موسسه هدهد > وبلاگ > تحصیل در روسیه > اخذ ویزای دانشجویی روسیه (هر آنچه لازم است بدانید)

اخذ ویزای دانشجویی روسیه (هر آنچه لازم است بدانید)

اخذ ویزای دانشجویی روسیه


بر اساس گزارشات منتشر شده از سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، روسیه بیشترین جمعیت تحصیل کرده در جهان را دارا است که در این زمینه از کشورهایی مثل کانادا، ژاپن و ایالات متحده پیشی گرفته است. به‌طوری که بر اساس آمار رسمی بیش از نصف مردم روسیه دارای مدرک تحصیلات عالی هستند.

سالانه بیش از 200،000 نفر از سراسر جهان برای تحصیل در دانشگاه‌های روسیه به این کشور مهاجرت می‌کنند. همچنین اخذ ویزای تحصیلی روسیه مزایای زیادی دارد که باعث جذب دانشجو از سراسر جهان می‌شود. با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در مورد شرایط و نحوه اخذ ویزای دانشجویی روسیه به دست آورید.

 

مراحل اخذ ویزای دانشجویی روسیه

در مرحله اول، برای اخذ ویزای دانشجویی روسیه باید دعوت‌نامه داشته باشید. شما می‌توانید این دعوت نامه را از دانشگاه مورد نظر خود در روسیه درخواست کنید. سپس با مراجعه به وب سایت رسمی وزارت امور خارجه روسیه، به‌صورت آنلاین فرمی را مبنی بر درخواست اخذ ویزای دانشجویی تکمیل کنید.

در مرحله بعد، شما باید مدارک خواسته شده را آماده و ارسال کنید که به شرح زیر است:

 • ارائه پشتیبانی ویزا
 • پاسپورت دارای اعتبار
 • بیمه سلامت (درمانی)
 • تعهد به بازگشت پس از اتمام تاریخ انقضای ویزا
 • کلیه مدارک معتبر مانند دیپلم، کارشناسی، کاردانی و…
 • گواهی آزمایش HIV (دقت کنید که جواب این آزمایش تا سه ماه اعتبار دارد.)

 

درخواست ویزای تحصیلی روسیه به‌صورت حضوری

پس از جمع آوری مدارک مورد نیاز، لازم است درخواست خود را شخصاً ثبت کنید. به کنسولگری روسیه بروید و درخواست خود را با مدارک آماده شده ارسال کنید. در این مرحله هزینه ای بابت ثبت درخواست اخذ ویزای تحصیلی روسیه از شما دریافت خواهد شد.

پس از اتمام این مراحل، باید منتظر پاسخ سفارت باشید. این که آیا شما نیاز به مصاحبه حضوری یا ارائه مدارک بیشتر دارید، تصمیم سفارت بستگی دارد.

اعتبار ویزای دانشجویی روسیه

مدت اعتبار ویزای تحصیلی روسیه

پس از گذراندن مراحل اخذ ویزای تحصیلی روسیه و دریافت ویزای مورد نظر شما، ویزای شما برای مدت زمان محدودی معتبر خواهد بود که به نوع ویزای شما بستگی دارد. اما به طور کلی می‌توان گفت:

 • مدت اعتبار ویزای کار حداکثر 3 سال است
 • ویزای توریستی به مدت یک ماه معتبر است و می‌تواند برای هر فرد تا دو برابر تمدید شود
 • اعتبار ویزای ترانزیت در نهایت 10 روز است و فقط برای یک نفر برای هر فرد قابل تمدید است
 • ویزای شخصی یا خصوصی حداکثر تا 3 ماه معتبر است و فقط یکبار برای هر فرد قابل تمدید است
 • ویزای دانشجویی نیز با توجه به مدت تحصیل شما در هر رشته که عموماً حدود 5 سال است برآورد می‌شود.

 

مدرک زبان مورد نیاز برای اخذ ویزای دانشجویی روسیه

در دانشگاه‌های روسیه، نیازی به ارائه مدرک زبان نیست و عدم نیاز به ارائه مدرک زبان را می‌توان یکی از مزایای ویزای دانشجویی روسیه دانست. آموزش در روسیه به دو زبان روسی و انگلیسی برگزار می‌شوند. زیرا اکثر دوره‌های دانشگاه‌های روسیه به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌شوند.

البته شهریه دانشگاه‌ها در آموزش به زبان انگلیسی کمی بیشتر از آموزش به زبان روسی خواهد بود. اگر دانشجو بخواهد به زبان روسی درس بخواند، این امکان برای او وجود دارد تا شهریه کمتری پرداخت کند. با این حال، قبل از شروع دوره تحصیلی و پس از دریافت ویزای دانشجویی روسیه، متقاصی تحصیل در روسیه باید به مدت یک سال در دوره‌های پادفک این کشور به تحصیل زبان روسی بپردازد.

شرایط کار دانشجویی در روسیه

کار دانشجویی در روسیه

قوانین و شرایط کار دانشجویی با ویزای دانشجویی در روسیه، همانند کشورهای اروپایی است. در روسیه، بسته به مقطع تحصیلی، هر دانشجو می‌تواند ساعت‌های مشخصی کار کند و علاوه بر کمک هزینه تحصیلی، تجربه کاری خوبی در این کشور به دست آورد و در صورت تمایل برای تحصیل در روسیه آماده شود.

دانشجویان کارشناسی مجاز به 10 ساعت کار در هفته هستند. این ساعت کاری برای مقطع کارشناسی ارشد به 20 ساعت در هفته و برای دکترا به 30 ساعت در هفته افزایش می‌یابد که با کار در ساعات مجاز و حین تحصیل در روسیه می‌توانید تقریباً تمام هزینه‌های زندگی خود را برآورده کنید. به طور متوسط در روسیه حدود 8 تا 10 دلار برای هر ساعت کار درآمد خواهید داشت.

 

هزینه و مدت زمان پردازشو اخذ ویزای تحصیلی روسیه

هزینه ویزای دانشجویی معمولی روسیه برای دانشجویان 135 دلار است. هزینه ویزای فوری 173 دلار خواهد بود. دوره صدور ویزا 7 روز کاری از زمان تحویل مدارک شما به سفارت طول می‌کشد و اگر برای ویزای فوری اقدام کنید، 3 روز کاری طول می‌کشد.

 

هزینه زندگی در روسیه

بر اساس تجربیات کسانی که در روسیه زندگی کرده اند، می‌توان گفت هزینه زندگی و اقامت در روسیه حدود 300 تا 400 دلار در ماه است که در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر مبلغ بسیار پایینی است. البته این رقم به فاکتورهای دیگری مثل محل زندگی و دانشگاهی که در آن تحصیل می‌کنید نیز بستگی دارد برای مثال هزینه زندگی در مسکو بیشتر از سن پترزبورگ و ولگوگراد است.

مدت زمان اقامت ویزای تحصیلی دانشجویی

مدت و اقامت ویزای دانشجویی روسیه

در وهله اول ویزای تحصیلی روسیه به مدت 3 ماه اعتبار خواهد داشت و پس از آن ویزا باید دوباره تمدید شود. برای این کار باید به اداره مهاجرت بروید و برای تمدید ویزای تحصیلی روسیه درخواست دهید. در صورت تأیید مدارک، موفق به اخذ ویزای تحصیلی روسیه به مدت یک سال دیگر خواهید بود.

 

سوالات متداول

اخذ ویزای تحصیلی روسیه چقدر طول می‌کشد؟

به طور متوسط ​​، این ویزا در مدت 7-10 روز بررسی می‌شود، اما در صورت بروز هرگونه مشکل، می‌تواند تا 30 روز طول بکشد.

 

آیا برای درخواست ویزای سریع دانشجویی هزینه ای پرداخت می‌شود؟

اگر متقاضی نیاز به تسریع فرایند اخذ ویزای تحصیلی روسیه داشته باشد، هنگام ثبت درخواست هزینه بیشتری از او مطالبه خواهد شد.

 

آیا امکان کار با ویزای دانشجویی روسیه وجود دارد؟

برای کار در روسیه با ویزای دانشجویی، باید مجوز کار را از اداره مهاجرت روسیه اخذ کنید.

 

اخذ مجوز کار در روسیه با ویزای دانشجویی چقدر اعتبار دارد؟

این مجوز یک سال اعتبار دارد و می‌تواند با توجه به مدت قرارداد کار تمدید شود.

 

شهریه دانشگاه‌های روسیه چقدر است؟

شهریه دانشگاه روسیه تا چیزی حدود 3000 تا 10000 دلار در سال است. این شهریه برای رشته‌هایی مانند پزشکی در بالاترین حد خود قرار دارد.

 

آیا می‌توانم با اخذ ویزای تحصیلی روسیه امکان مهاجرت با همراه به من داده می‌شود؟

یکی از مزایای اخذ ویزای تحصیلی روسیه امکان داشتن همراه است همچنین قابل ذکر است که همراهان متقاضی نیز اجازه کار در این کشور را دارند.

 

ویزای دانشجویی روسیه برای چه مدت اعتبار دارد؟

اعتبار این ویزا بستگی به مدت تحصیل متقاضی دارد.

 

هزینه دریافت ویزا چقدر است؟

هزینه اخذ ویزای تحصیلی روسیه کمتر از 30 دلار است.

 

سخن پایانی

در نهایت، امیدواریم با خواندن این مطلب، دانش کافی در رابطه با مراحل اخذ ویزای تحصیلی روسیه را به دست آورده باشید. در صورت داشتن هر گونه سؤال یا ابهام، از بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.