موسسه هدهد > وبلاگ > تحصیل در روسیه > ورود تضمینی به دانشگاه های روسیه؛ بررسی شرایط و مدارک

ورود تضمینی به دانشگاه های روسیه؛ بررسی شرایط و مدارک

ورود تضمینی به دانشگاه های روسیه؛ بررسی شرایط و مدارک

روسیه یکی از کشورهایی با سابقه طولانی‌مدت در علوم و فناوری است و در زمینه‌هایی مانند فیزیک، ریاضیات و علوم کامپیوتر برتری علمی دارد. دانشگاه‌های روسیه مشتمل بر بیش از ۹۵۰ دانشگاه و کالج، با بیش از ۵۳۰۰۰۰ دانشجو، به دانشجویان امکان پژوهش در زمینه های مختلف را با ارائه دوره های تحصیلات تکمیلی و آموزشی با کیفیت برتر می‌دهند.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های روسیه در مقایسه با دانشگاه‌های دیگر در اروپا و آمریکای شمالی، بسیار مناسب تر است و باعث می‌شود تحصیل در روسیه برای دانشجویان با منابع مالی محدود، قابل دسترس باشد.

چنانچه شما علاقمند هستید در رابطه با ورود تضمینی به دانشگاه های روسیه، اطلاعات جامع و کاملی در اختیار داشته باشید، می‌توانید تا پایان این مقاله از کمپانی هدهد، ما را همراهی کنید.

 

فهرست مطالب

شرایط عمومی ورود به دانشگاه های روسیه

شرایط ورود به دانشگاه های روسیه بسته به مقطع تحصیلی و دانشگاه متفاوت است؛ اما در برخی از موارد، دانشگاه‌ها مشابه هم عمل می‌کنند و دانشجویان بین‌المللی هم برای اینکه بتوانند از دانشگاه موردنظر خود پذیرش بگیرند، ملزم به رعایت این قوانین هستند.

در بسیاری از موارد، دانشگاه‌های روسیه برای پذیرش دانشجویان خارجی از آن‌ها می‌خواهند تا آزمون ورودی مشخصی را از جمله آزمون دانشنامه، آزمون زبان غیرانگلیسی یا آزمون تخصصی را بگذرانند. شرایط و نحوه برگزاری آزمون ورودی نیز بسته به دانشگاه متفاوت خواهد بود.

همچنین بسیاری از دانشگاه‌های روسیه از دانشجویان خارجی برای پذیرش درخواست می‌کنند تا رزومه و توصیه‌نامه را ارائه داده تا به بهترین شکل ممکن نشان دهند که چرا این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کرده‌اند.

 

 

نحوه ورود تضمینی به دانشگاه های روسیه

شرایط پذیرش دانشجوی خارجی در روسیه سختگیرانه نیست؛ مشروط بر اینکه فرآیندهای مورد نیاز توسط دانشجو به درستی تکمیل شود. روسیه آن دسته از اتباع خارجی را می‌پذیرد که تحصیلات مطابق با سطح آموزش‌های متوسطه عمومی را دارا باشند.

همچنین دانشگاه‌های روسیه از سیستم پذیرش شایستگی رایگان هم برخوردار هستند که آنها را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه می‌دهند؛ در چنین شرایطی، بسیاری از دانش‌آموزان در سرتاسر جهان که مدرک دبیرستان (دیپلم) دارند از حق پذیرش در دانشگاه‌های دولتی کشور روسیه برخوردار هستند.

تحصیل در دانشگاه‌های روسیه برای دانشجویان بین‌المللی تجربه‌ای فرهنگی و تاریخی بسیار بزرگی محسوب می‌شود؛ بنابراین، برای ورود تضمینی به دانشگاه های روسیه، می‌توانید از مراحلی که در ادامه این بخش از مقاله برای شما بیان می‌کنیم، کمک بگیرید.

مراحلی که در ادامه برای شما گفته می‌شود، پس از ثبت‌نام و ارسال درخواست به دانشگاه‌های روسیه است.”

قبولی در آزمون‌های ورودی

اگر برنامه انتخابی یا دانشگاه نیاز به تست اضافی دارد، منتظر دعوتنامه آزمون باشید که می‌تواند در ایران، به صورت آنلاین یا پس از ورود به روسیه برگزار شود (به شما اطلاع داده خواهد شد). دانشکده‌های مقدماتی نیازی به آزمون ورودی ندارند. به‌طور کلی پس از ورود می‌توانید امتحانات ورودی را به صورت آنلاین بگذرانید.

ویژگی‌های قبولی در آزمون‌های ورودی

 • هزینه تحصیل: 1300 تا 4000 دلار (با توجه به مقطع تحصیلی متفات است)
 • مدرک تحصیلی واجد شرایط: تمامی مدارک دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و …

بورسیه دولتی روسیه

به‌طور متوسط، دولت روسیه بورسیه تحصیلی بسیار خوبی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می‌دهد؛ ازاین‌رو، چیزی در حدود 18000 بورسیه تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی شایسته مورد اعتماد اعطا میکند. مراحل درخواست برای پذیرش، بر اساس ارتباط با اپراتورهای بورسیه یا سفارت شروع میشود.

ویژگی‌های بورسیه دولتی روسیه

 • مبلغ بورسیه: شهریه کامل برای کل مدت دوره تحصیلی
 • مدرک تحصیلی واجد شرایط: فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌هایی با بودجه دولتی در مقاطع لیسانس یا فوق لیسانس

مسابقه بین المللی Phystech

این مسابقه برای کلیه دانشجویان بین‌المللی پیش از فارغ التحصیلی و بعد از فرایند فارغ التحصیل آزاد است. کسانی که مایل به شرکت هستند، می‌توانند مهارت‌های خود را در زمینه‌های زیست‌شناسی، فیزیک یا ریاضیات به نمایش بگذارند.

ویژگی‌های مسابقه بین المللی Phystech

 • مبلغ بورسیه: شهریه کامل برای کل مدت برنامه
 • مدرک واجد شرایط: مدرک لیسانس در MIPT

 

بورسیه جهانی HSE

با حمایت دولت روسیه، بورسیه جهانی HSE جوایز جزئی / کامل را به چندین برنده مسابقه ارائه میکند. این بورسیه تحصیلی روسیه برای تمامی خارجیها (زیر 30 سال) که مایل به تحصیل رایگان در HSE هستند، آزاد است.

ویژگی‌های بورسیه جهانی HSE

 • مبلغ بورسیه: شهریه جزئی یا کامل برای کل مدت تحصیل
 • مدرک واجد شرایط: مدرک لیسانس در HSE

 

پروژه بورس تحصیلی روسیه (Open Doors)

علاوه بر بورسیه‌های دولتی که بر اساس شایستگی دانشجویان به آنها اعطا می‌شود، این کشور از طریق المپیادهایی که Open Doors نام دارند، هم بودجه کاملی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. متقاضیان بین‌المللی از هر نقطه از جهان می‌توانند برای بورسیه Open Doors در روسیه درخواست بدهند.

این برنامه برای هر اتباع خارجی صرف نظر از نژاد، ملیت، رنگ یا جنسیت آزاد است؛ اما شرکت‌کنندگان باید به زبان انگلیسی یا روسی تسلط کافی داشته باشند.

ویژگی‌های پروژه بورس تحصیلی روسیه (Open Doors)

 • مبلغ بورسیه: شهریه کامل برای کل مدت تحصیل
 • مدرک تحصیلی واجد شرایط: فوق لیسانس و دکترا

 

المپیاد آموزشی “من یک حرفه‌ای هستم”

این مسابقه برای دانشجویان متخصص در زمینه مطالعات فنی، علوم انسانی و علوم طبیعی آزاد است. همچنین به برندگان این بورسیه تحصیلی روسیه، فرصتی داده می‌شود تا در شرکت‌های منتخب روسیه در محل کارآموزی شرکت کنند.

ویژگی‌های المپیاد آموزشی “من یک حرفه‌ای هستم”

 • مبلغ بورسیه: به‌طور دقیق مشخص نشده (به علاوه جایزه نقدی)
 • مدرک تحصیلی واجد شرایط: مدرک کارشناسی ارشد

ورود تضمینی به دانشگاه های روسیه

ورورد به دانشگاه‌های روسیه بدون آزمون

اگر به صورت جدی قصد دارید در روسیه درس بخوانید؛ اما نمی‌توانید در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های روسیه که بالاتر به آنها اشاره کردیم، شرکت کنید، می‌توانید بدون آزمون ورودی و با پرداخت هزینه‎های شخصی در برخی از رشته‌ها و دانشگاه‌ها حتی رشته‌های علوم پزشکی به تحصیل بپردازید. یکی از این دانشگاه‌ها، سماشکو است که بدون آزمون ورودی، دانشجو می‌پذیرد.

ویژگی‌های ورورد به دانشگاه‌های روسیه بدون آزمون

 • هزینه تحصیل: 2000 تا 4000 دلار
 • مدرک تحصیلی واجد شرایط: حداقل مدرک، دیپلم

 

ورود تضمینی به دانشگاه های روسیه در رشته‌ پزشکی

در کشور روسیه، علاوه بر دسترسی به تجهیزات پزشکی و امکانات تحقیقاتی پیشرفته، آموزش پزشکی آن هم در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی و ایالات متحده مقرون‌به‌صرفه‌تر است و دولت به هزینه‌های تحصیل کمک می‌کند. همچنین دانشجویان خارجی می‌توانند تا 90 درصد از هزینه‌های تحصیل خود را یارانه دریافت کنند.

سطح پیشرفته دانش، نوآوری و اعتبار بین‌المللی روسیه ثابت می‌کند که این کشور محیطی ایده‌آل برای تحصیل پزشکی و دندانپزشک شدن است. در ادامه به برسی شرایط کلی ورود به دانشگاه های پزشکی روسیه اشاره خواهیم کرد.

به پایان رساندن تحصیلات دبیرستان خود

دانشجویان بین‌المللی باید واجد شرایط آزمون‌های پذیرش دانشگاه‌های موردنظرشان باشند. همچنین به عنوان یک قاعده کلی، برای افرادی که قصد دارند در رشته پزشکی تحصیل کنند، بهتر است در دروس تخصصی مانند شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی و ریاضی عملکرد خوبی داشته باشند.

 

به پایان رساندن دوره پزشکی

دوره تحصیل پزشکی عمومی به مدت 6 سال و دندانپزشکی به مدت 5 سال ادامه خواهد داشت. همچنین در رابطه با پزشکی می‌توان گفت، بسته به تخصصی که می‌خواهید دنبال کنید، اقامت شما می‌تواند 2 سال یا بیشتر طول بکشد. همچنین روسیه به فارغ‌التحصیلان دانشکده پزشکی مدرک MD اعطا می‌کند.

 

تکمیل کردن دوره کارآموزی

دوره کارآموزی زیر نظر یک رئیس بخش انجام می‌شود. این کارآموزی، دانشجویان پزشکی را در معرض تجربه کاری واقعی در بیمارستان و با بیماران قرار می‌دهد. یک دوره کارآموزی معمولا یک سال به طول می‌انجامد.

 

قبولی در آزمون دولتی و کسب اعتبار اولیه

برای پایان تحصیلات پزشکی خود باید در آزمون دولتی قبول شوید. آزمون دولتی، آخرین شرط لازم برای کسب مدرک MD است. این آزمون، گام مهمی برای قبولی پزشکی در روسیه است و همچنین مجوز شما را برای کار به عنوان پزشک تعیین می‌کند.

 

مدارک لازم برای ورود تضمینی به دانشگاه های روسیه

برای شروع تحصیل در دانشگاه‌های روسیه، داوطلب باید در حداقل یکی از سطوح تحصیلی آموزش دبیرستانی، تحصیلات دانشگاهی و دوره‌های تخصصی و حرفه‌ای مدرک بگیرد. همچنین، این مدرک باید توسط مراجع معتبر و با سابقه تحصیلی، تأیید شده باشد.

برای داوطلبانی که می‌خواهند در دانشگاه‌های روسیه تحصیل کنند، بسیاری از مدارک ضروری مانند مدرک تحصیلی، رزومه و پذیرش یکی از دانشگاه‌های روسیه برای ویزای تحصیلی لازم است که در ادامه این بخش از مقاله، آنها را بررسی خواهیم کرد.

 

الزامات دانشگاه‌های روسیه برای تحصیل در مقطع لیسانس

در اینجا شرایط عمومی دانشگاه‌های روسیه برای برنامه لیسانس آورده شده است که عبارت‌اند از:

 • اصل و کپی گواهی دبیرستان
 • ترجمه روسی کلیه اسناد
 • کپی پاسپورت معتبر
 • گذراندن آزمون‌های عمومی دانش‌آموزان در برخی از دانشگاه‌های روسیه
 • کسب رتبه بالا در مصاحبه عمومی دانشگاه

 

الزامات دانشگاه‌های روسیه برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا هم مانند کارشناسی، نیازمند برخی از مدارک است که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اصل و کپی مدرک لیسانس و فوق لیسانس
 • بیانیه تحقیق (برای توضیح اینکه چرا می‌خواهید کارشناسی ارشد بخوانید)
 • ترجمه روسی کلیه اسناد
 • کپی پاسپورت معتبر
 • الزامی بودن گذراندن آزمون‌های موضوعی/ آزمون‌های عمومی در برخی از دانشگاه‌ها برای دانشجویان
 • کسب رتبه بالا در برخی از مصاحبه عمومی دانشگاه
 • سابقه کار برای برنامه‌های مدیریتی مثل MBA

 

مدارک لازم برای درخواست ویزای تحصیلی در سفارت روسیه

برای درخواست ویزای تحصیلی خود در سفارت روسیه این مدارک مورد نیاز است که عبارت‌اند از:

 • درخواست ویزا با هزینه پردازش
 • پاسپورت معتبر (باید حداقل حدود 18 ماه اعتبار داشته باشد)
 • عکس سایز پاسپورت رنگی
 • تست پزشکی برای HIV منفی
 • کپی فاکتور شهریه دانشگاه (در صورت نیاز)
 • گواهی‌های تحصیلی (تأیید شده توسط مراجع رسمی)
 • ترجمه روسی کلیه اسناد
 • نامه دعوت ویزا (توضیح هدف از سفر شما به روسیه؛ این نامه توسط وزارت امور خارجه روسیه صادر می‌شود، MFA)

 

مزایای ورود به دانشگاه های روسیه

با ورود به دانشگاه‌ های روسیه، دانشجویان مختلف از برنامه‌های تحصیلی متنوع در تمامی زمینه‌ها بهره‌مند می‌شوند؛ زیرا فدراسیون روسیه دارای یکی از سیستم‌های دانشگاهی قدرتمند جهان است.

فارغ‌التحصیلان از دانشگاه‌های روسیه، معمولاً پردرآمدترین شرایط کاری را خواهند داشت.؛ زیرا در صورت تسلط به زبان روسی یا انگلیسی، فارغ التحصیلان می‌توانند در بازار کار بین‌المللی قرار بگیرند و اولویت‌های انتخاب بیشتری کسب کنند.

پیشنهاد مطالعه: مزایای تحصیل در روسیه

به‌طور کلی، به جز شرایط آب‌وهوایی سرد روسیه، تحصیل در این کشور مزایای بسیاری زیادی دارد که در جدول زیر سعی کردیم به برخی از مهم‌ترین آنها بپردازیم.

مزایای تحصیل در روسیهتوضیحات
هزینه تحصیل کمترهزینه تحصیل در روسیه نسبت به بسیاری از کشورهای اروپایی، کانادا و ایالات متحده بسیار پایین تر است.
تجربه فرهنگیتحصیل در روسیه، فرصت بسیار خوبی است تا فرهنگ، تاریخ و تجربیات این کشور را بشناسید، با دانشجویان مختلفی از نژادها و فرهنگ‌های مختلف آشنا شوید و با زندگی در یک محیط چند فرهنگی، بالاترین سطح آمادگی را برای کار در جوامع جهانی پیدا کنید.
تنوع دانشگاهیحدود 3000 موسسه آموزش عالی در روسیه وجود دارد. تمام تخصص‌های مدرن (بیش از 500 تخصص) در آنجا ارائه می‌شود.
اعتبار بالای مدرک تحصیلیفارغ التحصیلان به راحتی می‌توانند تحصیلات تکمیلی خود را در هر کشوری از جهان ادامه دهند و در شرکت‌های مختلف بین‌المللی، مشاغلی با درآمد بالا پیدا ‌کنند.
منابع غنیروسیه یکی از بزرگترین بازارهای جهان است و معادن غنی در بخش‌های مختلف (از جمله نفت، گاز، فلزات قیمتی و زغال سنگ) دارد که به معنای ایجاد درآمد قابل توجه برای این کشور است.

 

جمع‌بندی

اگر دانشگاه انتخابی شما درخواست‌تان را تایید کرد، می‌توانید تاییدیه مربوطه را در لیست درخواست‌های موجود در حساب کاربری خود مشاهده کنید. همچنین در ایمیل شما که در هنگام ثبت نام مشخص شده است، هشداری در مورد اینکه کدام دانشگاه‌ها و کدام تخصص‌ها با شما موافقت کرده‌اند ارسال می‌شود.

تحصیلات در دانشگاه‌های برتر روسیه یکی از فراگیر ترین گزینه های تحصیلی در بین دانشجویان بین المللی است. اگر نیاز به کسب اطلاعات بیشتری در زمینه مراحل ورود تضمینی به دانشگاه های روسیه دارید، می‌توانید از راهنمایی کارشناسان ما در کمپانی هدهد بهره‌مند شوید تا در مسیر تحصیل در روسیه به درستی گام بردارید.

سوالات متداول

1) آیا مدرک روسیه در سطح جهانی ارزش دارد؟

بله، مدارک روسی در سطح جهانی ارزشمند و شناخته شده است.

2) آیا بورسیه یا کمک هزینه ای برای دانشجویان خارجی وجود دارد؟

بله، شما می‌توانید از سال دوم زندگی/ تحصیل در روسیه برای بورسیه تحصیلی اقدام کنید.

3) آیا محدودیت سنی برای متقاضیان ورود تضمینی به دانشگاه های روسیه وجود دارد؟

قوانین روسیه سن متقاضیان دانشگاه را محدود نمی‌کند؛ با این حال، متقاضیان باید از تحصیلات تکمیل شده دبیرستان (دیپلم) برخوردار باشند.

4) زبان آموزشی در روسیه چیست؟

زبان آموزش روسی و انگلیسی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.