موسسه هدهد > وبلاگ > تحصیل در روسیه > دیپلم آبی روسیه چیست؟ {مدارک مورد نیاز سال 2024}

دیپلم آبی روسیه چیست؟ {مدارک مورد نیاز سال 2024}

دیپلم آبی روسیه

دانشجویانی که در کشور روسیه در حال تحصیل هستند، باید بعد از گذراندن دوره پادفک و قبل از ورود به دانشگاه­‌های معتبر روسیه برای ورود به دانشگاه و ادامه تحصیل، مدارک تحصیلی خود را در وزارت علوم روسیه ارزشگذاری کنند. این مدرک که توسط وزارت علوم روسیه ارزیابی می­‌شود، دیپلم آبی روسیه یا ناسترفیکاتیسا نامیده می­‌شود.

افراد متقاضی برای دریافت دیپلم آبی باید مدارک دیپلم دوران دبیرستان و پیش‌دانشگاهی­شان را همراه با ترجمه برای وزارت علوم روسیه ارسال کنند. وزارت علوم، مدرکی برای دانشجویان صادر می­‌کند که ارزش آن با دیپلم دبیرستان روسیه برابر است. این مدرک، گواهی می­‌کند که دانشجویان، مقطع قبل از دانشگاه را پشت سر گذاشته­‌اند و آمادگی کافی برای ورود به دانشگاه را دارند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت دیپلم آبی روسیه

افراد متقاضی برای دریافت دیپلم آبی روسیه، باید مدارکی ارائه دهند. در ادادمه این مقاله مدارک مورد نیاز را مورد بررسی قرار می­‌دهیم.

  • پاسپورت ترجمه شده متقاضی
  • کپی و اسکن رنگی پاسپورت
  • کپی و اسکن مدرک دیپلم همراه با ریز نمرات
  • کپی و اسکن مدرک پیش‌دانشگاهی همراه با ریز نمرات
  • فرم پر شده درخواست دیپلم آبی

دانشجویان می­توانند به دو روش، این مدارک را برای وزارت علوم کشور روسیه ارسال کنند:

روش اول: افراد می­توانند به صورت شخصی به اداره مورد نظر در شهر مسکو مراجعه کنند و بعد از پرداخت هزینه، برای دیپلم آبی این کشور درخواست کنند.

روش دوم: افراد از طریق مراجعه به دفاتر حقوقی و قانونی می­‌توانند برای دریافت این دیپلم اقدام کنند. مراحل ثبت درخواست دیپلم آبی در دانشگاه اقتصاد و در شهر سنپترربورگ انجام می­‌شود.

 

قوانین تحصیل در روسیه برای دریافت دیپلم آبی روسیه

قوانین تحصیل در روسیه برای دریافت دیپلم آبی روسیه

کشور روسیه توسط سیستم فدراسیون اداره می‌­شود و هر کدام از ایالت­‌های این کشور دارای قوانین مخصوص به خود است. به طور کلی هر ایالتی علاوه بر پرداخت مالیات موظف است از دولت مرکزی تبعیت کند. در نتیجه شرایط تحصیلی در شهرهای مختلف روسیه از جمله سنپترزبورگ و مسکو با یکدیگر تفاوت دارد. در ادامه این مقاله قوانین مربوط به دیپلم آبی روسیه را مورد بررسی قرار می­‌دهیم.

بعد از فرستادن دعوتنامه برای دانشجو، او باید در اولین فرصت به کشور روسیه سفر کند و به دانشگاه مورد نظر خود برود. در مرحله بعدی دانشجو باید فرم­‌های درخواست را تکمیل کند و هزینه­‌های تحصیلی خود را بپردازد. افراد متقاضی با داشتن ویزای دانشجویی این امکان را دارند که به راحتی در کشور روسیه تردد کنند و از تمام خدمات آموزشی بهره‌ببرند. پروسه ثبت نام برای دانشجویان بین الملی بسیار راحت است و زمان زیادی از آن‌ها نمی‌­گیرد.

یکی از مهمترین شرایط برای دریافت دیپلم آبی روسیه این است که افراد باید به اندازه کافی به زبان تسلط داشته باشند. در حقیقت مهمترین پیش نیاز برای ورود به دانشگاه­‌های روسیه داشتن مدرک زبان معتبر است. دوره‌­های آموزش زبان در کشور روسیه در تمام طول سال برگزار می­شود و دانشجویان می‌­توانند با توجه به زمان خالی خود، در این دوره­‌ها ثبت نام کنند. کلاس­‌های رسمی دانشگاه­‌های روسیه از اول سپتامبر که به روز علم معروف است، شروع می‌­شود.

مدارک زبان برای دریافت دیپلم آبی روسیه

دانشجویان برای ورود به دانشگاه­‌های روسیه باید مدرک B1 ارائه دهند. مدت زمان لازم برای دریافت این مدرک زبان در حدود7 الی 9 ماه است. همچنین دانشجویان این امکان را دارند که برای گرفتن این مدرک، در دوره­‌های پادفک شرکت کنند. مدت زمان این دوره­‌ها معمولاً 9 ماه است و تا 2 ماه قبل از شروع شدن کلاس­‌های رسمی، به پایان می­رسد.

زمانی که دانشجو وارد دانشگاه می­شود، تمام درس­‌هایی که باید در طول ترم خوانده شود، در یک فرم به او ارائه می­شود. علاوه بر این، یک دفترچه کوچک هم به دانشجو داده می­شود تا در پایان ترم، استاد، نمرات دانشجو را در آن وارد کند. دانشجویان باید در پایان هر ترم تحصیلی، به دانشگاه مراجعه کنند تا دانشگاه این دفترچه را مهر کند و به این ترتیب ترم تحصیلی آنها به پایان می­رسد.

 

نکات مهم در مورد دیپلم آبی روسیه

نکات مهم در مورد دیپلم آبی روسیه

افراد متقاضی برای گرفتن دیپلم آبی روسیه باید در هر ترم تحصیلی در امتحانات شفاهی نمره مورد نظر را کسب کنند. تقریباً 2 تا 3 ماه قبل از شروع امتحانات، 100 سئوال به دانشجو داده می­‌شود تا دانشجو قبل از امتحان این سئوالات را مطالعه کند. در روز امتحان، استاد ده برگه سئوال دارد و دانشجو باید بدون دیدن سئوالات، یکی از این 10 برگه را انتخاب کند و به سئوالات پاسخ دهد.

ابن برگه‌­هایی که برای امتحان به دانشجو داده می‌­شود، بلیت نام دارد و هر بلیت 2 تا 3 سئوال دارد و دانشجو باید به سئولات امتحانی خود در کمتر از یک ساعت پاسخ دهد. با توجه به این که این آزمون شفاهی است، دانشجو باید نزد استاد برود و بعد از دادن بلیت خود به استاد، به سئوالات پاسخ دهد.

سیستم نمره دهی بین 0 تا 5 است و استاد با توجه به پاسخ دانشجو، نمره­ایی بین 0 تا 5 به او می­‌دهد. در صورتی که نمره دانشجو در این آزمون کمتر از 2 باشد، دانشجو در این آزمون مردود می­‌شود. استاد این نمره را در دفتر دانشجو ثبت می­‌کند و در صورتی که دانشجو در این امتحان قبول نشود، استاد یک فرصت دیگر برای امتحان به او می­‌دهد و دو هفته دیگر مجدداً از او امتحان می­‌گیرد.

اگر دانشجو در آزمون دوم هم موفق نشود و نتواند نمره قبولی بگیرد، یک کمیسیون با حضور دو استاد و یک شخص سوم تشکیل می­‌شود. در صورت موفق نشدن دانشجو در این مرحله، دانشجو نمی‌­تواند دیپلم آبی روسیه را دریافت کند و باید در کمتر از دو هفته کشور روسیه را ترک کند.

دیپلم قرمز روسیه

کلیه مدارکی که در دانشگاه‌­های کشور روسیه به دانشجو اعطا می­شود، دیپلم نامیده می­‌شود. از آن جایی که رنگ این مدرک آبی است، به آن دیپلم آبی گفته می­‌شود. بعضی از افراد با گرفتن نمرات عالی تر، موفق به دریافت دیپلم قرمز می­‌شوند. با توجه به این که نمرات تحصیلی در کشور روسیه بین 0 تا 5 است، دانشجو با گرفتن نمره 1 یا 2 مردود می­‌شود. نمرات 3، 4 و 5 به ترتیب متوسط، خوب و عالی محسوب می­‌شوند. در صورتی که 80 درصد از نمرات دانشجو 5 باشد، دانشجو موفق به دریافت دیپلم سرخ می­‌شود.

با توجه به قوانینی که کشور روسیه برای اخذ اقامت در نظر گرفته است، در صورتی که دانشجویان خارجی بتوانند از دانشگاه­‌های روسیه دیپلم قرمز دریافت کنند، می­‌توانند اقامت کشور روسیه را به دست آورند.

 

سئوالات متدوال :

تفاوت دیپلم آبی و دیپلم قرمز روسیه چیست؟

دانشجویانی که موفق به دریافت نمرات بسیار عالی شوند، دیپلم قرمز دریافت می­‌کنند.

مقاطع تحصیلی در کشور روسیه به چه صورت است؟

دوره کارشناسی در کشور روسیه 4 سال و دوره کارشناسی ارشد به مدت 2 سال طول می­‌کشد.

دوره متخصص چه دوره­ای است؟

دوره متخصص در واقع همان دوره کارشناسی برای بعضی از رشته­‌ها است که 5 سال طول می­‌کشد. دانشجویان بعد از گذراندن این دوره به طور مستقیم وارد دوره دکتری می­‌شوند.

 

جمع بندی

برای دریافت دیپلم آبی روسیه محدودیت زمانی وجود ندارد ولی پروسه ثبت نام اولیه باید دست کم 20 روز قبل از شروع ثبت نام آزمون ورودی انجام شود. دانشجویان برای معادل سازی هر مدرکی در کشور روسیه، باید در ابتدا دیپلم آبی آن را دریافت کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دیپلم آبی کشور روسیه، می توانید به شماره­‌های موجود در سایت هدهد یا بخش کامنت­‌ها مراجعه کنید. کارشناسان ما در کمترین زمان ممکن پاسخگوی شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.