موسسه هدهد > وبلاگ > تحصیل در روسیه > صفر تا 100 تحصیل پزشکی در روسیه (هزینه و مدارک)

صفر تا 100 تحصیل پزشکی در روسیه (هزینه و مدارک)

راهنمای تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه یکی از پرطرفدارترین و مقرون به صرفه‌ترین گزینه‌ها برای متقاضیان تحصیل پزشکی در خارج از کشور است. هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی روسیه پذیرش می‌شوند.

در ایران افرادی هستند که به هر دلیلی یا نمی‌توانند در کنکور سراسری شرکت کنند، یا در کنکور قبول نشده‌اند و می‌خواهند در کشوری دیگر، با شرایط راحت‌تر و بدون کنکور، پزشکی بخوانند. تحصیل پزشکی در روسیه شرایط مناسبی را برای متقاضیان فراهم می‌کند. برخلاف دانشکده‌های پزشکی سایر کشورهای غربی مانند ایالات متحده و کانادا که گران هستند، دانشگاه‌های روسیه به دلیل سیاست‌های دولت روسیه در پرداخت یارانه به دانشجویان بین المللی، شهریه کمتری دریافت می‌کنند.

در ادامه با ما در موسسه اعزام دانشجو به روسیه هدهد همراه باشید تا در مورد مزایا، شرایط، هزینه زندگی و تحصیل پزشکی در روسیه اطلاعات مفیدی بدست آورده و بتوانید تصمیم درستی برای ادامه تحصیل در روسیه بگیرید.

فهرست مطالب

مراحل آموزش پزشکی در روسیه

آموزش پزشکی در روسیه در دو مرحله عمومی و تخصصی انجام می‌شود. دوره‌های عمومی تحصیل پزشکی در روسیه، تقریباً 6 سال طول می‌کشد و باید در این مدت دوره‌های عمومی و پایه را بگذرانید. همچنین، برای ادامه تحصیل پزشکی در روسیه، دانشجویان باید دوره‌های کارآموزی و اقامت خود را با موفقیت پشت سر بگذارند.

شرایط تحصیل پزشکی در روسیه

شرایط تحصیل کارآموزی پزشکی در روسیه

کارآموزی یکی از دوره‌های اولیه و اجباری در آموزش پزشکی است که طی آن دانش جویان همراه با آموزش عملی زیر نظر اساتید و پزشکان آموزش می‌بینند. در این دوره، دانش جویان می‌توانند فرضیه‌های خود را در مورد نوع بیماری و نحوه درمان آن ارائه دهند.

روزه رزیدنتی برای تحصیل در روسیه

دوره رزیدنتی در روسیه

دوره رزیدنتی در سطوح بالاتر آموزش پزشکی برگزار می‌شود. هدف این دوره کسب دانش و تجربه در شاخه خاصی از علوم پزشکی است. اتمام موفقیت آمیز این دوره به دانش جویان این فرصت را می‌دهد تا به عنوان دستیار پزشک کار کنند و تجربه شخصی به دست آورند. دوره رزیدنتی 2 سال طول می‌کشد.

هزینه زندگی تحصیلی در روسیه

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر ارزان‌تر است، به طوری که دانشجویان بین‌المللی از انگلیس و ایالات متحده که دارای بهترین دانشگاه‌های پزشکی هستند، برای تحصیل در این زمینه به روسیه سفر می‌کنند. می‌توان گفت متوسط ​​هزینه تحصیل پزشکی در روسیه بین 2800 تا 4300 دلار در سال است.

 

بورسیه پزشکی در روسیه

یکی دیگر از مزایای تحصیل پزشکی در روسیه، بالا بودت تعداد بورسیه تحصیلی روسیه و هزینه پایین آموزش پزشکی نسبت به کشورهای اروپایی است. بورسیه تحصیلی هزینه تحصیل در روسیه (شهریه دانشگاه) و هزینه اقامت دانشجویی را پوشش می‌دهد؛ بنابراین، آموزش پزشکی رایگان در روسیه تا حد زیادی امکان پذیر است.

 

هزینه زندگی در روسیه

با توجه به اینکه یک سبد غذایی ساده در روسیه حدود 60 دلار هزینه دارد، حمل و نقل با مترو 1 دلار، استفاده و بازدید از اماکن تفریحی و فرهنگی بین 3 تا 36 دلار و باشگاه‌های ورزشی از 24 تا 64 دلار، هزینه کل زندگی در روسیه می‌تواند بین 300 تا 400 دلار در ماه برآورد شود.

 

شرایط تحصیل پزشکی در روسیه

دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل پزشکی در روسیه هستند باید برای دریافت ویزای دانشجویی روسیه در کنسولگری فدراسیون روسیه اقدام کنند. علاوه بر این، آنها باید دیپلم دبیرستان (مدرک) داشته باشند. بهتر است دانش آموزان حداقل 50 درصد از نمرات فیزیک، شیمی و زیست شناسی را کسب کنند. پرونده درخواست باید شامل یک کپی از دیپلم دبیرستان و سوابق تحصیلی شما، گذرنامه و آزمایش HIV باشد. گواهی تولد و فرم درخواست الزامی است. برای تحصیل پزشکی در روسیه نیازی به آزمون آیلتس یا تافل ندارید.

 

دوره‌ های زبان پزشکی انگلیسی در روسیه

دانشکده‌های پزشکی روسیه برای دانشجویان انگلیسی زبان که علاقمند به تحصیل پزشکی در روسیه دوره‌های خود را به زبان انگلیسی نیز برگزار می‌کنند. تحصیل پزشکی در روسیه سال‌هاست که دانشجویان بین المللی را به خود جذب کرده است. به دلیل تعداد رو به افزایش دانشجویان پزشکی بین المللی، بسیاری از دانشکده‌های پزشکی روسیه دوره‌های خود را به زبان انگلیسی نیز برگزار می‌کنند. با این وجود، برای دانشجویان خارجی یادگیری زبان روسی به صورت مقدماتی توصیه می‌شود، زیرا این امر به آنها کمک می‌کند تا هنگام تحصیل پزشکی در روسیه با یکدیگر تعامل و ارتباط برقرار کنند. برخی از دانشگاه‌ها دوره‌های انگلیسی و فرانسوی را نیز ارائه می‌دهند.

مزایای تحصیل پزشکی در روسیه

مزایای تحصیل پزشکی در روسیه

در این قسمت تعدادی از مزایای اصلی اینکه چرا یک دانشجوی بین المللی باید تحصیل پزشکی در روسیه را انتخاب کند ذکر شده است:

 • دوره‌های پزشکی نیز به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.
 • امکان پذیرش از دانشگاه‌های روسیه از ریسک کمتری برخوردار است.
 • دانش جویان برای تحصیل پزشکی در روسیه نیازی به نمره TOEFL یا IELTS ندارند.
 • طبق گزارش WHO و یونسکو، مدارک پزشکی روسیه در سراسر جهان به طور کامل معتبر است.
 • شهریه تحصیل پزشکی در روسیه بسیار مقرون به صرفه است و هزینه زندگی بسیار کمتر از سایر کشورهای غربی است.
 • در طول کارآموزی، دانشجویان می‌توانند تجربه بالینی خوبی را در بیمارستان‌های پیشرفته مجهز به دولت در روسیه به دست آورند.

 

فاصله نزدیک ایران و روسیه و اختلاف زمانی کم

یکی از نگرانی‌هایی که دانشجویان هنگام انتخاب کشور برای تحصیل با آن روبرو هستند، دوری از اقوام است. روسیه، به ویژه مسکو، بسیار نزدیک به ایران است، بنابراین دانش جویان با مشکلات جابه‌جایی کمتری روبرو هستند و بر این اساس هزینه سفر آنها کاهش می‌یابد. اختلاف زمانی بین ایران و روسیه حدود نیم ساعت است که می‌توان آن را یکی از مزایای مؤثر برای تحصیل پزشکی در روسیه دانست.

 

داشتن دیپلم تجربی ضروری نیست

یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در روسیه این است که برای تحصیل در سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، داشتن دیپلم تجربی نه تنها ضروری نیست، بلکه متقاضیان می‌توانند برای از هر دو رشته ریاضیات و تجربی پذیرش بگیرند.

تحصیل پزشکی در روسیه وسازگاری دانشجویان با محیط تحصیلی

سازگاری آسان دانشجویان بین المللی

به دلیل ماهیت چند ملیتی، روسیه به متقاضیان فرهنگ‌ های مختلف اجازه می‌دهد تا به راحتی با زندگی در این کشور سازگار شوند. قانون اساسی روسیه از آزادی بیان حمایت می‌کند؛ بنابراین مسیحیان، مسلمانان، بوداییان، یهودیان و دیگر ادیان می‌توانند در صلح با هم زندگی کنند. ساختار چند ملیتی این کشور منجر به تجربه طولانی مدت در زمینه آموزش و سازگاری دانشجویان بین المللی شده است.

 

معایب پزشکی در روسیه

روسیه از نظر علمی موقعیت خوبی در جهان دارد و دانشگاه‌های آن همواره دارای سطح علمی بالایی هستند، اما قبل از هر اقدامی، دانشجویان باید تمام جوانب تحصیل در این کشور را در نظر گرفته و سپس به آن عمل کنند. ما قبلاً به مزایای تحصیل پزشکی در روسیه اشاره کردیم. در ادامه قصد داریم معایب تحصیل در این کشور را برشماریم.

تحصیل در روسیه و هوای سرد

هوای سرد شهرهای روسیه

یکی از مهم‌ترین معایب متقاضیان تحصیل در این کشور به ویژه ایرانیان، آب و هوای سرد این منطقه است. دمای هوا در زمستان گاهی به 30 درجه زیر صفر می‌رسد که بسیار آزاردهنده است و شرایط زندگی در روسیه را برای دانشجویان کمی سخت می کند.

 

زبان روسی

متقاضیان برای تحصیل و زندگی راحت در روسیه باید زبان روسی را روان یاد بگیرند؛ بنابراین، زبان انگلیسی به‌تنهایی نمی‌تواند ابزار و مهارتی قوی برای ادامه زندگی شما در این کشور باشد و پیشنهاد ما این است که تا حد امکان زبان روسی را بیاموزید و به آن تسلط پیدا کنید.

تحصل در ددانشگاه های روسیه

دانشگاه‌های مورد تأیید وزارت بهداشت ایران برای تحصیل پزشکی در روسیه

رتبه‌های جهانی دانشگاه‌های روسیه مبنی بر تأیید آنها توسط وزارت بهداشت ایران نیست؛ بنابراین اگر قصد تحصیل پزشکی در روسیه دارید، باید دانشگاه‌های معتبر پزشکی روسیه را بشناسید.

برخی از این دانشگاه‌ها عبارت‌اند از:

 

دانشگاه دولتی لومونوسوف مسکو

یکی بهترین انتخاب‌ها برای تحصیل پزشکی در روسیه دانشگاه دولتی لومونوسف است که در رتبه بندی جهانی جزو 100 دانشگاه برتر قرار دارد. تحصیل در کلیه دوره‌ها در دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو به زبان روسی است. همه دانشجویان بین المللی می‌توانند در دوره‌های پادفک شرکت کنند. سال تحصیلی دانشگاه در سپتامبر آغاز می‌شود و در ماه ژوئن به پایان می‌رسد.

 

دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

دانشگاه دولتی سن پترزبورگ که در شهر زیبای سن پترزبورگ واقع شده است، یکی از بزرگ‌ترین و بهترین دانشگاه‌های روسیه است که در سراسر جهان شناخته شده است. پس از دانشگاه لومونوسف، این دانشگاه در رتبه 281 در برترین دانشگاه‌های QS قرار دارد. این دانشگاه همچنین مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است و آموزش پزشکی و دندانپزشکی فقط به زبان روسی امکان پذیر است.

تحصیل رشته پزشکی در شهر کازان روسیه

دانشگاه علوم پزشکی کازان

این دانشگاه در سال 1804 تأسیس شد و بیش از دو قرن است که در زمینه علوم پزشکی فعالیت می‌کند. دانشگاه پزشکی کازان توانسته است پزشکان زیادی تربیت کند. این یکی از معتبرترین دانشگاه‌ های روسیه و همچنین در جهان است. تحصیل پزشکی در این دانشگاه می‌تواند رویای هر کسی باشد زیرا دارای بالاترین استانداردهای آموزشی در جهان است.

دانشگاه تومسک

یکی دیگر از دانشگاه‌های مورد تأیید برای تحصیل پزشکی در روسیه، دانشگاه دولتی تومسک مسکو است که بزرگ‌ترین دانشگاه کلاسیک روسیه در آسیا است. این دانشگاه در سال 1878 به عنوان دانشگاه امپریال توماس تأسیس شد. این دانشگاه دارای 31 عضو از آکادمی علوم روسیه و آکادمی علوم پزشکی روسیه است. در سال 2010 ، این دانشگاه در بین 15 دانشگاهی بود که موفق به دریافت جایزه برتر دانشگاه در تحقیقات ملی شد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در روسیه

مدارک لازم برای تحصیل پزشکی در روسیه

دانشجویانی که متقاضی تحصیل پزشکی در روسیه هستند باید پس از دریافت دعوت نامه از سرویس مهاجرت روسیه، که مستلزم مدارک زیر است، برای دریافت ویزای دانشجویی در سفارت فدراسیون روسیه در کشور خود اقدام کنند.

 • دو قطعه عکس
 • پاسپورت دارای اعتبار
 • گواهی ایدز (آزمایش HIV)
 • فرم امضا شده تقاضای ویزا
 • نامه پشتیبانی ویزا از دانشگاه یا کالج و کپی نامه پذیرش دانشگاه یا کالج

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می شود مقاله مدارک لازم برای تحصیل در روسیهرا مطالعه نمایید.

 

 

سوالات متداول:

شهریه دوره پزشکی روسی به زبان انگلیسی و روسی چقدر است؟

شهریه آموزش پزشکی به زبان انگلیسی حدود 8000 تا 9000 دلار در سال است، در حالی که شهریه آموزش پزشکی به زبان روسی حدود 7000 تا 8000 دلار در سال است.

شرایط اخذ پذیرش پزشکی روسیه چیست؟

متقاضیان باید دارای 50٪ نمره در فیزیک، شیمی، زیست شناسی و انگلیسی دبیرستان باشند. متقاضیان باید معدل بالای 17 را در دبیرستان داشته باشند.

مهم‌ترین شرط تحصیل در دانشگاه پزشکی پاولوف سن پترزبورگ چیست؟

متقاضیان کالج پزشکی دانشگاه پاولوف، یکی از برترین و معتبرترین کالج‌های پزشکی در روسیه، باید معدل 19 یا بالاتر داشته باشند.

آیا همه دانش آموزان باید در آزمون پادفک شرکت کنند؟

اگر زبان آموزش روسی است، دانش آموز ملزم به گذراندن دوره آمادگی پادفک است. این دوره برای دانشجویانی که می‌خواهند به زبان روسی تحصیل کنند اجباری است. هزینه این دوره از 2000 دلار تا 3000 دلار است.

دوره پزشکی در روسیه چقدر است؟

حدود 6 تا 7 سال دارد. اگر متقاضی قصد تحصیل به زبان روسی را داشته باشد، یک سال به دوره تحصیل اضافه می‌شود. مدت تحصیل در دوره آمادگی زبان روسی حدود یک سال است.

هزینه بیمه دانشجویی، مدت اعتبار و پوشش بیمه‌ای آن چقدر است؟

حدود 50 تا 200 دلار. خدمات تحت پوشش این بیمه درمانهای سرپایی و فوری، درمان‌های دندانپزشکی، مراقبت‌های اورژانسی و غیره است. مدت اعتبار بیمه نامه از 3 ماه تا یک سال است.

تأیید دانشگاه از سوی وزارت بهداشت ایران چه اهمیتی دارد؟

در پایان دوره پزشکی، اگر دانشجو قصد بازگشت به کشور خود را داشته باشد، با تأیید دانشگاه با خیال راحت به کشور خود باز می‌گردد و به کار و پزشکی خود ادامه می‌دهد.

مهم‌ترین مزیت تحصیل پزشکی در روسیه چیست؟

اعتبار مدرک پزشکی، هزینه پایین آموزش پزشکی، امکان تمرین و ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی. سطح بالای تحصیلات فارغ التحصیلان

هزینه زندگی یک دانشجوی پزشکی روسی به مدت یک ماه چقدر است؟

هزینه اقامت، غذا، کتاب و ملزومات و هزینه‌های متفرقه برای دانشجوی پزشکی در روسیه حدود 300 دلار در ماه است که هزینه معقولی است.

مدت دوره آمادگی پادفک چقدر است و چه دوره‌هایی دارد؟

این دوره به مدت دو ترم یا 6 ماه در روسیه برگزار می‌شود. ترم اول آموزش زبان روسی و ترم دوم شیمی و زیست شناسی به زبان روسی است. مدت زمان این دوره در روسیه 120 ساعت است که 4 تا 6 ساعت در روز است.

 

سخن پایانی

امکانات زیادی برای تحصیل پزشکی در روسیه وجود دارد که این امر آن را به یکی از محبوب‌ترین کشورها برای تحصیل در خارج از کشور تبدیل کرده است. هزینه تحصیل پزشکی در روسیه، علاوه بر زیرساخت‌ها و تجهیزات آموزشی عالی، مقرون به صرفه‌تر از سایر کشورهای اروپایی است و هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان بین المللی در این رشته تحصیل می‌کنند. مدارک دانشگاهی روسیه در بسیاری از کشورها معتبر است و فارغ التحصیلان این دانشگاه‌ها می‌توانند به راحتی وارد بازار کار شوند.

در این مطلب سعی بر این شد تا با پرداختن به موضوعات مختلف تحصیل پزشکی در روسیه اطلاعات جامع و کاملی در اختیار متقاضیان قرار گرفته شود. در نهایت در صورت داشتن هرگونه سؤال یا پیشنهاد می‌توانید از طریق قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

1 دیدگاه برای “صفر تا 100 تحصیل پزشکی در روسیه (هزینه و مدارک)

 1. مهتاب گفته:

  برای تحصیل پزشکی در روسیه محدودیت سن و معدل است؟ منظورم همه دانشگاه هاست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.