موسسه هدهد > وبلاگ > تحصیل در روسیه > دانشگاه های پزشکی روسیه | معرفی لیست مورد تایید وزارت بهداشت

دانشگاه های پزشکی روسیه | معرفی لیست مورد تایید وزارت بهداشت

معرفی دانشگاه‌های پزشکی روسیه

روسیه یکی از بهترین کشورها برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی است. بهترین دانشگاه های پزشکی روسیه از دانشگاه‌های دولتی هستند و دولت روسیه آنها را اداره می‌کند. با توجه به فهرست سازمان جهانی، کشور روسیه دارای 30 عدد از بهترین دانشگاه های پزشکی دنیا است.

با وجود چالش‌هایی که در ارتباط با تامین بودجه به ویژه در مورد دانشگاه های پزشکی وجود دارد، شهریه دانشگاه‌های روسیه همچنان مناسب است. دانشجویانی که از دانشگاه‌های پزشکی این کشور فارغ التحصیل می‌شوند، این امکان را دارند تا در بهترین بیمارستان‌های پزشکی دنیا مشغول به کار شوند.

مزایای تحصیل در دانشگاه های پزشکی روسیه

پایین بودن هزینه تحصیل درکشور روسیه، بزرگترین مزیت این کشور برای تحصیل محسوب می‌شود. 80 درصد از هزینه‌های تحصیلی دانشجویان پزشکی که واجد شرایط بورسیه تحصیلی می‌شوند، توسط دولت پرداخت می‌شود. دانشجویان خارجی فقط موظف به پرداخت 20 درصد از هزینه‌های تحصیلی خود هستند.

از دیگر مزیت‌های تحصیل در دانشگاه های پزشکی روسیه، کیفیت بالای تحصیلی و استانداردهای بالای دانشگاه است. مدارک پزشکی دانشگاه های پزشکی این کشور در سراسر دنیا اعتبار دارد و روند درخواست ویزای دانشجویی بسیار آسان است. همچنین افرادی که با زبان روسی آشنایی ندارند، این امکان را دارند که به زبان انگلیسی در این دانشگاه ادامه تحصیل دهند.

 

معرفی دانشگاه های پزشکی روسیه

روسیه یکی از بهترین کشورهای غربی برای تحصیل در رشته پزشکی برای افراد خارجی است. با توجه به این که هزینه تحصیل در مقایسه با سایر کشورها در دانشگاه‌های روسیه پایین است و علاوه بر این، دانشگاه‌های این کشور از نظر آموزشی در سطح بالایی قرار دارند، دانشگاه های پزشکی روسیه گزینه بسیار مناسبی برای تحصیل در مقاطع کارشناسی پزشکی و جراحی محسوب می‌شوند.

کشور روسیه در حدود 57 دانشگاه پزشکی دارد و 12 مورد از این دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند. بیشتر دانشگاه‌های کشور روسیه مورد تایید وزارت بهداشت کشور ایران است و به همین دلیل در سال‌های اخیر افراد زیادی برای تحصیل در مقطع پزشکی به کشور روسیه مهاجرت می‌کنند. در این مقاله فهرستی از دانشگاه‌های برتر کشور روسیه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

 

دانشگاه پزشکی کازان

دانشگاه پزشکی کازان

یکی از قدیمیترین دانشگاه‌های کشور روسیه، دانشگاه پزشکی کازان است که در سال 2014، جشن دویست و دهمین سالگرد آن در کشور روسیه برگزار شد. این دانشگاه در حقیقت یک موسسه دولتی چند سطحی و چند منظوره است که در زمینه پزشکی آموزش‌های عالی ارائه میدهد. دانشگاه کازان یک دانشگاه مدرن است و به صورت فعال در زمینه همکاری‌های بین المللی و محلی، به طور شبکه‌ای در حال مشارکت با دانشگاه‌ها و صنعت است.

دانشگاه پزشکی پاولف

دانشگاه پزشکی پاولف در سال 1897 میلادی در شهر سنپترزبورگ تاسیس شد. دانشگاه پاولف اولین مرکز دانشگاهی برای بانوان بود و فرصتی برای تحصیل در رشته پزشکی در اختیار بانوان قرار داد. این دانشگاه هر ساله 5000 هزار دانشجو دارد که در 75 گروه آموزشی در حال تحصیل هستند. کلینیک دانشگاه پاولف دارای امکانات گستردهایی است و به طور متوسط مجهز به 56 دانشگاه علمی و 11 انستیتو و مرکز تحقیقاتی است. به طور متوسط سالانه در حدود در 10 هزار نفر در کلینیک این دانشگاه تحت درمان قرار می‌گیرند.

 

دانشگاه پزشکی تور

دانشگاه پزشکی تور، یکی از بهترین و قدیمیترین دانشگاههای روسیه است. این دانشگاه بیش از 70 سال است که در زمینه آموزش پزشکان و همچنین پیشرفت علوم پزشکی نقش آفرینی می‌کند. دانشگاه پزشکی تور امروزه به خاطر دارا بودن کادر آموزشی درخشان و همچنین پایگاه آزمایشی و بالینی بزرگش، به عنوان یکی از بزرگترین مراکز تحقیقاتی و تحصیلی شناخته می‌شود.

دانشگاه پزشکی سچینوا

دانشگاه سچینوا اولین دانشگاه پزشکی روسیه است و دورههای آموزشی تخصصی مختلفی در این دانشگاه تدریس می‌شود. پردیس دانشگاهی سچینوا، دارای 7 دانشکده و 144 گروه آموزشی است و دانشجویان زیادی در نقاط مختلف دنیا در این دانشگاه تحصیل می‌کنند.

رشته‌هایی همچون دارو سازی، پزشکی اطفال، دندانپزشکی، روانشناسی بالینی، پرستاری و بسیاری از رشته‌های دیگر در این دانشگاه تدریس میشود. دانشگاه پاولف شامل 25 مرکز درمانی آموزشی، 5 موسسه تحقیقاتی و همچنین 22 بیمارستان فوق تخصصی است. تمامی مراحل آموزشی دانشجویان این دانشگاه در مراکز بالینی و آزمایشگاه‌های مجهز این دانشگاه انجام می‌شود.

 

دانشگاه پزشکی مسکو

دانشگاه مسکو اولین دانشگاه پزشکی و دولتی در شهر مسکو است و یکی از بزرگترین مجموعه‌های پزشکی، بالینی و علمی روسیه محسوب می‌شود. دانشگاه مسکو یکی از معتبرترین دانشگاههای پزشکی روسیه محسوب می‌شود و کشورهای بزرگ و همچنین ایالات متحده در ساخت آن نقش بزرگی داشته‌اند.

 

دانشگاه پزشکی کورسک

دانشگاه پزشکی کورسک یکی از 10 دانشگاه برتر پزشکی روسیه است و در سال 1935 تاسیس شده است. این دانشگاه جزء اولین دانشگاه‌های کشور روسیه است که به زبان انگلیسی تدریس میکند. دانشگاه کورسک از نظر رتبه بندی جهانی که به وسیله سازمان بهداشت جهانی و یونسکو تایید می‌شود، موقعیت بسیار خوبی دارد. همچنین این دانشگاه مورد تایید شورای پزشکی هند و کشورهایی مانند استرالیا و و انگلیس است.

 

دانشگاه پزشگی ولگوگراد

دانشگاه پزشکی ولگوگراد، در بخش جنوبی روسیه به نام ولگوگراد و در ساحل غربی رودخانه ولگا قرار گرفته است. در حقیقت میتوان گفت وزارت آموزش روسیه، دانشگاه ولگوگراد را به منظور تدریس به دانشجویان خارجی و روسی راه اندازی کرده است. این دانشگاه از سال 1962 به دانشجویان خارجی آموزش می‌دهد. همچنین دانشگاه ولگوگراد از سال 2000 به دانشجویان خارجی به زبان انگلیسی تدریس می‌کند.

دانشگاه پزشکی سماشکو

دانشگاه پزشکی سماشکو

دانشگاه پزشکی سماشکو یکی از بزرگترین دانشگاه‌های پزشکی روسیه و همچنین یکی از معروفترین مراکز آموزش عالی پزشکی کشور روسیه است. این دانشگاه مجهز به یک ساختمان مدرن است که چند آزمایشگاه و کلینیک دارد. هم اکنون در حدود 8000 دانشجو از مناطق مختلف کشور روسیه و همچنین بقیه کشورها در این دانشگاه در حال تحصیل هستند.

 

سئوالات متداول :

هزینه تحصیل در رشته‌های پزشکی برای دانشجویان خارجی در کشور روسیه چه قدر است؟

دولت روسیه در حدود 90 درصد از هزینه تحصیل دانشجویان خارجی را پرداخت میکند و دانشجویان فقط با پرداخت 10 درصد از هزینه‌ها، می توانند در دانشگاه های پزشکی روسیه ادامه تحصیل دهند.

آزمونهای ورودی در دانشگاه‌های روسیه به چه زبانی برگزار میشود؟

آزمونهای ورود به دانشگاه به دو زبان روسی و انگلیسی انجام می‌شود.

آیا مدارک پزشکی دانشگاه‌های روسیه معتبر است؟

بله. مدارک تحصیلی دانشگاه‌های روسیه در سراسر دنیا اعتبار دارد.

جمع بندی

به طور کلی میتوان گفت تحصیل در رشته پزشکی در کشور روسیه برای همه دانشجویان امکان پذیر است. افرد متقاضی میتوانند از سراسر دنیا بدون شرکت در آزمون‌های ورودی، در مقاطع کارشناسی جراحی و پزشکی پذیرش دریافت کنند.

دانشجویان پزشکی در صورت داشتن شرایط لازم، میتوانند بورسیه تحصیلی دریافت کنند. کلیه دانشجویانی که در رشته پزشکی در کشور روسیه تحصیل می‌کنند، این امکان را دارند تا در همه دوره‌ها از بیمه پزشکی استفاده کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه های پزشکی روسیه می‌توانید با مراجعه به بخش کامنت‌ها و شماره‌های موجود در سایت، با کارشناسان ما تماس بگیرید. کارشناسان در سریعترین زمان ممکن پاسخگوی شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.