موسسه هدهد > وبلاگ > تحصیل در روسیه > مدارک لازم برای تحصیل در روسیه سال (2024) + نکات تکمیلی مهم

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه سال (2024) + نکات تکمیلی مهم

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

اگر شما از آن دسته افرادی هستید که مایل به تحصیل در خارج از کشور هستید، روسیه به دلیل سیستم آموزشی پیشرفته و شهریه کمتر نسبت به سایر کشورها، می‌تواند گزینه‌ای عالی برای تحصیل و موفقیت در تحصیل و کار شما باشد. در این مقاله سعی کرده‌ایم اطلاعاتی را در خصوص مدارک لازم برای تحصیل در روسیه و دانشگاه‌های این کشور در اختیار شما قرار دهیم.

 

مزایای تحصیل در روسیه

روسیه به دلیل امکانات تحصیلی T بیشترین جمعیت تحصیل کرده جهان را به خود اختصاص داده است. بر اساس گزارش سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD)، بیش از نیمی از جمعیت آن (54 درصد) دارای مدرک دانشگاهی هستند.

مزایای تحصیل در روسیه

سالانه روسیه بیش از 270000 دانشجو از 168 کشور جهان پذیرش می‌کند. حدود 127 دانشگاه روسیه نیز مورد تأیید وزارت علوم ایران هستند. این گرایش دانشجویان به تحصیل در این کشور ناشی از مزایای بالای تحصیل در روسیه است:

 • بورسیه‌ها
 • سفرهای دائمی به روسیه
 • خوابگاه‌های مجهز در روسیه
 • فرصت تحصیل به زبان انگلیسی
 • فرصتی برای یادگیری زبان روسی
 • هزینه مناسب و آموزش با کیفیت بالا
 • طیف گسترده‌ای از دانشگاه‌ها و دوره‌ها
 • سازگاری دانشجویان بین المللی در روسیه
 • امکان دریافت دو مدرک دانشگاهی در روسیه
 • آب و هوای مختلف، فرهنگ غنی و توجه به علایق دانش آموزان

علاوه بر مزایای آموزشی در این کشور، دانشجویان می‌توانند در هنگام تحصیل بدون هیچ گونه نگرانی در مشاغل دانشگاهی یا مشاغل پاره وقت مشغول به کار شوند و پس از فارغ التحصیلی می‌توانند با ویزای کار برای اقامت دائم روسیه درخواست دهند.

نکته مهم در مورد زبان آموزش در روسیه این است که تحصیل به زبان روسی نیاز به یک دوره 6 تا 12 ماهه پادفک دارد. دوره پادفک، دوره‌ای برای یادگیری زبان روسی که باید در دانشگاه‌ها و مؤسسات معتبر روسیه گذرانده شوند و پس از اخذ مدارک لازم برای تحصیل در روسیه، می‌توانید در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنید. البته برای تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه، دیگر نیازی به مدرک پادفک نخواهید داشت.

در ادامه به بررسی مدارک لازم برای تحصیل در روسیه خواهیم پرداخت، پس در ادامه با ما همراه باشید.

 

شرکت در دوره پادفک از مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

از آنجا که دوره پادفک در روسیه توسط دانشگاه‌ها و چندین مرکز رسمی آموزش زبان در این کشور ارائه می‌شود، ممکن است مدارک مورد نیاز مراکز مربوطه با یکدیگر متفاوت باشد. با این حال، داوطلبان باید برخی مدارک اساسی را برای شرکت در آماده سازی این دوره داشته باشند.

 

مدارک لازم برای شرکت در دوره پادفک روسی

برای شرکت در دوره پادفک در روسیه، باید مدارک اولیه و مورد نیاز را در اختیار مرکز مربوطه قرار دهید. دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی و همچنین گواهی رونویسی که به طور رسمی توسط اداره کل آموزش و پرورش تأیید شده است (مدارک مربوطه باید به طور رسمی به روسی ترجمه شود و دارای مهرهای قوه قضائیه و وزارت امور خارجه توسط یکی از مراکز معتبر ترجمه رسمی روسی باشند.)

 • گذرنامه
 • عکس شخصی
 • هزینه ثبت نام در دوره
 • کتاب‌های مکالمه به زبان روسی
 • فرهنگ لغات و اصطلاحات زبان روسی
 • کتاب‌های درسی کاربردی برای آموزش زبان روسی
 • منابع آموزشی که در دوره پادفک روسی تدریس می‌شود
 • کتاب‌های صرف فعل روسی و کتاب‌های دستور زبان روسی
 • کتاب‌های درسی علوم پایه (با توجه به زمینه‌ای که داوطلب قصد ادامه تحصیل در دوره دانشگاهی را دارد)

 

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه

تمامی مدارکی که جهت اخذ پذیرش،انجام پروسه‌ی تحصیل و ثبت نام در دانشگاه‌های روسیه نیاز دارید، به شرح زیر است:

 1. دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی و همچنین گواهی رونویسی (اعم از دیپلم و پیش دانشگاهی) و ترجمه رسمی آنها که به طور رسمی توسط اداره کل آموزش و پرورش تأیید شده است (کلیه مدارک لازم برای تحصیل در روسیه باید به طور رسمی به روسی ترجمه شود و دارای مهر قوه قضایی و وزارت امور خارجه توسط یکی از معتبرترین مراکز ترجمه رسمی روسی باشند.)
 2. گذرنامه معتبر (حداقل دو سال اعتبار) و ترجمه رسمی گذرنامه که به طور رسمی توسط اداره کل آموزش و پرورش تأیید شده است (مدارک لازم برای تحصیل در روسیه باید به طور رسمی به روسی ترجمه شود و دارای مهر قوه قضائیه و وزارت امور خارجه توسط یکی از مراکز رسمی ترجمه روسی باشد.)
 3. دو عکس گذرنامه، اندازه عکس 35 میلی متر × 45 میلی متر با زمینه سفید است.
 4. گواهی سلامت از بیمارستان و نتایج آزمایش HIV و هپاتیت
 5. از دیگر مدارک لازم برای تحصیل در روسیه می‌توان به کارت شناسایی، شناسنامه ایرانی و مقادیر مناسب عکس 3.5 در 4.5 یا 3 در 4 (حدود 20 عکس) و مقداری پول نقد (دلار یا یورو یا روبل) اشاره کرد.
 6. هنگام ورود به فرودگاه‌های روسیه، دانشجو یک فرم کوچک از بخش کنترل گذرنامه به نام کارت مهاجرت دریافت می‌کند که باید همیشه و همه جا با خود همراه داشته باشید.
 7. دانشجو باید حداقل دو نسخه از تمام مدارک خود را داشته باشد.

 

آیا تحصیل در روسیه به مدرک زبان نیاز دارد؟

دانشجویانی که متقاضی تحصیل در دانشگاه‌های روسیه هستند نیازی به ارائه مدرک زبان (به عنوان مثال، آیلتس یا تافل) به عنوان مدارک لازم برای تحصیل در روسیه ندارند و خود دانشگاه دوره‌هایی را برای یادگیری زبان روسی (پادفک) ارائه می‌دهد و پس از گذراندن این دوره به شما اجازه ورود به دانشگاه ( البته برخی از دانشگاه‌ها دارای امتحان ورودی هستند).

اما متقاضیان برای تأیید وزارت بهداشت باید قبل از ورود به دوره اصلی دانشگاهی، گواهی زبان روسی A2 ئ TORFL را از یک مرکز معتبر تأیید شده توسط فدراسیون روسیه دریافت کنند. دانشجویان گرامی، شایان ذکر است که برای تأیید وزارت بهداشت، قبل از ورود به دوره اصلی دانشگاه، باید مدرک زبان A2 را اخذ کرده باشید.

شرط معدل برای تحصیل در روسیه

به طور کلی، حداقل شرایط برای پذیرش در دانشگاه‌های روسیه 50 درصد نمرات دروس علوم پایه مانند زیست شناسی، شیمی، ریاضیات و فیزیک در ریزنمرات دبیرستان است و معدل خاصی لازم نیست (مانند دوستی دانشگاه ملل رودن و دانشگاه پیرائوس).

با این حال، در برخی از دانشگاه‌های روسیه، به دلیل تقاضای زیاد و ظرفیت کم دانشگاه، متقاضیان با نمرات بالاتر شانس بیشتری برای پذیرش در دانشگاه دارند (دانشگاه ایالتی نووسیبیرسک، دانشگاه فدرال کازان و دانشگاه ایالتی سن پترزبورگ)؛ اما برای اخذ پذیرش از دانشگاه پاولوف سن پترزبورگ، متقاضی باید حداقل معدل 17 را در کارنامه دیپلم خود داشته باشد.

 

جمع بندی

در مطالبی که مطالعه فرمودید، سعی بر این بود تا با بررسی موضوعات مختلف در خصوص مدارک لازم برای تحصیل در روسیه راهنمایی کامل برای متقاضیان تحصیل در این کشور فراهم کنیم. در ادامه در صورت داشتن هرگونه ابهام یا سوالی در رابطه با مطالب گفته شده می توانید از طریق نظرات با ما در میان بگذارید تا مشاورین ما در کمترین زمان به پرسش های شما پاسخ دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.