موسسه هدهد > وبلاگ > تحصیل در روسیه > شهریه دانشگاه های روسیه در سال 2024

شهریه دانشگاه های روسیه در سال 2024

شهریه دانشگاه های روسیه در سال 2022

کشور روسیه در چند سال اخیر با توجه به 3 دلیل اساسی 1- هزینه ها و شهریه های متناسب با درآمد خانواده ها و دانشجویان، 2- دانشگاه هایی که در انواع رشته های آموزشی فعالیت می کنند و 3- کیفیت بسیار خوب آموزشی، توانسته مورد استقبال میلیونی بسیاری از دانشجویان بین المللی قرار بگیرد.

هزینه زندگی دانشجویی و شهریه دانشگاه های روسیه می تواند با توجه به مقطع تحصیلی، نوع رشته تحصیلی، دانشگاه محل تحصیل و شهر محل سکونت شما متفاوت باشد؛ به عنوان مثال، تحصیل مهندسی در مقطع لیسانس 1750 تا 12750 دلار و مقطع کارشناسی ارشد 2100 تا 6570 دلار برآورد شده است.

همچنین شهریه دانشگاه های روسیه که در حوزه علوم پزشکی فعالیت و تدریس می کنند، در مقایسه با بسیاری از دانشگاه های علوم پزشکی اروپا و آمریکا از هزینه پایین تر و سطح علمی بالاتری برخوردار هستند.

این مقاله از سایت اعزام دانشجو به روسیه هدهد در راستای شهریه دانشگاه های روسیه و برخی از ضروری ترین نکات و سوالات شما گردآوری شده و امیدواریم برای آگاهی هر چه بیشتر در این زمینه، تا پایان این مطلب، ما را همراهی کنید.

شهریه دانشگاه پاولوف روسیه

دانشگاه پاولوف روسیه، اولین دانشگاه دولتی است که در رشته های علوم پزشکی فعالیت می کند و در شهر سنت پترزبورگ روسیه مستقر شده است.

رتبه جهانی این دانشگاه در سال 2019، بین 501 تا 600 بوده است و تعداد کارکنان آن هم به چیزی در حدود 700 تا 800 نفر می رسد.

این دانشگاه در انواع رشته های علوم پزشکی مثل پزشکی، دندان پزشکی، داروسازی، پزشک کودکان، پرستاری، آسیب شناسی، میکروبیولوژی و رشته هایی از این دست دانشجو می پذیرد و شهریه این موسسه آموزش عالی با توجه به نوع زبان (روسی و انگلیسی) می تواند متغیر باشد.

شهریه دانشگاه پاولوف روسیه به ترتیب عبارتند از:

 • زبان روسی 3200 دلار
 • زبان انگلیسی 5300 دلار

 

شهریه دانشگاه های روسیه :هزینه تحصیل داروسازی در روسیه

داروسازی جزو یکی از رشته های پر طرفدار در بین رشته های علوم پزشکی در سایر کشورها به شمار می رود؛ به گونه ای که کشور روسیه هم از این قاعده مستثنی نبوده و در جذب دانشجویان خارجی و بین المللی متقاضی رشته داروسازی، بسیار عالی عمل کرده است.

مدت زمان تحصیل این رشته در روسیه، یک دوره 5 ساله دارد و می توانید به دو زبان روسی و انگلیسی در دانشگاه های این کشور در رشته داروسازی تحصیل کنید.

شما برای اینکه بتوانید در این رشته در کشور روسیه تحصیل کنید، از شما چند آزمون ورودی گرفته می شود که پس از کسب نتیجه مطلوب در این آزمون ها، امکان تحصیل در رشته داروسازی برای شما فراهم خواهد شد.

هزینه تحصیل داروسازی در روسیه به تفکیک هر دانشگاه عبارت استاز:

 • دانشگاه RUDN روسیه، تحصیل به زبان روسی 5000 دلار
 • دانشگاه فدرال FEFU روسیه، تحصیل به زبان روسی 2850 دلار
 • دانشگاه سچنوف روسیه، تحصیل به 2 زبان انگلیسی و روسی 5800 دلار
 • دانشگاه فدرال کازان روسیه، تحصیل به زبان روسی 2900 دلار

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه

تحصیل پزشکی در روسیه، مزایا و ویژگی های بسیار مثبتی را با خود به همراه دارد؛ به عنوان مثال، هزینه بسیار مطلوب تحصیل در رشته پزشکی یکی از این مزیت هاست.

با این حال، رشته های پزشکی و همچنین دندان پزشکی تقریبا از یک رنج قیمتی برخوردار هستند و همانند ایران و سایر کشورها، تحصیل در این رشته ها نسبت به سایر رشته های مهندسی و علوم انسانی، شهریه دانشگاه و هزینه های بالاتری را شامل می شوند.

هزینه تحصیل پزشکی در روسیه به تفکیک هر دانشگاه در دسته بندی زیر قرار می گیرند:

 • دانشگاه پاولوف به زبان روسی و انگلیسی به ترتیب 104 و 135 تا 130 میلیون
 • دانشگاه کازان به زبان روسی و انگلیسی به ترتیب 85 و 135 تا 140 میلیون
 • دانشگاه پیراگف به زبان روسی و انگلیسی 160 میلیون
 • دانشگاه لومونوسف مسکو 185 میلیون
 • دانشگاه رودن به زبان روسی و انگلیسی به ترتیب 250 و 285 میلیون

 

هزینه تحصیل مهندسی در روسیه

در کشور روسیه، دانشگاه های فنی مهندسی بسیاری هستند که در هر 3 مقطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری دانشجو می پذیرند.

دانشگاه های این کشور که در زمینه رشته های مهندسی فعالیت می کنند، برنامه های مختلف علمی و تحقیقاتی بسیار با کیفیتی را در اختیار دانشجویان خود قرار می دهند؛ همچنین به دلیل کیفیت مطلوب و هزینه های مناسب تحصیل مهندسی در روسیه، این کشور را به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی خود انتخاب می کنند.

اگر شما هم تمایل دارید مانند بسیاری از دانشجویان بین المللی که در حال تحصیل در یکی از دانشگاه های فنی مهندسی روسیه هستند، پذیرش بگیرید، می بایست با توجه به رزومه، فعالیت های علمی و معدل مدرک تحصیلی که از قبل دریافت کردید، درخواست خود را ثبت و منتظر نتیجه ویزای تحصیلی و پذیرش خود بمانید.

به طور کلی هزینه تحصیل مهندسی در روسیه به تفکیک هر مقطع عبارتند از:

 • تحصیل مهندسی در مقطع لیسانس (کارشناسی) 1750 تا 12750 دلار
 • تحصیل مهندسی در مقطع فوق لیسانس (کارشناسی ارشد) 2100 تا 6570 دلار
 • تحصیل مهندسی در مقطع دکتری 1113 تا 5900_6000

بهترین دانشگاه پزشکی در روسیه

بهترین دانشگاه پزشکی روسیه کدام است؟

کشور روسیه، دانشگاه ها و دانشکده های بسیار خوبی در زمینه پزشکی دارد و به همین دلیل، تعداد قابل توجهی از دانشجویان رشته پزشکی این کشور را دانشجویان خارجی و بین المللی تشکیل می دهند؛ در این قسمت از مقاله به بررسی رنکینگ جهانی دانشگاه های علوم پزشکی روسیه و بهترین آنها خواهیم پرداخت.

بهترین دانشگاه (های) پزشکی روسیه در جدول زیر قرار می گیرند:

نام دانشگاهرنکینگ کشوریرنکینگ جهانی
دانشگاه پزشکی سیبری (Siberian Medical University)1194250
دانشگاه پزشکی ولگاگراد1675133
دانشگاه پزشکی بشکیر572827
دانشگاه لومونوسف مسکو1324
دانشگاه پزشکی ریازان2346289
دانشگاه پزشکی نووسیبیریسک9786
دانشگاه پزشکی کوبان2566997
دانشگاه پزشکی سنت پترزبورگ913720

 

سوالات متداول

1) حداقل معدل برای تحصیل در روسیه چقدر است؟

برای تحصیل در مقطع کارشناسی، باید معدلی در حدود 14 یا بالاتر از آن داشته باشید تا بتوانید به دانشگاه مورد نظر خود در کشور روسیه ورود کنید.

همچنین برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، علاوه بر معدل بالا به یک رزومه بسیار خوب هم نیاز دارید؛ این موضوع ثابت می کند که شما شرایط لازم برای تحصیل در رشته مورد نظر خود در این مقاطع را دارید.

2) ارزان ترین دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران کدام ها هستند؟

ارزان ترین ترین دانشگاه ها که مورد تایید وزارت های علوم و بهداشت ایران هستند، به ترتیب دانشگاه کازان، دانشگاه پاولوف روسیه و دانشگاه سنت پترزبورگ نام دارند.

3) دانشگاه مندلیف روسیه چند دانشکده برای تحصیل دانشجویان تاسیس کرده است؟

دانشگاه مندلیف روسیه چندین دانشکده دارد که به تمامی آنها در ادامه اشاره کرده ایم:

 • دانشکده شیمی
 • دانشکده علوم طبیعی
 • دانشکده مدیریت و اقتصاد
 • دانشکده لجستیک
 • دانشکده تولید انرژی

 

جمع بندی

در مقاله فوق که راجع به شهریه دانشگاه های روسیه بود، سعی کردیم تمام نکات ریز و درشت که برای تحصیل در روسیه به آن نیاز خواهید داشت، بپردازیم.

همانطور که بالاتر هم به این موضوع اشاره کردیم، شهریه دانشگاه های روسیه به تفکیک دانشگاه، مقطع تحصیلی و غیره می تواند متفاوت باشد؛ بنابراین، در اینجا شما تصمیم می گیرید که در کدام دانشگاه و در چه رشته ای تحصیلات خود را آغاز کنید.برای آشنایی بیشتر با ارزانترین دانشگاه‌‌های روسیه شما را به خواندن مقاله ی با ارزانترین دانشگاه های روسیه آشنا شویم دعوت می‌کنیم.

همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شهریه دانشگاه های روسیه و بورسیه پزشکی روسیه با مشاوران ما در ارتباط باشید و چنانچه سوال یا ابهامی در این زمینه دارید، می توانید در بخش نظرات سایت، سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.