(function (m, a, i, l, e, r) {m['MailerLiteObject'] = e;function f() {var c = {a: arguments, q: []};var r = this.push(c);return "number" != typeof r ? r : f.bind(c.q);}f.q = f.q || [];m[e] = m[e] || f.bind(f.q);m[e].q = m[e].q || f.q;r = a.createElement(i);var _ = a.getElementsByTagName(i)[0];r.async = 1;r.src = l + '?' + (~~(new Date().getTime() / 10000000));_.parentNode.insertBefore(r, _);})(window, document, 'script', 'https://static.mailerlite.com/js/universal.js', 'ml'); var ml_account = ml('accounts', '687057', 'e5r1s6e2s0', 'load');
موسسه هدهد > وبلاگ > تحصیل در روسیه > تحصیل مهندسی در روسیه (آپدیت سال 2024 برای تمامی رشته ها)

تحصیل مهندسی در روسیه (آپدیت سال 2024 برای تمامی رشته ها)

راهنمای تحصیل مهندسی در روسیه

تحصیل مهندسی در روسیه همیشه مورد توجه متقاضیان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا بوده است. به دلیل تعداد بالای دانشگاه‌های فنی و مهندسی در روسیه تقریباً همه رشته‌های مهندسی در دانشگاه‌های روسیه وجود دارند و مدارک آنها مورد تأیید وزارت بهداشت ایران است. در روسیه 12 دانشگاه فنی و مهندسی وجود دارد و دانشگاه‌های دولتی بیشترین محبوبیت را در بین ایرانیان دارند. در صورت تحصیل در رشته مهندسی، می‌توان در کشورهایی مانند اروپا، آمریکا و کانادا پذیرفته شد یا حتی بورسیه دریافت کرد و به این کشورها نقل مکان کرد.

مزایای تحصیل مهندسی در روسیه

فهرست مطالب

مزیت تحصیل مهندسی در روسیه

روسیه در حال تبدیل شدن به یک مرکز آموزش مدرن و فرصت‌های شغلی بی شمار برای مهندسان است. مؤسسات آموزش عالی در مسکو و سن پترزبورگ به سرعت در حال رشد هستند. امروزه بیش از 880 دانشگاه در روسیه وجود دارد که بسیاری از آن ها بین 100 دانشگاه برتر جهان رتبه بندی می‌شوند و دانشجویان زیادی را به خود جلب کرده اند. در حالی که در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه تحصیل می‌کنید، نه تنها در یک کشور خارجی تحصیل می‌کنید، بلکه می‌توانید از سفر و قرار گرفتن در معرض جامعه و فرهنگ جدید نیز بهره‌مند شوید.

 

تحصیلات دانشگاهی گسترده در روسیه

دانشجویانی که در روسیه تحصیل می‌کنند می‌توانند در همه زمینه‌های دانشگاهی اطلاعات عمیقی کسب کنند، اما روسیه به دلیل داشتن استعدادهای قوی در زمینه‌های فیزیک، ریاضیات و علوم طبیعی شناخته شده است. روسیه در تربیت ریاضیدانان، فیزیکدانان، شیمیدانان، زمین شناسان، مهندسان، برنامه نویسان، پزشکان و اومانیست‌ها پیشرو در جهان است، همان‌طور که موقعیت دانشگاه‌های روسیه در رتبه بندی جهانی نشان می‌دهد.

 

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در روسیه 2021 از 89000 روبل در سال (معادل 1500 دلار آمریکا) در دوره‌های کارشناسی در این دانشگاه‌ها بسته به نوع رشته (مطابق با استانداردهای تعیین شده توسط وزارت علوم و آموزش عالی فدراسیون روسیه) شروع می‌شود. به گفته کارشناسان آژانس‌های رتبه بندی، حداکثر شهریه در معتبرترین دانشگاه‌های روسیه در پایتخت 530،700 روبل (معادل 8،800 دلار آمریکا) در سال بود.

 

فرصتی برای یادگیری زبان روسی

260 میلیون نفر در سراسر جهان از زبان روسی استفاده می‌کنند و تعداد خارجی‌هایی که به یادگیری زبان روسی می‌پردازند سالانه به حدود 10 میلیون نفر می‌رسد. دانشگاه‌های روسیه انواع دوره‌های زبان روسی از جمله دوره‌های کلاس‌های تابستانی و آموزش الکترونیکی را ارائه می‌دهند. در دوره‌های مقدماتی، دانشجویان تحصیل مهندسی در روسیه می‌توانند در طول دوران تحصیل از آموزش‌های مختلف زبان روسی بهره مند شوند. این برنامه برای دانشجویانی که از طرف دولت بورسیه شده‌اند رایگان است.

تحصیل مهندسی در روسیه و دریافت دو مدرک دانشگاهی

تحصیل مهندسی در روسیه و دریافت دو مدرک دانشگاهی

در سال 2013 ، دولت روسیه با امضای قرارداد بولونیا، شروع به برگزاری دوره‌های مشترک با کشورهای خارجی شرکت کننده در این قرارداد کرد. مدارک دانشگاهی روسیه در اکثر کشورها تأیید می‌شود. این توافق بین دولت روسیه و بیش از 60 کشور از جمله اسپانیا، فنلاند، نامیبیا، چین، ویتنام، هند، ونزوئلا و کوبا به بسته شده است. همچنین، تعداد زیادی از دانشگاه‌های روسیه دوره‌های مشترکی با دانشگاه‌های خارجی برگزار می‌کنند که در نتیجه به دانشجویان مدرک دوگانه اعطا می‌شود. به عبارت دیگر، با تحصیل مهندسی در روسیه امکان اخذ دو مدرک دانشگاهی از روسیه و اروپا را خواهید داشت.

 

خوابگاه‌های مجهز و مدرن در روسیه

از نظر امکانات آموزشی، تحصیل مهندسی در روسیه با بسیاری از دانشگاه‌های غربی هم تراز هستند. آزمایشگاه‌های مجهز، مراکز علمی و امکانات مطالعه از ملزومات زندگی دانشجویی امروز است. اکثر دانشگاه‌ها دارای خوابگاه با هزینه اقامت کم هستند.

چند ملیتی بودن دانشگاه‌های روسیه

چند ملیتی بودن دانشگاه‌های روسیه

روسیه محل زندگی بیش از 200 گروه قومی است که بیش از 100 زبان و گویش مختلف صحبت می‌کنند. قانون اساسی روسیه بر اساس آزادی عقیده بنا شده است که این امکان را برای دانشجویان خود فراهم می‌کند تا با هر دینی که دارند بتوانند به راحتی با هم زندگی کنند. ساختار چند ملیتی و قومی این کشور تنوع همه حوزه‌های زندگی از فرهنگ تا خانواده را نشان می‌دهد. دانشگاه‌های روسیه به دلیل چند ملیتی بودن تجربه بسیاری در آموزش و استقرار دانشجویان بین المللی دارد و بدین منظور برنامه‌ها و شبکه‌هایی برای برای دانشجویان بین المللی طراحی و ایجاد شده است.

 

شرایط تحصیل مهندسی در روسیه

برای تحصیل مهندسی در روسیه، داشتن مدرک دیپلم ضروری است، اما معدل معیار نیست. زبان تحصیل در مهندسی روسیه، هم به زبان روسی و هم به زبان و انگلیسی برگزار می‌شوند و اگر داوطلب به زبان انگلیسی تسلط داشته باشد، می‌تواند وارد دانشگاه شود، اما اگر به زبان‌های انگلیسی و روسی مسلط نباشد، دانشجو باید در دوره پادفک روسی شرکت کند. به یکی دیگر از مزایای تحصیل در روسیه این است که هیچ آزمونی برای ورود به دوره‌های مهندسی وجود ندارد.

دانشگاه‌های فنی مهندسی روسیه

دانشگاه‌های فنی مهندسی روسیه

دانشگاه‌های روسیه در همه‌ی رشته‌های ریاضی و فیزیک سطح علمی بالایی دارند و در این کشور همه رشته‌های مهندسی مانند مهندسی شیمی، مهندسی هوافضا، فناوری نانو، مهندسی موشک، مهندسی هوانوردی برگزار می‌شود. مهندسی موشک و هوافضا از جمله رشته‌هایی است که در هر کشوری وجود ندارد، اما این دو رشته در دانشگاه‌های روسیه تدریس می‌شوند و به همین دلیل است که روسیه از نظر دانشگاه‌های مهندسی یکی از ابرقدرت‌ها محسوب می‌شود. البته این دو رشته در کشورهایی مانند آمریکا و کشورهای اروپایی نیز وجود دارند، اما برخلاف روسیه هزینه دانشگاه‌های آن ها بسیار بالا است.

 

هزینه تحصیل مهندسی در روسیه

دانشجویان مهندسی که دوره 4 ساله کارشناسی را گذارنده باشند؛ می‌توانند تحصیلات خود را ادامه داده و برنامه کارشناسی ارشد را تکمیل کنند. هزینه تحصیل تمام وقت در مقطع کارشناسی تقریباً 240-260 هزار روبل (3415-3715 دلار) در سال است. حداقل هزینه 122،500 روبل (1750 دلار) در سال است. حداکثر – 880،000 روبل (12،750 دلار) در سال، که باید توسط متقاضیان تحصیل مهندسی در روسیه در نظر گرفته شود.

 

تحصیل مهندسی در روسیه به زبان انگلیسی

اگرچه دانشگاه‌های روسیه برای دانشجویان بین المللی برای تحصیل مهندسی در روسیه دوره‌های آموزش زبان روسی برگزار می‌کنند، اما اگر زبان انگلیسی را به عنوان زبان آموزشی ترجیح می‌دهید، طیف گسترده‌ای از برنامه‌های آموزشی انگلیسی وجود دارد. مدارک مورد نیاز برای دوره‌های انگلیسی در دانشگاه‌های روسیه متفاوت خواهد بود، اما به طور کلی شما باید مدرکی مانند دیپلم یا گواهی ارائه دهید که تحصیلات قبلی شما را تأیید کند.

دانشگاه‌های روسیه در رشته‌های مختلف دوره‌های خود را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند. از جمله آن ها می‌توان به تحصیلات مهندسی در روسیه در مقطع کارشناسی اشاره کرد که بیشتر فرصت‌های تحصیلی در روسیه در سطح کارشناسی ارشد است. با این حال، برخی از دانشگاه‌ها مدرک کارشناسی با آموزش زبان انگلیسی، فقط در رشته‌های مهم دانشگاهی ارائه می‌دهند.

مدارک لازم برای ثبت نام در دانشگاه های مهندسی روسیه

مدارک لازم برای تحصیل مهندسی در روسیه

برای تحصیل مهندسی در روسیه، بسته به دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید باید مدارکی را ارائه دهید؛ بنابراین برای اطلاعات دقیق، باید با دانشگاهی که انتخاب کرده‌اید تماس بگیرید. به طور معمول، اتباع خارجی که وارد دانشگاه‌های روسیه می‌شوند به مدارک زیر نیاز دارند:

  • یک کپی از گذرنامه شما است با آن وارد روسیه می‌شوید
  • فرم درخواست که در وب سایت همه دانشگاه‌ها موجود است
  • سطح تحصیلات شما به عنوان مثال، اگر در مقطع کارشناسی ارشد ثبت نام می‌کنید، به مدرک کارشناسی نیاز دارید
  • متقاضی همچنین به دو گواهی پزشکی نیاز دارد که نشان می‌دهد هیچ گونه بیماری یا منعی برای مطالعه و عفونت HIV ندارند.

 

سوالات متداول تحصیل مهندسی در روسیه

 

زبان تحصیل مهندسی در روسیه چیست؟

روسی و انگلیسی

آیا برای تحصیل مهندسی در روسیه به مدرک زبان نیاز داریم؟

خیر، در حد آشنایی اولیه کفایت می‌کند.

چه شاخه های مهندسی در دانشگاههای روسیه ارائه می شود؟

کلیه رشته های مهندسی مانند مهندسی مکانیک ، مهندسی پزشکی ، مهندسی هوافضا و…

آیا امکان کار و اقامت برای فارغ التحصیلان مهندسی در روسیه وجود دارد؟

بله، پس از اتمام تحصیل شما می‌توانید با ارائه درخواست مستقیم، فرایند اقامت خود را پیگری کنید.

کدام رشته مهندسی بازار کار بهتری در روسیه دارد؟

مهندسی مکانیک

فارغ التحصیلان مهندسی مکانیک در روسیه چه مشاغلی می توانند انجام دهند؟

آزمایش و ساخت وسایل نقلیه موتوری ، هواپیما ، وسایل بهداشتی و روبات ها و…

هزینه زندگی دانشجویان مهندسی در روسیه چقدر است؟

ماهیانه حدود 500 دلار

آیا امکان دریافت بورسیه برای دوره های مهندسی در روسیه وجود دارد؟

بله، البته، آنها معمولاً بورسیه تحصیلی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می دهند.

آیا تحصیل مهندسی در روسیه محدودیت سنی دارد؟

خیر، در حال حاضر برای تحصیل در رشته‌های مهندسی هیچ گونه محدودیت سنی در نظر گرفته نشده است.

آیا دانشجویان مهندسی مجاز به کار در روسیه هستند؟

طبق قوانین دانشگاه مورد نظر ، ممکن است به آنها اجازه داده شود 20 ساعت در هفته کار کنند.

آیا ورود به رشته مهندسی در روسیه دارای کالج و امتحان است؟

این بستگی به قوانین دانشگاه دارد ، اما دانشگاههای روسیه معمولاً کالج دارند.

هزینه مهندسی در روسیه چقدر است؟

شهریه با توجه به رشته انتخابی و دانشگاه مورد نظر متفاوت است.

 

سخن پایانی

تحصیل مهندسی در روسیه و شرایط آن در این مقاله ارایه شده است. از آنجایی که اخذ مجوز اقامت در روسیه به دلیل وجود امکانات مناسب آموزشی و رفاهی و همچنین هزینه پایین تحصیل و زندگی در این کشور توجه بسیاری از دانشجویان را به خود جلب کرده است ، ما نیز در این مطلب مسائل مهم مربوط به تحصیل مهندسی در روسیه را ارزیابی کردیم تا راهنمایی کاملی برای متقاضیان ارایه دهیم.

نحوه تحصیل در روسیه ، هزینه های زندگی در روسیه ، مدارک مورد نیاز و نکات مربوط به قانون تحصیل در این کشور از جمله مواردی است که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است. امیدواریم توانسته باشیم به سوالات شما در مورد تحصیل و اعزام دانشجو به روسیه پاسخ داده باشیم. اگر در خصوص تحصیل مهندسی در روسیه پیشنهاد و یا سوالی دارید از بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.