرفه اي ياد خواهند گرفت.

 

بورسیه تحصیلی دندانپزشکی در روسیه
دانشجویان بین المللی می توانند پس از گذراندن آزمون دولتی (EGE) یا امتحانات ورودی برای بورسیه تحصیلی دولتی اقدام کنند. مزایای بورسیه تحصیلی دولتی :
• پرداخت شهریه در طول سالهای تحصیل
• کمک هزینه نگهداری
• هزینه های اقامت (در صورت انتخاب برخي از دانشگاه ها)
• جدا از اینها، هزینه های سفر و سایر هزینه های زندگی بر عهده خود دانشجو است.
شغل های بعد از تحصیل در رشته دندان پزشکی

• فعالیت های تحقیقاتی
• تدریس در رشته های تخصصی و کاربردی در دانشگاه های روسیه و خارج از کشور
• امکان تصدی پست های مدیریتی در سازمان های آموزشی، دولتی و تجاری
• مشغول به كار در بيمارستان ها و مطب هاي خصوصي براي انجام امور دندانپزشكي

 

شرایط تحصیل رشته دندانپزشکی در روسیه 3

واحدهای درسی دندانپزشکی در روسیه

واحدهای درسی دندانپزشکی در دانشگاه‌های مختلف روسیه با هم تفاوت‌هایی دارند. شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به وب‌سایت رسمی هر دانشگاه مراجعه کنید. اما اگر بخواهیم به‌عنوان‌مثال واحدهای دندانپزشکیدانشگاه سچینوامسکو را نام ببریم به شرح زیر است:

اسامی دروس (فارسی)تعداد واحدتعداد ساعات درسی
فیزیک/ریاضی۳۹۰
شیمی۳۹۰
زیست شناسی۳۹۰
کمک‌های اولیه۳۹۰
ایمنی زندگی۳۹۰
تاریخ۲۶۰
زبان روسی۶۱۸۰
زبان لاتین۳۹۰
آناتومی۶۱۸۰
جنین شناسی و سلول شناسی۶۱۸۰
متریال دندان۳۹۰
تربیت بدنی و ورزش۲۶۰
تاریخ پزشکی۲۶۰
فیزیک پزشکی۲۶۰
اخلاق حرفه‌ای در دندان پزشکی۲۶۰
بیوشیمی۶۱۸۰
فیزیولوژی نرمال۶۱۸۰
پروپد دندان پزشکی۱۲۳۶۰
آناتومی سروگردن۳۹۰
فلسفه۳۹۰
اطلاعات پزشکی۳۹۰
تمرین به دست آوردن مهارت‌های حرفه‌ای و تجربی۳۱۲

شرایط و مدارک لازم جهت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های معتبر روسیه

دانشجوی متقاضی پس از اینکه موفق به دریافت “دعوت‌نامه برای تحصیل در خارج از کشور” از وزارت مهاجرت فدراسیون روسیه شد، بایستی برای درخواست ویزای تحصیلی به سفارت یا کنسولگری روسیه در کشور خود مراجعه کند. برای این کار به مدارک زیر در کنار پیش‌شرط‌های قبلی نیاز است:

 • پاسپورت معتبر و رسمی؛
 • ارائه فرم درخواست ویزا؛ دقت شود که فرم به طور کامل تکمیل و امضا شده باشد؛
 • دو عکس پاسپورت باکیفیت در اندازه‌های 35 میلی‌متر × 45 میلی‌متر با پس‌زمینه سفید
 • ارائه نامه پشتیبانی ویزا از دانشگاه مورد نظر
 • کپی نامه پذیرش از دانشگاه
 • گواهی سلامت بیماری‌ها پرخطر مانند ایدز (HIV)

دانشگاه‌های دندانپزشکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران

وزارت بهداشت ایران هرساله لیستی کامل از دانشگاه‌های خارجی که مدارک معادل آن در ایران مورد تایید است را معرفی می‌کند.

طبق آخرین لیست تعیین شده توسط وزارت بهداشت ایران، دانشگاه‌های زیر مورد تایید قرار گرفته‌اند. البته ذکر این نکته ضروری است که تایید یا عدم تایید یک دانشگاه توسط وزارت بهداشت لزوماً نشان دهنده میزان سطح علمی آن نیست. وزارت بهداشت معمولا دلایل مختلفی را برای تایید یا عدم تایید هر دانشگاه در نظر می‌گیرد.

 • دانشگاه دولتی پزشکی و دندانپزشکی اودوکیمو مسکو (رتبه جهانی: 822 – شهریه: 75000 روبل)
 • دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو (رتبه جهانی: 78 – شهریه: 325000 روبل)
 • دانشگاه دولتی سن‌پترزبورگ (رتبه جهانی: 242 – شهریه: 334500 دلار)
 • دانشگاه پیروگو (رتبه جهانی: 242 – شهریه: 460000 دلار)
 • دانشگاه دولتی پزشکی سچینوا مسکو (رتبه جهانی: 301 – شهریه: 850000 روبل)

برترین دانشگاه‌ها برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه

جدول زیر محبوب‌تریندانشگاه‌های پزشکی روسیهبرای دانشجویان بین‌المللی را نشان می‌دهد .زبان آموزش رشته‌های دندانپزشکی در دانشگاه‌های زیر انگلیسی است.

نام دانشگاه‌هاهزینه‌های سالانه به روبل
دانشگاه دولتی تامبوف150000
دانشگاه لوباچفسکی320000
دانشگاه دولتی پزشکی آستارا خان
دانشگاه پزشکی دولتی اورال269620
دانشگاه ایالتی نووگورود169950
سچنوف اولین دانشگاه پزشکی دولتی مسکو
دانشگاه پزشکی دولتی ساراتوف

هزینه تحصیل دندانپزشکی در روسیه به تومان

هزینه تحصیل دندانپزشکی دردانشگاه‌های روسیهمتفاوت است و به عواملی مانند دانشگاه و شهری که دانشگاه در آن واقع شده است بستگی دارد.

همچنین باید به این نکته توجه داشت که هزینه‌های دیگری مانند هزینه‌های زندگی، اقامت، بیمه، کتاب‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی نیز باید متقابلاً پرداخت شود.

هزینه برای دانشجویان ساکن روسیه 300 تا 500 دلار در هر ماه متغیر است. یکی از مزیت‌های تحصیل و زندگی در روسیه هزینه پایین اقامت در مقایسه با سایر دانشگاه‌های مشابه در سراسر جهان است. در نظر بگیرید که بخش آسیایی و اروپایی فدراسیون روسیه به مراتب هزینه‌های زندگی متفاوتی را برای دانشجویان به همراه دارد؛ اما به طور متوسط هزینه تحصیل از 5000 تا 12000 دلار در سال متغیر است. البته این نکته را در نظر بگیرید که هزینه‌ها به صورت سالانه پرداخت می‌شوند.

حال با تمام این شرایط و با احتساب هر دلار 45000 تومان (در زمان نگارش این مقاله)، می‌توان هزینهتحصیل پزشکی در روسیهبه تومان را سالانه تا 500 میلیون تومان در نظر گرفت که در دانشگاه‌های مختلف این عدد با تقریب چند تومان به سمت بالا یا پایین متفاوت است.

انواع اقامتگاه دانشجویی در روسیه

برای دانشجویان ایرانی که به کشور روسیه جهت تحصیل دندانپزشکی مهاجرت می‌کنند معمولا سه حالت مختلف جهت اقامت وجود دارد که عبارت‌اند از:

 • اقامت در خانه

یکی از گزینه‌های اسکان رایج برای دانشجویان خارجی، زندگی با خانواده‌های میزبان است. اگرچه این مورد ممکن است کمی بیشتر از خوابگاه‌های دانشگاه هزینه داشته باشد، اما اقامتگاه‌ها فرصتی عالی برای شما فراهم می‌کند تا به طور کامل در زبان و فرهنگ روسی غرق شوید.

 • خوابگاه‌های دانشگاه

هزینهخوابگاه‌های دانشگاه های روسیهاز 500 روبل (7 دلار آمریکا) تا 5000 روبل (780 دلار) در ماه متغیر است و اغلب ارزان‌تر از اجاره‌های خصوصی هستند. خوابگاه‌های دانشگاه همیشه دارای آشپزخانه و حمام مشترک هستند و معمولاً در محوطه دانشگاه قرار دارند. همچنین اغلب در نزدیکی کافه‌ها و امکانات ورزشی قرار دارند.

با توجه به اینکه بسیاری از دانشجویان خارجی، خوابگاه را انتخاب می‌کنند؛ بنابراین این گزینه ممکن است فرصت بیشتری برای معاشرت با دانشجویان دیگر به شما بدهد. این نکته مهم را به یاد داشته باشید که فقط دفتر دانشگاه شما می‌تواند به شما یک مکان در خوابگاه، اجاره بدهد و تنها نهادی است که می‌تواند تصمیم بگیرد آیا واجد شرایط زندگی در خوابگاه هستید یا خیر.

 • اقامتگاه اجاره‌ای خصوصی

بسیاری از دانشجویان ترجیح می‌دهند در چند ماه اول در یک مسکن خصوصی در خوابگاه بمانند. برخی از دانشگاه‌ها به شما در یافتن اقامتگاه‌های خصوصی کمک می‌کنند، اجاره این مکان‌ها از طریق دانشگاه یا مشاور املاک بهترین راه برای یافتن مسکن امن و سریع است!

هزینه‌های زندگی دانشجویی در روسیه

مانند سایر کشورها،هزینه زندگی در روسیهتا حد زیادی به موقعیت و سبک زندگی شما بستگی دارد. برای مثال، قیمت‌ها در مسکو و سنت پترزبورگ در مقایسه با سایر شهرهای روسیه می‌تواند بسیار متفاوت باشد. اما میانگین کلی برای هزینه‌های زندگی در روسیه به شرح زیر است:

 • وعده غذایی: 500 روبل (8 دلار آمریکا)
 • اجاره ماهانه: 15,871 – 22,810 روبل (247 – 356 دلار آمریکا)
 • حمل و نقل ماهانه: 1740 روبل (27 دلار آمریکا)

شرایط دریافت تخصص و کار در حوزه دندانپزشکی در روسیه

متقاضیانتحصیل دندانپزشکی در روسیهپس از دوره 5 ساله تحصیل خود می‌توانند وارد دوره تخصص شده و تحصیلات خود را در این کشور ادامه دهند. همچنین می‌توانید در حین تحصیل از10 الی 20 ساعت در هفته کار کنیدو این امر می‌تواند زندگی در روسیه را برای شما آسان‌تر ‌کند.

بلافاصله بعد از اتمام دوره دندانپزشکی در روسیه، دانشجویان نمی‌توانند وارد اشتغال شوند. ابتدا باید دوره کارآموزی را در یکی از کلینیک‌های دندان پزشکی روسیه بگذرانند که مدت آن یک سال است. سپس وارد دوره 2 ساله رزیدنتی شوند. پس از گذراندن این دو دوره می‌توانند فعالیت پزشکی خود را آغاز کنند یا به تحصیل تخصص بپردازند.

تحصیل تخصص دندانپزشکی در روسیه بین 2 تا 3 سال استو شامل رشته‌های دندانپزشکی کودکان، دندان پزشکی درمانی، جراحی دندان، دندانپزشکی پروتزی، ارتودنسی و دندانپزشکی عمومی است.

سوالات متدوال

آيا شرايط روسيه براي دندانپزشكي خوب است؟
دانشجویان بین المللی می توانند در زمان آزاد خود در دانشگاه (یا در سازمان های آن) کار کنند. مجوزهاي كار فقط برای دانشجویان در دوره های تمام وقت در دانشگاه های معتبر دولتی صادر می شود.
آیا روسیه مکان خوبی برای تحصیل دندانپزشکی است؟
بله، دندانپزشکی در روسیه به ویژه برای دانشجویان بین المللی بسیار شناخته شده و محبوب است. تقریباً تمام دانشگاه‌های اینجا دانشگاه‌های دولتی هستند و توسط WHO ، یونسکو، MCI و MCC به رسمیت شناخته شده‌اند .
هزینه تحصیل در روسیه چقدر است؟
يكي از بهترين شرايط تحصيل رشته دندانپزشكي در روسيه هزينه هاي مقرون به صرفه در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی است. هزینه های تحصیل از 3400 دلار شروع می شود و تا 9500 دلار می رسد هزینه های زندگی و اقامت نيز بین 200-1000 دلار در ماه بسته به نحوه زندگی شما است.

شرایط پذیرش دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل دندانپزشکی در روسیه چیست؟

برای تحصیل در رشته دندانپزشکی در روسیه به انگلیسی، دانش آموزان باید تحصیلات دبیرستان خود را گذرانده باشند. آنها باید دروس علمی مانند زیست شناسی، فیزیک و شیمی خوانده باشند. نمرات مهارت زبان انگلیسی برای دانش آموزانی که مایل به تحصیل در برنامه‌های آموزش انگلیسی هستند، مورد نیاز است.

چه بورسیه‌هایی برای دانشجویان بین‌المللی در روسیه وجود دارد؟

دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برای بورسیه‌های دولتی درخواست دهند. این بورسیه‌ها پس از اتمام آزمون ورودی اعطا می‌شوند. بورسیه‌های دولتی معمولا کل شهریه یک دانشجو را پوشش می‌دهد.

جمع‌بندی

روسیه با برخورداری از نظام آموزشی قدرتمند و پشرو با امکانات گسترده می‌تواند یکی از انتخاب‌های ایده‌آل برای تحصیل دندانپزشکی به انگلیسی در خارج از ایران باشد. همچنین با بورسیه‌های متنوعی که دولت روسیه برای تحصیل در این کشور در نظر گرفته است، باعث شده تاتحصیل در روسیهیک انتخاب مقرون‌به‌صرفه برای ایرانیان علاقه‌مند باشد.

چنانچه تصمیم گرفته‌اید که برای ادامه تحصیل خود به روسیه سفر کنید. مجموعه مهاجرتی هدهد (روس مهاجر سابق) باتکیه‌بر تجربه چندین و چند ساله در زمینهاعزام دانشجو به روسیه، آماده است که به سوالات و نیازها شما در این زمینه پاسخ دهد تا با کمترین چالش در مسیر تحصیلی خود گام بردارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.