موسسه هدهد > وبلاگ > تحصیل در روسیه > بورسیه تحصیلی روسیه 2024 {انواع بورسیه + شرایط اخذ}

بورسیه تحصیلی روسیه 2024 {انواع بورسیه + شرایط اخذ}

شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی در روسیه

مسئله هزینه‌های زندگی و شهریه دانشگاه در روسیه همواره یکی از دغدغه‌های اصلی دانشجویان بین‌المللی بوده است. بسیار مهم است که بتوانیم هزینه زندگی و تحصیل را در حین تحصیل از طریق کار به‌عنوان دانشجو یا دریافت بورسیه تحصیلی روسیه، کاهش دهیم. در این مقاله سعی می‌شود تا حد امکان شرایط اخذ بورسیه تحصیلی روسیه و انواع آن برای دانشجویان شرح داده شود چراکه کسانی که علاقه‌مند به مهاجرت تحصیلی به این کشور هستند ممکن است گاهی اوقات به دلیل هزینه‌های زیاد، از تحصیل در این کشور منصرف شوند، اما مهاجرت از طریق بورسیه تحصیلی روسیه امکان مهاجرت تحصیلی ارزان را فراهم می‌آورد پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

بورسیه تحصیلی روسیه (دولتی) برای دانشجویان بین‌المللی

دولت روسیه انواعی از بورسیه‌های تحصیلی روسیه (دولتی) را برای دانشجویان بین‌المللی که هرساله در این کشور به تحصیل می‌پردازند، تخصیص داده است، شامل تحصیل رایگان، خوابگاه دانشجویی و کمک‌هزینه بهداشتی، که مبلغی معادل 1500 روبل در ماه در سال 2021 (حدود 22 دلار) است، اختصاص می‌دهد. قابل‌ذکر است که 15000 نفر در سال 2021 این بورسیه را دریافت کرده‌اند.

معمولاً دریافت بورسیه‌های دکتری یا کارشناسی ارشد روسیه آسان‌تر از بورسیه‌های کارشناسی است. بورسیه‌های رایگان روسیه معمولاً به افرادی با رزومه قوی در مقاطع قبلی اعطا می‌شود.

 

میزان بورسیه تحصیلی روسیه

به خاطر داشته باشید که بورسیه تحصیلی در دانشگاه‌های روسیه شامل تحصیل رایگان، اقامت رایگان و حتی کمک‌هزینه ماهانه است. اما آنچه میزان بودجه اختصاص داده شده به بورسیه و نوع تخصیص را تعیین می‌کند به سطح تحصیلات (لیسانس، کارشناسی ارشد، دکتری)، ملیت دانشجویی و عملکرد تحصیلی متقاضی برمی‌گردد. دانشگاه‌های روسیه، به‌ویژه دولت روسیه، بورسیه‌های مختلفی را برای جذب دانشجویان خارجی ارائه می‌دهند. چراکه با جذب هرچه بیشتر دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های روسیه، پول و سرمایه بیشتری از طریق آن‌ها وارد کشور می‌شود.

 

روش اخذ بورسیه تحصیلی در روسیه

روش‌های دریافت بورسیه تحصیلی روسیه

روش 1

شما یک دانشجوی بین‌المللی هستید که می‌خواهید شهریه خود را بپردازید، که به آن Self-Funded Study می‌گویند. در این صورت، دانشگاه مستقل از دولت روسیه از شما امتحان ورودی می‌گیرد. بر اساس نتیجه آزمون، بورسیه تحصیلی به شما تعلق می‌گیرد.

روش 2

در روش دوم دانشجو مانند یک دانشجوی روسی باید در آزمون سراسری شرکت کند و با شرایط مشابه یک دانشجوی روسی، شانس پذیرش در دانشگاه روسیه را داشته باشد. این یک آزمون سراسری به نام آزمون دولتی واحد است. بنابراین اگر می‌خواهید شرایط تحصیل شهروندی روسیه را داشته باشید، باید در همان آزمون شرکت کنید.

روش 3

روش سوم، بیشتر برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی، دکتری و فوق دکتری است که پس از طی مراحل مختلف، می‌توانند از دولت روسیه بورسیه تحصیلی (بودجه دولتی) دریافت کنند. این نوع بورسیه روش پیچیده‌تری مانند امتحان و مصاحبه دارد.

در ادامه به معرفی انواع بورسیه تحصیلی روسیه خواهیم پرداخت.

 

بورسیه تحصیلی روسیه (غیردولتی) برای دانشجویان بین‌المللی

کالج‌های روسیه و آسیا (SRAS)

انواعی از بورسیه‌های تحصیلی، برای دانشجویان بین‌المللی متقاضی تحصیل در روسیه و دیگر کشورهای شوروی سابق است که بیشتر آن‌ها به‌طور خاص برای دانشجویان برتر در نظر گرفته می‌شوند.

بورس تحصیلی بنیامین گیلمن

بیش از 2700 بورسیه به ارزش 5000 دلار آمریکا به شهروندان روسی برای تحصیل در مقطع کارشناسی یا کارآموزی در خارج از کشور تعلق می‌گیرد. این بورسیه همچنین به متقاضیانی که به زبان روسی تحصیل می‌کنند اما زبان مادری آن‌ها روسی نیست، اعطا می‌شود.

بورسیه تحصیلی BP در روسیه برای تحقیقات

بورسیه‌های پژوهشی و تحقیقی در روسیه از 15،000-35،000 روبل (235-550 دلار آمریکا) در ماه برای دانشجویان رشته‌های انرژی و اقتصاد در دانشگاه‌های روسیه تخصیص داده می‌شوند. متقاضیان این بورسیه دولتی باید این کمک‌هزینه را صرفاً برای امور تحقیقاتی صرف کنند.

بورسیه‌های تحصیلی شورای ایالات‌متحده

امکان تخصیص انواع کمک‌هزینه‌های آموزشی و تحقیقاتی، از جمله تحقیقات پژوهشی برای برخی از دانشجویان منتخب و نیز بورسیه تحصیلی برای دانشجویان برای انجام تحقیقات مستقل به مدت سه تا هشت ماه در یک کشور منتخب آسیای مرکزی و شرقی و اروپا وجود دارد. ارزش این بورسیه‌ها در ایالات‌متحده از 5000 دلار تا 25000 دلار متغیر است و معمولاً شامل بلیط هواپیما، دستمزد ماهانه، بیمه درمانی و موارد دیگر است.

نکته مهم: زبان تحصیل در روسیه، روسی و انگلیسی است. همچنین امکان تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی وجود دارد بنابراین در این کشور، امکان دریافت بورسیه تحصیلی بدون مدرک زبان روسی، بسته به دانشگاه و زبان تحصیل نیز امکان‌پذیر است.

 

بورسیه تحصیلی روسیه برای دانشگاه‌های خاص و دانشجویان بین‌المللی

لطفاً توجه داشته باشید که اکثر این بورسیه‌ها در سطح کارشناسی ارشد هستند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه های روسیه

دانشگاه پلی تکنیک سن پترزبورگ

فرصت‌های بورسیه برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی به زبان انگلیسی در این دانشگاه موجود است. بورسیه تحصیلی روسیه در این دانشگاه می‌تواند شامل شهریه بیش از یک‌ترم باشد یا هزینه خوابگاه و محل اقامت در دانشگاه را پوشش دهد.

دانشگاه اقتصاد وستک

این دانشگاه دارای چهار بورسیه تحصیلی عمومی است. این بورسیه‌ها مبلغی در حدود 3000 روبل در ماه یا (50 دلار آمریکا) به دانشجویان برجسته بین‌المللی تخصیص می‌دهند.

دانشگاه فدرال اورال (UrFU)

این دانشگاه یک برنامه بورسیه تحصیلی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی ارائه می‌دهد، 65 بورسیه تحصیلی روسیه برای دانشجویان بین‌المللی جدید قابل دریافت است. پوشش شهریه ممکن است برای دو ترم برای دوره‌های زبان انگلیسی و یا شهریه یک سال تحصیلی باشد.

دانشگاه بین‌المللی المپیک روسیه

بورسیه تحصیلی روسیه در دانشگاه المپیک توسط بنیاد ولادیمیر پوتین به دانشجویان تخصیص داده می‌شود، که شامل 20 بورسیه تحصیلی در روسیه برای تحصیلات تکمیلی و برنامه‌های ورزشی دولتی و همچنین شهریه دانشگاه و هزینه محل اقامت است. قابل‌ذکر است که این هزینه به‌صورت ماهانه پرداخت می‌شود.

نکته: در بسیاری از کشورها، بورسیه تحصیلی روسیه در مدارس شبانه‌روزی برای دانش آموزان نیز وجود دارد که برای تحصیل در مقطع پیش‌دانشگاهی از نظر مالی مشکل دارند.

بورسیه‌های دولتی روسیه

تعداد خاصی از دانشجویان بین‌المللی، روس‌های خارج از کشور و مهاجران می‌توانند بورسیه‌های دولتی را برای تحصیل در روسیه همانند شرایط مشابه دانشجویان روسی اخذ کنند. هر فرد فقط یک‌بار در هر دوره می‌تواند بورسیه دریافت کند و باید در آزمون دولتی (EGE) شرکت کند.

علاوه بر موارد فوق، هرسال دولت روسیه 15000 بورسیه دولتی به افراد واجد شرایط اعطا می‌کند.

 

پوشش بورسیه‌های دولتی شامل موارد زیر است:

 • محل اقامت (در صورت وجود)
 • آموزش رایگان برای کل مدت دوره
 • کمک‌هزینه تحصیل و زندگی (برای مدت تحصیل) که در سال 2021، بورس تحصیلی به‌طور متوسط ​​1500 روبل در ماه است.

نکته مهم: افرادی با رزومه قوی و علاقه‌مند به تحصیل در رشته پزشکی نیز می‌توانند بورسیه پزشکی روسیه را دریافت کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر، باید از وب‌سایت دانشگاه مربوطه دیدن کنید، زیرا شرایط اخذ بورسیه‌ در دانشگاه‌های روسیه متفاوت است.

 

بورسیه تحصیلی روسیه (دولتی) شامل موارد زیر نیست:

 • بیمه
 • مخارج سفر
 • هزینه‌های زندگی

بورسیه تحصیلی روسیه (دولتی)

نکته مهم: دانشجویان بین‌المللی (فارغ‌التحصیلان دانشگاهی) که برای تکمیل تحصیلات خود نیاز به گذراندن دوره کارآموزی (آموزش حرفه‌ای یا پیشرفت شغلی) ندارند، نمی‌توانند بورسیه تحصیلی دریافت کنند، اما ممکن است از خوابگاه رایگان در خوابگاه دانشگاه برخوردار شوند.

نکته مهم: میزان بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی روسیه بسته به دانشگاه انتخابی شما متفاوت است. و بسته به میزان بورسیه تحصیلی، شهریه دانشجویان به‌طور کامل لغو می‌شود یا بخشی از آن کسر می‌شود.

 

مدارک لازم برای اخذ بورسیه تحصیلی روسیه

مدارک موردنیاز برای بورسیه تحصیلی روسیه به شرح زیر است:

 • اسکن عکس
 • اسکن گذرنامه
 • تکمیل فرم آنلاین
 • شواهدی از دانش زبان روسی
 • مدارک تحصیلی شامل رونوشت و مدارک معمول و اصلی ترجمه شده به روسی

 

جمع‌بندی پایانی

در این مقاله سعی کردیم نحوه دریافت بورسیه تحصیلی روسیه، مدارک لازم و نیز انواع بورسیه‌های تحصیلی در این کشور را تا حد امکان برای دانشجویان متقاضی شرح دهیم. همچنین به یاد داشته باشید که شرایط دریافت بورسیه تحصیلی روسیه یکی از سخت‌ترین کارها است و فردی که متقاضی دریافت این بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های تحصیلی است باید علاوه‌بر داشتن رزومه و تحصیلات عالی، صبر زیادی نیز داشته باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.