موسسه هدهد > وبلاگ > دانشگاه ها > معرفی معتبرترین دانشگاه های روسیه (برترین رتبه بندی سال 2024)

معرفی معتبرترین دانشگاه های روسیه (برترین رتبه بندی سال 2024)

معرفی معتبرترین دانشگاه های روسیه

هر ساله رتبه بندی دانشگاه‌های جهان بر اساس معیارهای مختلف انجام می‌شود. رتبه بندی دانشگاه‌های جهان که به‌عنوان سیستم رتبه بندی جهانی شناخته می‌شود، برای شناسایی بهترین دانشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله نیز به معرفی معتبرترین دانشگاه‌ های روسیه در سال 2021 خواهیم پرداخت تا متقاضیان تحصیل در روسیه به وسیله آشنایی با لیست معتبرترین دانشگاه‌ های روسیه تصمیم درستی برای آینده تحصیلی خود بگیرید.

دانشگاه ملی روسیه ؛ اولین دانشگاه از معتبرترین دانشگاه های روسیه

دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو، همچنین به‌عنوان دانشگاه ملی مسکو شناخته می‌شود که یکی از اولین و معتبرترین دانشگاه‌ های روسیه است و در سال 1755 توسط میخائیل لومونوسف تأسیس شد.

در حال حاضر این دانشگاه به‌عنوان یک دانشگاه جامع و کامل تلقی می‌شود و دارای کلیه زمینه‌های مورد توجه دانشجویان می‌باشد تا هر دانشجویی بتواند در رشته مورد نظر خود تحصیل کند. معماری این دانشگاه بسیار زیبا، چشم نواز و خاص بوده و 240 متر ارتفاع دارد. این ساختمان در 36 طبقه ساخته شده و تا سال 1990 بلندترین ساختمان آموزشی در اروپا بوده است.

طبق رتبه بندی جهانی دانشگاه‌ها، که با عنوان QS نیز شناخته می‌شود، دانشگاه لومونوسف روسیه در بین 1000 دانشگاه برتر جهان در رتبه 74 قرار دارد.

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک

دانشگاه دولتی نووسیبیرسک جزو 1000 دانشگاه برتر جهان دسته بندی می‌شود. این دانشگاه به‌عنوان یک مؤسسه آموزش عالی و یکی از معتبرترین دانشگاه‌ های روسیه در حومه شهر نووسیبیرسک و در سال 1959 تأسیس شد.

قابل ذکر است که وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه این دانشگاه را به رسمیت شناخته است. دانشگاه نووسیبیرسک دارای دوره‌ها و برنامه‌هایی است که پس از آن به دانشجو تحصیلات عالی رسمی مانند لیسانس، فوق لیسانس و دکترا اعطا می‌شود.

معرفی دانشگاه نووسیبیرسک

دانشگاه نووسیبیرسک در روسیه دارای 70 آزمایشگاه 50 مؤسسه تحقیقاتی است. این مؤسسات در زمینه‌های مختلف علمی و ریاضی تحقیق می‌کنند.

همچنین طیف وسیعی از رشته‌های مختلف به زبان روسی موجود است. برخی از دوره‌های پزشکی عمومی تا دکترای فیزیک نیز به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند.

 

دانشگاه تومسک روسیه با 2 جایزه نوبل

این دانشگاه بیش از 50 جایزه دولتی و دو جایزه نوبل در کارنامه خود به ثبت رسانده است که باعث شده جزو معتبرترین دانشگاه‌ های روسیه دسته بندی شود.

این دانشگاه شامل 21 دپارتمان و مؤسسه، 24 شورای تحقیقاتی و 42 مدرسه علمی برجسته است. تعداد دانشجویان بین المللی که در این دانشگاه مشغول به تحصیل‌اند از مرز 2000 نفر عبور کرده است. دانشگاه تومسک از سال 2006 عضو انجمن دانشگاه‌های اروپا (EUA) بوده است. این دانشگاه همچنین در بین 15 دانشگاه برتر در دریافت جایزه دانشگاه ملی تحقیقات در سال 2010 قرار داشت.

دانشگاه تومسک واحدهای علمی استراتژیک ایجاد کرده است که این واحدها در واقع مؤسسات بین رشته‌ای در مطالعات تحصیلات تکمیلی هستند که در زمینه‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی و طبیعی و ساخته‌های دست بشر مطالعه می‌کنند.

این دانشگاه همچنین دارای یک کتابخانه تحقیقاتی است که با 4 میلیون کتاب و نسخه خطی یکی از بهترین کتابخانه‌های کشور محسوب می‌شود. ساختمان این کتابخانه که سال 1888 ساخته شده است، که یکی از ارزشمندترین میراث فرهنگی روسیه محسوب می‌شود. قابل ذکر است که دانشگاه دولتی تومسک یکی از اعضای بزرگ‌ترین پرژه دانشگاه‌های روسیه معروف به پروژه 5-100 است.

در سال 2019 ، دانشگاه در رتبه بندی کلی QS در بین 300 دانشگاه برتر جهان قرار گرفت و در رتبه بندی QS RICS (رتبه 4 در بین دانشگاه‌های روسیه) در بین 20 دانشگاه برتر رتبه بندی شد. این دانشگاه همچنین هفت مرکز تحقیقاتی و آزمایشگاه‌های مدرن تأسیس کرده است که 107 محقق از 12 کشور جهان، از جمله برندگان نوبل مانند ژرژ آلفرو، تیری گالاگان و هرالد زور هازن را به خود جذب کرده است.

دانشگاه فدرال کازان

دانشگاه فدرال کازان با قدمت 200 ساله خود یکی از معتبرترین دانشگاه‌ های روسیه به حساب می‌آید. این دانشگاه مانند دیگر دانشگاه‌های علمی جهان اهمیت ویژه‌ای به رشته‌های ریاضی، فیزیک، شیمی، زیست‌شناسی، زبان شناسی و فناوری نانو و فناوری می‌دهد. همچنین در زمینه‌هایی مانند روان‌شناسی و فرهنگ شناسی، علوم انسانی، آموزش و پرورش و زمینه‌های بین رشته‌ای فعالیت می‌کند.

معرفی دانشگاه فدرال کازان

دانشگاه فدرال کازان دارای 33 آزمایشگاه مدرن و مجهز به جدیدترین فناوری‌های جهان است. این دانشگاه تجهیزات منحصر به فردی برای آزمایشگاه‌های تحقیقاتی شیمی، فیزیک، زیست شناسی، زیست پزشکی و محیط زیست و زمین شناسی مهیا کرده است.

 

رتبه دانشگاه کازان روسیه

در رتبه بندی QS دانشگاه‌های جهان در سال 2019 ، دانشگاه فدرال کازان (KFU) در بین 500 دانشگاه برتر جهان رتبه بندی شد. در رتبه بندی دانشگاه‌های جهان QS به صورت عمده، یکی از معتبرترین دانشگاه‌ های روسیه در زمینه زبان شناسی و یکی از 400 دانشگاه برتر جهان در زمینه ریاضیات و فیزیک است. دانشگاه فدرال کازان عموماً در سیستم رتبه بندی QS به‌عنوان یک دانشگاه سه ستاره، با پنج ستاره در داشتن “امکانات” (حداکثر امتیاز) ، و چهار ستاره در زمینه‌های”نوآوری” و “تدریس” است.

بیش از 4000 دانشجوی بین المللی از حدود 90 کشور در دانشگاه فدرال کازان مشغول به تحصیل‌اند. مزایای بین المللی دانشگاه را می‌توان در فرصت‌های تحقیق و تبادل نظر پیدا کرد، که با حضور دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه فدرال کازان در برنامه‌های تحقیق و تبادل دوجانبه در 290 مؤسسه شریک در 64 کشور برگزار می‌شود.

 

معرفی دانشگاه سماشکو

دانشگاه سماشکو روسیه جزو معتبرترین دانشگاه‌ های روسیه است. یکی از مقاصد مهم این دانشگاه بالا بردن سطح علمی دندانپزشکی و مطالعه مسائل علمی مربوط به دندانپزشکی و انجام تحقیقات در این زمینه است.

دانشگاه سماشکو جزو بهترین دانشگاه‌ها برای علاقه‌مندان به تحصیل در رشته‌های دندانپزشکی و پزشکی در روسیه است. کارکنان این دانشگاه روسی متشکل از بیش از 3000 متخصص، 1269 استاد، 126 پزشک و 729 داوطلب علوم است. در این دانشگاه بیش از 7000 دانشجو مشغول به تحصیل هستند.

معرفی دانشگاه سماشکو

لازم به ذکر است که هر ساله 60 پزشک و 50 استاد از دانشگاه سماشکو روسیه فارغ التحصیل و وارد دنیای پزشکی می‌شوند. این دانشگاه با دارا بودن بیمارستان‌های بالینی، دانشجویان را در بدست آوردن تجربه عملی و بکارگیری آموخته‌هایشان برای ورود به دنیای پزشکی آماده می‌کند. و البته، شهروندان روسی نیز می‌توانند از خدمات بهداشتی و درمانی این بیمارستان‌ها استفاده کنند.

دانشگاه سماشکو در رنکینگ جهانی دارای رتبه 5110 است. این دانشگاه در بین دانشگاه‌های روسیه در رتبه 255 قرار دارد.

دانشگاه رودن ؛ دارای بیشترین دانشجوی بین المللی

دانشگاه دوستی روسیه معروف به رودن در سال 1960 تأسیس شد. دانشگاه دوستی روسیه از نظر آزمایشگاه و امکانات یکی از معتبرترین دانشگاه‌ های روسیه است.

در حال حاضر، دوستی ملل یا دانشگاه رودن یکی از مهم‌ترین مراکز آموزش عالی در جهان است. این دانشگاه دارای بیشترین دانشجوی بین المللی در بین تمام دانشگاه‌های روسیه است و هر ساله از بیش از 140 کشور جهان دانشجو می‌پذیرد.

این دانشگاه با سازمان‌های بین المللی مشهور از جمله فرانکفورت، انجمن‌های دانشگاهی پایتخت‌های اروپایی و آسیایی همکاری کرده است و چند صد تفاهم نامه با دانشگاه‌های خارجی امضا کرده است.

دانشگاه رودن (دوستی ملل) را می‌توان تنها دانشگاه روسیه دانست که از سال گذشته تا امسال بیش از 100 پله در رتبه بندی جهانی پیشرفت کرده است و بر اساس رتبه بندی جهانی در سال 2021 در رتبه 326 جهان قرار دارد.

 

دانشگاه پاولوف ؛ اولین دانشگاه زنان روسیه

دانشگاه پاولوف به‌عنوان اولین دانشگاه پزشکی برای زنان روسیه در سال 1897 در سن پترزبورگ تأسیس شد. پس از 118 سال سابقه، دانشگاه پاولوف روسیه به یکی از پیشروترین و در عین حال معتبرترین دانشگاه‌ های روسیه و جهان در زمینه پزشکی تبدیل شده است.

معرفی دانشگاه پاولوف

بخش‌های بالینی و مؤسسات علمی واقع در محوطه دانشگاه دارای کلینیک‌های آموزشی هستند. (بیمارستان‌ها و بخش‌های درمانی، بخش‌های داخلی، بخش‌های جراحی عمومی، بیمارستان‌ها و بخش‌های جراحی، بخش‌های گوش و حلق و بینی و ژنتیک)

در مجموع، بیش از 43 بیمارستان به‌عنوان آموزش دانش جویان این دانشگاه استفاده می‌شود. همه کلینیک‌ها، بخش‌ها و مراکز تحقیقاتی مجهز به ابزار مدرن پزشکی هستند.

 

سؤالات مربوط به معتبرترین دانشگاه‌ های روسیه

دانشگاه‌های برتر روسیه که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند کدام‌اند؟

اکثر دانشگاه‌های دولتی روسیه در سطح کارشناسی به زبان روسی تدریس می‌کنند و زبان انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی و … نیز در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد تدریس می‌شوند.

شرایط تحصیل در معتبرترین دانشگاه‌ های روسیه چگونه است؟

در برخی از دانشگاه‌های روسیه، امتحانات ورودی برای دانشجویان در نظر گرفته می‌شود و علاوه بر این، سوابق تحصیلی و نمرات دانش آموزان نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

معتبرترین دانشگاه روسیه برای تحصیل کدام است؟

دانشگاه‌های زیادی برای تحصیل در روسیه وجود دارد که در مطالب فوق به آن ها پرداخته شده است.

رتبه بندی دانشگاه‌های روسیه در جهان چگونه است؟

رتبه بندی جهانی دانشگاه‌ها معمولاً بر اساس کیفیت آموزش، خدمات و امکانات موجود در هر دانشگاه است.

 

جمع بندی پایانی

ما این مقاله را فقط برای آگاه سازی متقاضیان تحصیل در معتبرترین دانشگاه‌ های روسیه و شناسایی دانشگاه‌های دارای رتبه برتر روسیه تهیه کرده ایم و امیدواریم اطلاعات مورد نیاز خود را در این زمینه به دست آورده باشید تا بتوانید در معتبرترین دانشگاه‌ های روسیه تحصیل کنید. روسیه تعداد زیادی دانشگاه دارد که ما آنها را از نظر رتبه بندی و امکانات بررسی کردیم. برای یافتن یک دانشگاه معتبر و دارای رتبه در روسیه، باید رنکینگ جهانی آن ها را بررسی کنید.

به طور کلی، دانشگاه‌های دولتی روسیه هزینه بسیار کمتری نسبت به سایر دانشگاه‌ها خواهند داشت. معمولاً همه دروس در دانشگاه‌های دولتی به زبان روسی روسیه تدریس می شوند. پس از مطالعه این مطلب در صورت داشتن هرگونه سؤال یا ابهام در خصوص معتبرترین دانشگاه‌ های روسیه از طریق بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

1 دیدگاه برای “معرفی معتبرترین دانشگاه های روسیه (برترین رتبه بندی سال 2024)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.