موسسه هدهد > وبلاگ > زندگی در روسیه > کار دانشجویی در روسیه (شرایط + مقاطع در سال 2024)

کار دانشجویی در روسیه (شرایط + مقاطع در سال 2024)

کار دانشجویی در روسیه

روسیه کشوری است که به خاطر هزینه‌های مناسب زندگی و تحصیل، مورد توجه بسیاری از دانشجویان بین المللی قرار گرفته است. با توجه به این که دانشجویان بین المللی اجازه کار دانشجویی در روسیه را دارند، این کشور مقصد مناسبی برای کار در زمان تحصیل محسوب می‌شود. دانشجویانی که در حال تحصیل در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری هستند، این فرصت را دارند تا به کار دانشجویی مشغول شوند.

در صورتی که دانشجویان بین المللی به زبان روسی مسلط باشند، شانس بیشتری برای پیدا کردن کار خواهند داشت. افرادی که به دنبال کار دانشجویی در کشور روسیه هستند، باید قبل از اقدام به کار، مجوز کار دانشجویی دریافت کنند.

 

شرایط کار دانشجویی در روسیه

کشور روسیه در ارتباط با کار دانشجویی در روسیه، قوانین خاصی برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است. به طور کلی شرایط کار دانشجویی در این کشور با توجه به موقعیت دانشجو متفاوت است و ممکن است به صورت پاره وقت یا تمام وقت باشد.

دانشجویان بین المللی برای این که اجازه کار در خارج از دانشگاه محل تحصیل خود را داشته باشند، باید از طرف اداره کل مهاجرت وزارت روسیه، مجوز کار دریافت کنند. اما اگر دانشجویان قصد کار کردن در دانشگاهی که در حال تحصیل هستند را داشته باشند، به مجوز نیازی ندارند. همچنین لازم به ذکر است، تنها دانشجویانی که در دانشگاه های معتبر دولتی مشغول به تحصیل هستند، اجازه دریافت این مجوز را دارند.

دانشجویان بین المللی با داشتن این مجوز می‌توانند، در شهر محل تحصیل خود به کاری که در مجوز مشخص شده است، مشغول به کار شوند. یکی از مهمترین شرایط برای دریافت مجوز کار دانشجویی این است که افراد متقاضی بالای 18 سال سن داشته باشند. در صورتی که دانشجو ترک تحصیل کند، مجوز کار او باطل می‌شود. همچنین اگر دانشجو محل کار خود را تغییر دهد، می‌تواند بدون دریافت مجوز جدید، کار جدید خود را شروع کند. ولی باید در مدت یک هفته، به خدمات مهاجرتی در این مورد اطلاع دهد.

 

درآمد کار دانشجویی روسیه

درآمد کار دانشجویی روسیه

دانشجویان خارجی که به خاطر ادامه تحصیل در روسیه به این کشور مهاجرت می‌کنند، با داشتن مجوز کاری معتبر، می‌توانند در این کشور مشغول به کار شوند و از طریق کار دانشجویی روسیه، بخشی از هزینه‌های زندگی خود را تامین کنند. در حقیقت دانشجویان بین المللی می‌توانند با کار دانشجویی در حدود 70 درصد از هزینه‌های زندگی خود را پرداخت کنند. دانشجویان به ازای هر ساعت کار در کشور روسیه، 5 الی 7 دلار درآمد خواهند داشت.

به طور کلی میزان حقوق متوسط برای دانشجویان خارجی کشور روسیه بین 750 تا 1200 دلار در ماه متغیر است. همچنین دانشجویان بین المللی با توجه به مقطع تحصیلی، محدودیتی از نظر زمان کاری ندارند و در صورتی که بخواهند می‌توانند بیشتر از 20 ساعت در طول هفته کار کنند.

 

مزایای کار دانشجویی در کشور روسیه

کار دانشجویی در روسیه مزایای زیادی برای دانشجویان دارد؛ زیرا باعث می‌شود دانشجویان تجربه و مهارت زیادی به دست آورند. علاوه بر این، کار دانشجویی روسیه موجب می‌شود رزومه کاری دانشجو قوی شود و در آینده شغلی او تاثیر مثبتی خواهد داشت. در ادامه این مقاله بعضی دیگر از مزایای کار دانشجویی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  • کسب درآمد
  • استقلال مالی
  • آشنایی بیشتر با زبان روسی
  • آشنایی با فرهنگ مردم روسیه
  • به دست آوردن تجربه و مهارت
  • هدفمند شدن و استقلال

 

ساعات مجاز کار دانشجویی در روسیه

شغل‌های دانشجویی به صورت پاره وقت هستند و دانشجویان با توجه به مقاطع تحصیلی خود، می‌توانند بین 10 تا 30 ساعت در طول هفته کار کنند. کار دانشجویی برای دانشجویانی که می‌خواهند در رشته تحصیلی شان تجربه به دست آورند، گزینه بسیار مناسبی است. مجوز کار دانشجویی به مدت یک سال اعتبار دارد و دانشجو بعد از یک سال باید مجوز کاری خود را تمدید کند. در ادامه این مقاله، کار دانشجویی روسیه را در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

کار دانشجویی روسیه در مقطع کارشناسی

کار دانشجویی روسیه در مقطع کارشناسی

دانشجویان بین المللی که در مقطع کارشناسی در حال تحصیل در دانشگاه‌های کشور روسیه هستند، این امکان را دارند تا در طول هفته به مدت 10 ساعت کار دانشجویی انجام دهند. حقوقی که دانشجویان خارجی این مقطع با این تعداد ساعات کاری دریافت می‌کنند، حدود 8 تا 10 دلار در ساعت است. درآمد دانشجویی این مقطع تقریباً می‌تواند هزینه‌های زندگی یک سال را تامین کند.

 

کار دانشجویی روسیه در مقطع کارشناسی ارشد

دانشجویان خارجی دوره کارشناسی ارشد، این اجازه را دارند که در طول هفته به مدت 20 ساعت به کار دانشجویی مشغول باشند. میانگین حقوق دریافتی دانشجویان کارشناسی ارشد، مانند دوره کارشناسی 8 تا 10 دلار در هر ساعت است. این درآمد می‌تواند هزینه‌های زندگی از جمله رفت و آمد، اجاره خانه و خوراک را تا یک سال پوشش دهد.

 

کار دانشجویی روسیه در مقطع دکتری

دانشجویانی که در حال تحصیل دوره دکتری هستند این مجوز را دارند که در طول هفته به مدت 30 ساعت کار کنند. درآمد این افراد حدود 2 هزار دلار در هر ماه است که درآمد خوبی برای یک دانشجو محسوب می‌شود.

در صورتی که دانشجویان خارجی بخواهند خارج از ساعات درسی و ایام تعطیل در دانشگاه‌ها و یا سازمان‌های مربوط به آن کار کنند، نیازی به مجوز کاری ندارند. اگر دانشجویان بین المللی به هر دلیلی کار خود را ترک کنند، مجوز کاری آنها از بین می‌رود.

 

مشاغل پرطرفدار در کشور روسیه

تعدادی از مشاغل در کشور روسیه بازار کاری خوبی دارند و از مشاغل پرطرفدار این کشور محسوب می‌شوند. کارهایی مانند تدریس زبان انگلیسی، هتل داری و صنعت توریسم که نیاز به مهارت بالایی در زبان انگلیسی دارند، از مشاغل پرطرفدار کشور روسیه هستند. در صورتی که افراد به زبان روسی تسلط داشته باشند، می‌توانند در فروشگاه‌های معتبر پوشاک و هایپر مارکت‌های بزرگ مشغول به کار شوند. در ادامه مقاله به معرفی سایر مشاغل پرطرفدار در این کشور می‌پردازیم.

  • مهندسی عمران و معماری
  • بانکداری
  • مشاغل مرتبط با مهندسی نفت و گاز
  • مشاغل مربوط به فناوری اطلاعات از جمله برنامه نویسی برای سیستم‌های تجاری، برنامه نویسی برای موبایل و برنامه نویسی وب

 

سئوالات متداول :

1) آیا امکان کار به زبان انگلیسی در هنگام تحصیل برای دانشجویان خارجی وجود دارد؟

بله، برای کار دانشجویی در روسیه، دانشجویان باید با زبان روسی آشنایی کامل داشته باشند تا فرصت های شغلی بیشتری به آنها پیشنهاد شود.

2) دانشجویان برای کار در کشور روسیه به چه مدارکی نیاز دارند؟

دانشجویان بین المللی باید در ابتدا فرم تقاضای کاری پر کنند و سپس نامه‌ای از دانشگاه داشته باشند که نشان می‌دهد دانشجو در دوره‌های تمام وقت شرکت می‌کند. علاوه بر این، پاسپورت معتبر، کارت مهاجرت و قرار داد کاری از دیگر مدارک مورد نیاز است.

3) آیا دانشجویان دکتری که هزینه کمک تحصیلی دریافت می‌کنند، اجازه دارند در کشور روسیه کار کنند؟

بله، دانشجویان مقطع دکتری می‌توانند معادل 30 ساعت در هفته کار کنند.

 

جمع بندی

برای کار دانشجویی در کشور روسیه چه بعد از تمام شدن تحصیلات و چه حین تحصیل، دانشجو به مجوز کاری نیاز دارد. آشنایی با زبان روسی یکی از مهمترین مواردی است که برای کار در روسیه باید به آن توجه کرد. کار کردن بدون مجوز در کشور روسیه غیر قانونی است و در حدود 5000 روبل جریمه دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کار دانشجویی روسیه به بخش کامنت‌ها و شماره‌های موجود در سایت کمپانی هدهد مراجعه کنید. کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخگوی شما خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.